wtorek, 1 listopada 2011

Najlepsze lokaty i konta bankowe listopad 2011

Zaczynamy kolejny miesiąc, więc pora na tradycyjne zestawienie najciekawszych lokat i kont bankowych.

Zacznijmy od kont oszczędnościowych: tu na czele wypada wciąż umieścić BNP Paribas i "Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe", które płaci 5,5% netto z małym haczykiem. Odsetki są kapitalizowane w dni robocze, czyli lawirowanie z podatkiem Belki staje się uciążliwe niedługo po przekroczeniu 5 tys. złotych.

Niespodziewanie (nie dla wszystkich) do walki o pieniądze oszczędzających aktywnie włączył się Bank Millennium.

Zaproponował na koncie oszczędnościowym aż 7% brutto, ale promocja trwa tylko do 9 stycznia 2012 roku.

W takim razie zapewne ciekawsza dla poszukiwaczy promocji może być trwająca do końca listopada akcja Deutsche Banku.

Z kolei Polbank ma ofertę dla młodzieży (13-18 lat) i płaci 7% brutto, ale tylko do 1000 zł (stąd pewnie nazwa Ale!Konto). Takich ograniczeń nie wprowadza Toyota Bank w przypadku konta młodzieżowego (13-24 lata) Click, gdzie nalicza 5% z codziennym dopisywaniem odsetek.

Dorosłe polbankowe Konto Mocno Oszczędzające (4,75% netto) dostało też klona dla oszczędności powyżej 5 tysięcy złotych.

Na szczęście wciąż działa mTransfer dla karty kredytowej mBanku i w ten sposób da się wycisnąć sporo dodatkowych pieniędzy wrzucając je na konto oszczędnościowe (ewentualnie prawie darmowy kredyt) - tu zauważmy zmianę cennika BlueCashu.

Jeżeli chodzi o lokaty, wkraczamy nieco w temat polityki i nadal nie ma jasności co stanie się z naliczaniem podatku Belki od 1 stycznia. Szanse na pozostawienie status quo są spore.

Kłopoty europejskich banków, które straciły na Grecji i jej obligacjach oznaczają, że trudniej może być o kredyt, za to będą one zasysać kapitał także kusząc lokatami. Stąd coraz więcej banków wyskakuje z nowymi propozycjami i już nie tylko grupa Leszka Czarneckiego kusi ciekawymi procentami, ale pojawiają się też banki, które dotąd nie walczyły zbyt agresywnie o depozyty.

Nie zapominajmy też o neoBANKU, ewentualnie o SKOKach.

Niestety, od 1 grudnia
nieco pogorszy się oferta BGŻ dla "Konta z Podwyżką".

Jednak w dalszym ciągu możemy zyskać kilkadziesiąt złotych miesięcznie tak samo jak 50 zł na "Dobrym Koncie" w Millennium. W tym samym Millennium w ofercie kart kredytowych znajduje się Impresja, która daje nawet 5% zwrotu za zakupy w całkiem sporej liczbie punktów.

Jeśli znasz jakąś ciekawą ofertę, którą pominąłem, zapraszam do komentarzy.

PS

Dla zainteresowanych optymalizator lokat dla Androida.