środa, 1 czerwca 2011

Najlepsze lokaty i konta bankowe czerwiec 2011

Maj pokazał, że w tej chwili najlepszą taktyką dla oszczędzających wydaje się trzymanie środków na kontach oszczędnościowych i czekanie na kolejne promocje krótkoterminowych lokat (2-6 miesięcy), takie jak ostatnia Lokata na Wyścigi, a wcześniej Lokata Wspólna w grupie banków Leszka Czarneckiego.

Oprócz tego stale zachęcam do zapoznania się z rynkiem obligacji korporacyjnych, ale wiadomo, że ryzyko jest tu nieco większe.

Poza tym jak mantrę powtarzam, że nie da się zrobić wielkich pieniędzy odkładając wyłącznie środki na lokatach czy kontach, więc prędzej czy później każdy musi sprawdzić swoją tolerancję na ryzyko na rynkach kapitałowych.

Dla osób otrzymujących stałe wynagrodzenie najciekawszym wariantem wciąż wydaje się "Konto z Podwyżką" w banku BGŻ, gdzie możesz otrzymać do 50 zł za każdy wpływ z tytułu wynagrodzenia. Dokładnie jest to 1% tej kwoty, od której trzeba odjąć 5 złotych za miesięczne użytkowanie karty. W ten sposób zyskujesz kilkaset złotych rocznie (o ile promocja nie zostanie szybko zakończona).

Z kolei bank Millennium oferuje Dobre Konto, na którym zwraca 3% wydatków za zakupy kartą (do 50 zł miesięcznie).

Poza tym zdecydowanie warto założyć "Konto Skarbonkowe" w Getin Online, ponieważ konto jest bezpłatne, a my dostajemy tutaj złotówki za różne czynności, w tym założenie lokaty. Dzięki temu oprocentowanie Lokaty na Wyścigi oferowanej w tym tygodniu można było podnieść powyżej 6% netto, co wyraźnie bije konkurencję.

Zmotoryzowani powinni też przyjrzeć się ofercie Meritum Banku, który oddaje 4% za paliwo (do 30 zł miesięcznie).

Czekając na kolejne promocję lokat najrozsądniej trzymać środki na koncie oszczędnościowym, na przykład w Polbanku na "Koncie Mocno Oszczędzającym" (4,75% netto).

Aktualne zestawienie lokat bez podatku Belki prezentuje Marek.

Aktualizacja godz. 10:45

Nie trzeba było długo czekać na banki z grupy Leszka Czarneckiego. Getin Bank zmienił szyld z "Lokata Maja", na "Lokata Czerwca" i dalej oferuje dwumiesięczną lokatę na 5,7% netto z dziennym naliczaniem odsetek dostępną w tradycyjnych oddziałach i placówkach banku.