czwartek, 11 lutego 2010

Która karta kredytowa do płacenia za rachunki?

Jedną z zasadniczych zalet kart kredytowych jest szybkość i wygoda dokonywanych transakcji oraz możliwość odroczenia płatności dzięki tak zwanemu „grace period” (dla kompletnych laików mechanizm działania karty kredytowej przedstawiony jest tutaj).
Oprócz tego można też korzystać z różnych zniżek i karta przydaje się w czasie zagranicznych wakacji.

Osoby zdyscyplinowane, które zawsze spłacają w 100% swoje zadłużenie na karcie kredytowej nie są zbyt lubiane przez banki, ale tolerowane, ponieważ banki zarabiają na tych lekkomyślnych, którzy zostawiają dług na karcie.

Jednak przy okazji zauważmy, że dług na karcie kredytowej obecnie jest często tańszy od zwykłego kredytu gotówkowego. Dziwny paradoks.

Sam przez jakiś czas utrzymywałem kredyt odnawialny jako fundusz awaryjny, ale każdemu proponuję zmobilizować się i zacząć budowę własnego funduszu do wykorzystania w razie kłopotów, bez łaski banku, za którą przecież trzeba zapłacić, czasem bardzo słono.

Wracając do kart kredytowych, niektóre z nich umożliwiają zapłacenie naszych bieżących rachunków za energię elektryczną, gaz, telefon komórkowy, mieszkanie itp. Ważne jest dla nas, aby było to traktowane jak płatność bezgotówkowa bez żadnej prowizji i opłat.

Jak wynika z zestawienia sporządzonego przez „Rzeczpospolitą” takie warunki spełniają tylko karty wydawane przez: Lukas Bank, Citibank oraz Getin Noble Bank, z przewagą tych dwóch pierwszych, ponieważ w przypadku Getinu bezpłatne przelewy trzeba zlecać w oddziale, co według mnie jest na tyle niewygodne, że dla tych paru groszy oszczędności mija się z celem.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że w przypadku tych kart dochodzi jeszcze opłata roczna, której łatwo uniknąć korzystając z jakieś promocji, a po roku strasząc bank wymówieniem (w przypadku Citi działa od lat).

Jeśli macie jakieś doświadczenia w takich płatnościach, zapraszam do komentarzy.

Sam po prostu trzymam pieniądze na opłaty na rachunku bieżącym i raz w miesiącu wypisuję przez niecałą godzinę wszelkie przelewy i po robocie. Jednak wiem, że sporo ludzi szuka lepszej optymalizacji wydatków i takie bezpłatne przelewy z karty kredytowej mogą im w tym pomóc.