środa, 21 września 2011

Gdzie jest polski Carl Icahn?

Carl Icahn był jedną z kilku inspiracji do stworzenia postaci fikcyjnego Gordona Gekko z filmu "Wall Street".

Icahn specjalizuje się w przejmowaniu lekko kulejących firm, restrukturyzacji i sprzedaży ich w kawałkach, co przynosi mu w efekcie solidny zysk. Jedną z jego porażek (a właściwie zarządu i pozostałych akcjonariuszy) było odrzucenie pomysłu sprzedaży portalu Yahoo! Microsoftowi trzy lata temu, kiedy można było uzyskać ponad 30 dolarów za akcję. Dziś prezes jest zwalniana w panice przez telefon, a za akcję płaci tylko niecałe 15 USD.

A jaki to ma związek z Polską i czemu pytam gdzie jest polski Carl Icahn?

Przyszło mi ono do głowy, kiedy czytałem raport Vaclava Kminka z austriackiego Erste na temat Agory. Zdaniem analityka sam firmowy biurowiec przy Czerskiej jest wart około 400 mln złotych, spółka generuje gotówkę z działalności operacyjnej i w jej kasie znajdziemy ponad 130 mln złotych gotówki.

Jeśli dodamy do tego praktycznie brak długu (linia kredytowa w Pekao SA) i porównamy wartość rynkową firmy (niecałe 700 mln zł) do jej aktywów i możliwości dalszego generowania zysków (zarówno na poziomie EBIT jak też cashflowu), pytanie o polskiego Icahna staje się zasadne.

Nawet wiem, gdzie powinniśmy go szukać- w BZ WBK Asset Management. Zamiast tracić energię na spór z dawnymi pracownikami, którzy uciekli z klientami, może lepiej byłoby skorzystać z prawa głosu, który daje pakiet akcji kupiony dla Arki?

Pomysłów można mieć wiele (sprzedać biurowiec i wynająć część pomieszczeń dla Agory, wywalić schyłkowy biznes gazet papierowych, albo go mocno okroić itd.), tylko trzeba tego chcieć.

Szczerze mówiąc, znając polskie realia - zapewne prędzej ze strony BZ WBK doczekamy się sprzedaży akcji, które fundusze wywalają równolegle z umorzeniami ze strony klientów niż radykalnych kroków, które podniosą wartość akcji dla ich posiadaczy.

Jednak coraz więcej spółek na GPW aż prosi się o polskiego Carla Icahna (choćby instytucjonalnego), który wykorzysta swoją szansę.

PS

DISCLAIMER: Posiadam 250 akcji Agory.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...