piątek, 18 lutego 2011

Lokata na przeczekanie

Ostatnie informacje o planach likwidacji luki umożliwiającej unikanie podatku Belki podniosły ciśnienie wielu oszczędzającym. Ze swojej strony spróbowałem podać dwa sposoby z jakich można skorzystać alternatyw.

Tym razem wybrałem bardziej prozaiczną lokatę na przeczekanie. Skoro zmiana ma wejść w życie 1 lipca, warto wykorzystać ten okres i pozwolić swoim pieniądzom rosnąć bez Belki na kontach oszczędnościowych lub lokatach. Najprostsza arytmetyka wskazuje, że w takim razie pasuje nam lokata na 3-4 miesiące. No to proszę bardzo.Meritum Bank właśnie podniósł oprocentowanie na swojej lokacie trzymiesięcznej do 4,75% netto.

Dlaczego zatem nie wybrać Lokaty Walentynkowej z Open Finance (dostępna również w Getin Online), która płaci 4,8%? Niuans polega na tym, że ta druga trwa 6 miesięcy, więc w lipcu zrobi się nam nagle z netto brutto.

Z tego powodu Meritum Bank wydaje się lepszym rozwiązaniem (no i liczę, że RPP w marcu zaszaleje z podwyżką stóp i to nie ostatni raz tej wiosny). Kwota minimalna lokaty wynosi 3000 zł i dla porządku podam, że najwyższe oprocentowanie 4,81% netto uzyskamy dla kwoty 3035,27 zł (sam nie liczyłem- dane z optymalizatora jednego z Czytelników bloga).

Przypomnę, że osoby, które nie korzystały dotąd powinny przyjrzeć się Lokacie na Start w Getin Online: 5,64% netto na dwa miesiące (rodzina może się czasem na coś w końcu przydać, bo tylko jedna lokata na głowę, do 10k zł). Dla prowadzących działalność gospodarczą Idea Bank wciąż oferuje Lokatę Przedsiębiorczą na dwa miesiące: 8,05% netto.

Zachęcam do śledzenia bloga także na Facebooku, gdzie dodaję również inne ciekawe linki i informacje.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...