niedziela, 21 listopada 2010

Gdzie otworzyć konto i założyć lokatę?

W ostatnich dniach kilka razy słyszałem pytanie gdzie otworzyć konto i założyć lokatę, więc podejrzewam, że również w sieci i na tym blogu parę osób szuka takich aktualnych informacji.

Oczywiście w tym celu co miesiąc publikuję tradycyjne zestawienie najlepszych lokat i kont, ale skoro liczba zapytań w realu istotnie wzrosła, pomyślałem, że zrobię taki aktualny wpis i zamiast mówić to samo co parę dni, po prostu będę odsyłał do niego.

No to zacznijmy od kont.


Jeżeli pracujesz na etacie i chcesz wycisnąć maksimum ze swojego konta, załóż "Konto z Podwyżką” w banku BGŻ. Bank co miesiąc dopisuje 1% premii do wynagrodzenia, ale trzeba spełnić wymóg trzech operacji bezgotówkowych miesięcznie wykonanych kartą MasterCard i zapłacić za kartę 5 PLN miesięcznie. Inaczej mówiąc zamiast premii 25 PLN od wynagrodzenia 2500 PLN netto, które wpłynie na konto, w rzeczywistości dostaniesz 20 PLN, ale to i tak jest bardzo przyjemny bonus, którego nie daje żaden inny bank w tym momencie.

Następnie wypadałoby zostawić część środków na koncie w BGŻ, aby móc płacić wspomnianą kartą, a resztę kasy przelać do BNP Paribas Fortis i niech pracuje na najlepiej oprocentowanym w tym momencie koncie oszczędnościowym o nazwie „konto WIĘCEJ oszczędnościowe”.

Trzeba przyznać, że ma ono dziwacznie naliczane oprocentowanie i niestety jest tak jak podejrzewałem, czyli za dni robocze naliczają normalnie odsetki bez podatku Belki, natomiast z dni wolnych sumują i przez to wpada się w Belkę. Z tego powodu faktycznie gdzieś do 5,2 tys. PLN jest to netto mniej więcej 5,8%, a potem nagle spada nieco poniżej 5% i rośnie do mniej więcej 5,3% przy maksymalnej kwocie 13 tys. PLN.

Inaczej mówiąc, należy na tym koncie trzymać środki do mniej więcej 5,2 tys. PLN, a potem albo przerzucić gdzie indziej nadwyżkę, albo po prostu dopłacić przynajmniej do 10k i znowu wskoczyć wyraźnie powyżej 5%.

Jeżeli ktoś ma w pobliżu SKOK Wesoła i nie boi się medialnej ofensywy przeciw SKOKom może sobie tam otworzyć lokatę jednodniową na 5,35% - trzeba pamiętać o kilku składkach, więc dla kwot rzędu tysiąca – dwóch tysięcy złotych nie opłaca się w to bawić. Dość podobny efekt uzyskamy przez lokaty miesięczne w SKOK Wołomin na 6,9% brutto.

Niżej jest Polbank i 5% (uwaga na opłatę 6 PLN za ROR od lutego), a potem kilka kont z 4,5% netto.

Jeżeli z kolei chodzi o lokaty, w tej chwili wciąż najlepiej wygląda „Lokata na Start” w Getinie (5,64% netto). Zakłada się bardzo prosto i przyjemnie siedząc przed monitorem, więc każdemu z wolnymi środkami i brakiem pomysłów mogę ją śmiało polecić.

Dostaniesz niecałą stówkę po dwóch miesiącach od wpłaconych 10 tysięcy, a jeśli masz więcej wolnych środków rozejrzyj się wokół na kogo jeszcze można założyć.

Przy okazji warto też założyć sobie "Konto Skarbonkowe" w Getin Online i zbierać złotówki oraz wrzucać na trzymiesięczne Lokaty Codzienne w paczkach po 1015,98 1015,89 PLN. Za każdą dostaniemy złotówkę bonusu i powiększy to nam oprocentowanie ze startowych 4,85% netto do >5,4% netto.

Jak widać nie za bardzo promuję lokaty nieco dłuższe, ponieważ rosnąca inflacja zmusi prędzej czy później (bardziej prędzej) RPP do podnoszenia stóp procentowych i banki na pewno nie będą obniżały oprocentowania, a więc wystarczy spokojnie czekać na kolejne promocje, takie jak te, które pojawiły się w ostatnich tygodniach.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...