wtorek, 30 marca 2010

Inwestycje dla kompletnego laika

Na blogu pojawiają się różni ludzie. Niektórzy posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie na rynku kapitałowym i woleliby poczytać coś o zaawansowanych strategiach inwestycyjnych na futures. Inni nie znają podstawowych pojęć.

Jak wszędzie, najwięcej znajdzie się ludzi z mniejszą wiedzą, nieco gubiących się nawet w dla mnie dość oczywistych terminach.

Z tego powodu pomyślałem, że warto byłoby przygotować wpis dla kompletnego laika.

Na szczęście nie muszę pisać teraz książki, tylko wystarczy podać kilka przydatnych tropów.

Można zacząć od kursu NBP „Grosz do grosza, czyli jak inwestować” oraz kilku innych z tej dziedziny znajdujących się na stronach edukacyjnych naszego banku centralnego.

Z kolei KNF udostępnia on-line takie broszury jak „Pierwsze kroki na rynku kapitałowym”. Oprócz niej na stronie znajdują się publikacje profesora Jajugi na nieco bardziej zaawansowane tematy.

Jeżeli ktoś woli kontakt z żywym człowiekiem, powinien spróbować kursów ze szkoły giełdowej organizowanej pod auspicjami GPW. Tu już trzeba zapłacić pieniądze, ale kwota jest niewygórowana: podstawy inwestowania na giełdzie – 250 zł oraz instrumenty pochodne -200 zł.

Przykładowy najbliższy termin tego pierwszego na SGH w Warszawie to weekend 14-16 maja w cyklu:

piątek, godz. 16.30 - 19.30
sobota: godz. 9.00 - 14.30
niedziela: 9.00 - 15.30

Poza tym wiele biur maklerskich czy brokerów forexowych organizuje darmowe szkolenia promocyjne. Z tym, że tu już trzeba umieć odróżnić marketing od rzetelnej wiedzy.

Ze swojej strony mogę z czystym sumieniem polecić szkolenia prowadzone pod auspicjami DM BOŚ oraz kurs edukacyjny na stronach internetowych bossy.

Jedno tylko trzeba sobie jasno powiedzieć: nikt na tych kursach nie nauczy nas zarabiać pieniędzy na rynku, a jedynie poznamy ogólne zasady i tego należy oczekiwać od takich szkoleń.

Na szczęście początkujący zwykle ma ułatwione zadanie z dość prostego powodu- z reguły niski kapitał sprawia, że i tak ważniejsze jest przez kilka pierwszych lat systematyczne oszczędzanie i akumulacja kapitału niż wykręcanie niewiarygodnych stóp zwrotu, a kluczem do sukcesu na starcie jest żelazna dyscyplina stosowana w każdym miesiącu w myśl reguły: przychody-wydatki>0. To wystarczy na dość długo.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...