wtorek, 29 czerwca 2021

Polska giełda bije rekordy, a euforii nie widać

W ostatnich dniach pobiliśmy rekordy wszech czasów indeksu WIG zarówno w kategoriach bezwzględnych (intraday) jak też patrząc na ceny zamknięcia. Co ciekawe, nie widać wielkiej ekscytacji ani w mediach, ani wśród inwestorów.

Podobnie dość obojętnie przyjmowane są kolejne maksima giełd zagranicznych.


W przypadku polskiego rynku dochodzi jeszcze kilka innych czynników skłaniających do ostrożności.

WIG już dwukrotnie nieudanie próbował sforsować poziom 70 tys. punktów: w 2007 i 2018 r. Co gorsza, później następowały silne spadki.


Inwestorzy dobrze o tym pamiętają i dlatego zachowują sporą rezerwę.


Kolejna kwestia to brak taniego ETF-u odwzorowującego zachowanie WIG-u. Tak naprawdę nikt nie posiada tego WIG-u w portfelu i inwestorów bardziej obchodzą poszczególne spółki lub inne fundusze, w tym ETF-y. Z tych ostatnich związanych z polskim rynkiem od wielu miesięcy wskazuję na ten naśladujący zachowanie indeksu mWIG40TR.

Nie wykluczam też że w sezonie wakacyjnym spadnie aktywność inwestorów, którzy w zeszłym roku byli przecież zamknięci w domach i teraz chętnie wyjadą odpocząć.

No i dochodzi problem wysokich wycen, zwłaszcza na rynkach zagranicznych. Niekoniecznie chodzi o przewidywanie rychłego krachu, ale bardziej o utrudniony marsz w górę i niższe oczekiwane stopy zwrotu.

Strumień taniego pieniądza zalewający rynki podnosi notowania różnych aktywów, nie tylko akcji, a przy okazji wywołał już widoczną inflację. Oprócz tego bardzo niskie stopy procentowe zmuszają do podjęcia ryzyka również osoby, które prawdopodobnie trzymałyby więcej środków na lokatach bankowych, teraz zupełnie nieopłacalnych.

W Polsce te osoby głównie kierują się w stronę nieruchomości, a na giełdę płynie tylko relatywnie nieduży kapitał.

A przecież żyjemy w świetnych czasach do inwestowania, kiedy dostęp do rynków, w tym zagranicznych, jest łatwy i tani.

Chciałem sprawdzić, czy korzystacie z tych możliwości i nie ograniczacie się wyłącznie do Polski, więc przygotowałem ankietę na Twitterze:


Tym bardziej zaskakuje decyzja ING Banku Śląskiego, który od 16 sierpnia br. podnosi opłaty i prowizje maklerskie.


Tymczasem nawet już w Polsce mamy brokerów bezprowizyjnych z dostępem do rynków zagranicznych, więc klienci po prostu przeniosą się gdzie indziej.

Przypomnę, że od jesieni ubiegłego roku możemy kupować i sprzedawać akcje i ETF-y bez prowizji w XTB (obroty do 100 tys. euro miesięcznie, minimalna wartość zlecenia 500 zł, 100 euro lub 100 dolarów).

Teraz postanowiłem sprawdzić w praktyce, czy faktycznie da się przelać do XTB waluty obce bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Testowo przesłałem 400 euro na moje konto w euro u brokera za pośrednictwem PayPala i podpiętej do niego karty wielowalutowej. Faktycznie mam zablokowane równe 400 euro na moim bankowym koncie walutowym i zanosi się, że nie będzie naliczonych żadnych innych kosztów.


A co zrobiłem z tymi euro?

Złożyłem zlecenie kupna 4 ETF-ów w Niemczech (oczywiście bez prowizji):


Aby zlecenie zostało zrealizowane, potrzebuję kilkuprocentowej korekty. 


Zobaczymy, czy i kiedy nadejdzie.

Oczywiście jest to zakup inicjujący na tym koncie i będę regularnie dobierał, aby zbudować poważniejszą pozycję. 

Co to jest za ETF?

Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating - więcej. W skrócie kupujemy globalny portfel akcyjny o rocznych kosztach zarządzania 0,22 proc.

A kto chce nabyć taki portfel z domieszką obligacji, powinien zajrzeć do tego wpisu.

No i warto odnotować powolne zdobywanie polskiego rynku przez robodoradców, takich jak Finax.

Osobiście wychodzę z założenia, że przy wieloletnim horyzoncie inwestowania kupując regularnie tanie, globalne ETF-y, nie trzeba aż tak mocno martwić się górkami i dołkami. 

Czas i procent składany zrobią swoje.

Akcje i ETF-y z Polski i zagraniczne kupicie bez płacenia prowizji maklerskiej w XTB.To nie jest artykuł sponsorowany, ani nie powstał we współpracy z XTB. Natomiast otrzymam wynagrodzenie w ramach programu partnerskiego za założone przez Was realne konta, na których wykonujecie rzeczywiste transakcje. Z góry dziękuję za skorzystanie z moich linków!