poniedziałek, 20 czerwca 2016

Konto Zośka Pro w Idea Banku. Czy to się opłaca? Sprawdźmy

W czerwcowym zestawieniu najlepszych lokat i kont bankowych pominąłem konta Zośka i Zośka Pro z Idea Banku. Skoro o Zośkę Pro pyta Arek, pora jej się przyjrzeć.

Nazwa konta pochodzi od gry w Zośkę
Przede wszystkim, kiedy składamy wniosek o konto, równocześnie otwieramy ROR, czyli Konto Idealne. To ostatnie jest bezpłatne bez karty debetowej. Osoby, które wezmą kartę, muszą pamiętać o wydaniu nią minimum stu złotych miesięcznie. W przeciwnym razie zapłacą 5 zł.

Innych opłat nie ma.

A jak wygląda oprocentowanie środków Konta Zośka Pro?


Całkiem nieźle. Efektywnie wyniesie około 2,7%, a co ważne, bez górnego limitu wpłaconej kwoty, który najczęściej ogranicza inne konta oszczędnościowe.

Technicznie wygląda to tak, że musimy równocześnie trzymać środki na dwóch rachunkach: na ROR-ze, czyli Koncie Jedynym oraz na koncie oszczędnościowym Zośka Pro.

Co istotne, należy pilnować, aby saldo Zośki Pro było co najmniej 10 razy większe niż Konta Idealnego (bank sprawdza to codziennie na koniec dnia). W takim przypadku na koniec miesiąca dostaniemy odsetki na koncie oszczędnościowym w wysokości 3% w skali roku dla  dziesięciokrotności stanu na Koncie Idealnym oraz 1% dla nadwyżki.

Przykład:

Wpłacamy na Konto Idealne 1000 zł i 10 000 zł na Konto Zośka Pro. Po miesiącu bank dopisuje nam odsetki 3% w skali roku do Konta Zośka Pro i zero na Koncie Idealnym (konto jest nieoprocentowane).

A co, jeśli saldo na Zośce Pro spadnie poniżej dziesięciokrotności salda Konta Idealnego?

Według jednej konsultantki banku oprocentowanie na Zośce Pro wyniesie 0%, według innej 1% - jeśli ustaliliście jak jest naprawdę, zapraszam do podania tej informacji w komentarzu..

Jeżeli chcemy traktować Konto Idealne jako typowy ROR, to sprawa mocno się komplikuje i trzeba codziennie porównywać salda. Dlatego sądzę, że najprościej wybrać wariant bez karty i utrzymywać kwoty na rachunkach w odpowiednich proporcjach.

>>> Tu złożysz wniosek o konto Zośka Pro.

Idea oferuje kilka innych rachunków oszczędnościowych, takich jak zwykła Zośka, Idea Saver czy Konto Zyskowne. Jednak moim zdaniem Zośka Pro wygląda najciekawiej, przede wszystkim z powodu braku górnego limitu kwoty.

Tabela opłat i prowizji.
Tabela oprocentowania.
Regulaminy.

INNE KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

A jak Zośka Pro prezentuje się na tle tego typu rachunków w innych bankach?

Przypomnę, że do końca czerwca wciąż możemy otworzyć Konto Godne Polecenia na 4% w BZ WBK z gwarancja oprocentowania do końca czerwca przyszłego roku - tu znajdziesz opis wersji z premią 100 złotych. W sumie da się założyć 3 rachunki na 4% w promocji z saldem maksymalnym po 4 tys. zł każde.

Poza tym tradycyjnie wspominam o trzymiesięcznej Lokacie Bezkarnej na 3,2% 3% (do 100 tys. zł) z możliwością wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek dla nowych klientów BGŻOptima otwieranej z darmowym kontem oszczędnościowym na 2,6%.

Powtórzę, że w przypadku połączenia z Zośką Pro Konto Idealne słabo nadaje się jako ROR - na przykład wydajemy 500 zł kartą z posiadanego tysiąca i 3% na Zośce Pro liczy się już tylko dla kwoty 5 tys. zł.

Dlatego lepszym pomysłem jest kompletnie darmowy rachunek z bezpłatną kartą - na przykład w Smart Banku, albo ROR dający nam wymierne korzyści - na przykład w promocji Bankiera z Bankiem Millennium (w tym 2% zwrotu za transakcje kartą i 5% zwrotu za BLIK + 100 zł gotówką od Bankiera + kupon 100 zł do Fly.pl + konto oszczędnościowe na 2,7% czy lokata mobilna na 3,5%).

Więcej kont oszczędnościowych zebrałem w tabeli:

Kliknij w tabelę, aby powiększyć
Podsumowując - Zośka Pro nie wygląda wcale źle na tle innych kont oszczędnościowych, zwłaszcza dla posiadaczy nieco większych sum zwykle ograniczanych niskimi limitami.

>>> Tu złożysz wniosek o konto Zośka Pro.

Jeżeli już korzystacie z tego konta, chętnie poznam Wasze opinię.