środa, 1 stycznia 2014

Najlepsze lokaty i konta bankowe styczeń 2014

Rozpoczynamy nowy miesiąc i nowy rok, więc pora na tradycyjny zestaw. Gdzie teraz oferują najlepsze lokaty i konta bankowe?

Zanim zajmiemy się wyszukiwaniem najciekawszych propozycji, wypadałoby sobie zadać pytanie: czy w minionym roku opłacało się oszczędzać na lokatach?

Z ostatnich dostępnych danych GUS wynika, że w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy ceny wzrosły przeciętnie zaledwie o 0,6 proc. Oczywiście, możemy teraz dyskutować, jak wyliczać i ile naprawdę wynosi inflacja, Jednak niewątpliwie trzymanie środków na kontach oszczędnościowych i lokatach w 2013 roku przyniosło realny zysk.

Czy ten trend będzie trwał także w 2014 roku?


Utrzymanie się inflacji na tak niskim poziomie wydaje się mało prawdopodobne, a ponieważ banki podnoszą oprocentowanie lokat z pewnym opóźnieniem w stosunku do zachowania rynku, więc druga połowa roku może oznaczać istotny spadek rzeczywistych stóp zwrotu z bezpiecznych form lokowania pieniędzy.

Na razie banki promują długoterminowe lokaty, aby zapewnić sobie stosunkowo tani pieniądz na dłuższy okres. Czy jest to najlepsza taktyka także dla klienta?

Osobiście byłbym bardzo ostrożny przy zakładaniu lokat na okres powyżej roku. Jeśli ktoś wie, że nie będzie potrzebował pieniędzy przez dwa-trzy lata, może powinien zainteresować się inwestowaniem, przynajmniej za część środków?

Poza tym zablokowanie kapitału na tak długi okres też nie wydaje się zbyt fortunnym pomysłem.

Uwaga! Podane niżej oprocentowanie obowiązuje 1 stycznia 2014 roku. W kolejnych dniach może ulec ono zmianie.

Z tymi zastrzeżeniami wskażę na najwyżej oprocentowaną ofertę lokat długoterminowych w SK banku:

źródło: SK bank

Dorzućmy do tego lokaty rentierskie w tym samym banku:
źródło: SK bank
Minimalna kwota lokaty 8000 zł, odsetki wypłacane co miesiąc.

Największy minusem większości depozytów w tym banku jest zmienne oprocentowanie.

Jeżeli szukasz stałego oprocentowania i dużego, znanego banku, w takim razie może zainteresuje Cię dwuletnia Lokata Direct+ w Santander Banku (ta reklamowana przez Fernando Alonso) na 4,1 procent.

Minimalny depozyt 5000 zł.

W przypadku lokat rocznych i krótszych także obserwujemy dominację SK banku - przykładowo lokata na 12 miesięcy zakładana przez internet płaci 4,2 proc. (oprocentowanie zmienne). Więcej lokat tutaj.

Pozostałe banki proponują wyraźnie mniej, z pewnym wyjątkiem, czyli ofert dla nowych klientów. W tym przypadku najczęstszymi ograniczeniami są: maksymalna kwota oraz czas trwania lokaty. Pierwsza trójka z najwyższym oprocentowaniem wygląda następująco:

1. db Lok@ta 5% w Deutsche Banku na 2 miesiące 2 000-10 000 zł

2. Lokata na Dobry Początek 4,75% w Idea Banku na 1 lub 3 miesiące 1 000-10 000 zł

3. Lokata Bonjour 4,75% w Lion's Banku na 30 dni 200 000-350 000 zł, wymaga wizyty w oddziale

Więcej lokat znajdziesz TUTAJ oraz TUTAJ.

Natomiast w związku z objęciem gwarancjami BFG środków zgromadzonych w SKOK-ach (do równowartości 100 tys. euro), praktycznie lokaty w Kasach mają ten sam status, co lokaty w bankach.

W grudniu przedstawiłem najciekawsze propozycje SKOK-u Wołomin i tam odsyłam zainteresowanych. Sam zdecydowałem się na roczną lokatę rentierską z kwartalną wypłatą odsetek na 6,2 proc. (zmienne oprocentowanie).

Tu znajdziesz prezentację KNF na temat sytuacji w SKOK-ach w III kwartale 2013 r.

Teraz pora na konta oszczędnościowe.

Aktualnie korzystam z konta oszczędnościowego w Meritum Banku, które "starym" klientom proponuje od nowego roku 3,4 proc.

Natomiast w pewnym sensie podobna do konta oszczędnościowego jest jednodniowa Lokata Ping-Pong w Idea Banku na 4 proc. (kwota od 1000 do 20 000 zł). Niestety, posiada ona poważną wadę - trzeba ją codziennie odnawiać.

Za jakąś alternatywę można uznać na przykład rachunki IKE prowadzone przez  banki (ranking tutaj), a ich zaletą jest brak podatku Belki. Jednak tu chodzi o oszczędzanie na emeryturę, czyli pieniądze blokujemy na dłużej. Poza tym nie jestem przekonany, aby IKE bankowe było najlepszym pomysłem na uzupełnienie skromnej emerytury z ZUS.

Nowi klienci mogą liczyć na stawki promocyjne - na przykład 3,6 proc. w BGŻ Optima (przez 3 miesiące, maksymalnie 20 tys zł) czy 3,5 proc. w Alior Banku (przez 3 miesiące).

Istnieją też promocje dla młodych: Click w Toyota Banku czy PKO Konto Dziecka.

Natomiast pozostali w zasadzie muszą się zadowolić stawką 3 procent we wspomnianej Optimie, Meritum Banku czy Deutsche Banku (do 10 tys. zł).

Niedawno mBank ogłosił, że będzie stopniowo wyłączał stary system i wszyscy muszą przejść na nowy, co wzbudziło spore kontrowersje, także wyrażane w komentarzach tutaj na blogu. Przy okazji jeden z Czytelników zadał następujące pytanie:


We wrześniu pojawił się powiązany temat.

Do tej pory padły następujące propozycje (alfabetycznie):

1. Alior Sync - Andy
2. CitiOne
 "Od 5 tys. CitiOne spełnia warunki
+ bezpłatne wypłaty z bankomatów Citi na świecie
+ bezpłatne przelewy pomiędzy kontami Citi na świecie
+ bank nie dla gimnazjalistów ;)
" - PIT

3. Eurobank
"Witam, ja poza mBankiem mam konto online w Eurobanku i jak na razie jestem z niego zadowolony. Co do priorytetów to 1) konto jest darmowe przy wpływach powyżej 1500 zł miesięcznie - do tego jest oprocentowane. 2) bezpłatne wszystkie bankomaty w Polsce. 3) darmowe przelewy oczywiście są. 4) karta jest darmowa jak się miesięcznie wykona operacje bezgotówkowe za chyba 200 zł (lub 400 nie pamiętam teraz dokładnie).
Pozdrawiam,
Krzysiek
"

4. Meritum Bank - Andy

Jeśli macie jakieś inne pomysły, uaktualnienia albo znaleźliście ciekawą lokatę czy ofertę bankową, zapraszam do komentarzy