wtorek, 7 maja 2013

7 proc. na lokacie trzymiesięcznej w banku, czyli zrób to sam

Dzisiaj rano przedstawiłem całkiem zgrabny i niezbyt skomplikowany system pomagający efektywniej pomnażać oszczędności na giełdzie.

Tym razem zaprezentuję pomysł dla szerszego grona zainteresowanych, czyli lokatę trzymiesięczną na 7 procent, w wersji "zrób to sam."

Brzmi nieźle?

No to do dzieła.


Od pewnego czasu BGŻOptima oferuje hybrydy:  lokaty  połączone z funduszami inwestycyjnymi, czyli nic nadzwyczajnego W końcu robi tak wiele banków.

Natomiast naprawdę interesująco wygląda nowinka wprowadzona w życie 1 maja.

Do wyboru mamy teraz również fundusz niskiego ryzyka, czyli Skarbiec Depozytowy.

Jego wyniki za różne okresy przedstawiają się następująco:


Wysoki zysk za ostatni rok (jak na tę kategorię funduszy) bierze się w dużej mierze z dominacji papierów skarbowych (80 proc. portfela). Obligacje drożały, więc i zyski funduszu także. Pewną niewiadomą pozostaje na szczęście niewielki (12 proc.) udział papierów komercyjnych.

BGŻOptima skonstruowała swój produkt inwestycyjny w następujący sposób:

kupujesz za minimum 3000 zł jednostki funduszu i wtedy masz prawo do założenia lokaty na 7 proc. za 1000 zł.Z pozoru nie widać tu nic ciekawego. A jednak...

Nie ma określonego czasu minimalnego przetrzymywania jednostek funduszy na rachunku, czyli możemy go praktycznie od razu umorzyć (cała akcja zajmie nam kilka dni) i skoro wybierzemy Skarbiec Depozytowy, istnieje bardzo nikłe ryzyko straty (pomijam osoby, które próbują zarobić na samych funduszach; tu budujemy zwykłą lokatę).

Mankamentem tego rozwiązania jest konieczność wykorzystania dużych środków na te wspomniane kilka dni (jakieś drobne zapewne nam przyniosą) oraz konieczność posiadania konta w BGŻOptima (na szczęście jest bezpłatne).

Maksymalna kwota lokaty wynosi 100 tys. zł, czyli trzeba wtedy kupić jednostki funduszy za 300 tys. zl.

Minimalna to wspomniany wcześniej tysiąc.

Zakup i umorzenie jednostek funduszu nie podlegają dodatkowym opłatom.

Myślę, że to ciekawa propozycja dla osób, które mają sporo wolnej gotówki i nie bardzo wiedzą, co z nią zrobić.