piątek, 17 lutego 2012

Gdzie teraz ulokować oszczędności?

Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu odpowiada podejmowanie ryzyka na rynkach kapitałowych (poza tym przy korzystaniu z dźwigni finansowej nie ma sensu trzymać wszystkiego u brokera), więc poszukującym miejsc do ulokowania oszczędności przy względnie niskim ryzyku i cieszącym się z oficjalnych danych o inflacji, dziś zaproponuję kilka aktualnie najlepszych lokat.

Niestety, działania KNF okazały się wyjątkowo skuteczne. Lider rynku - grupa Leszka Czarneckiego wycofała dobre oferty i coraz trudniej znaleźć coś ciekawego dla oszczędzających.

Jednak spróbujmy.

W takim razie zacznijmy od getinowej armii klonów.

Widać tu wielkie spustoszenie i praktycznie wyróżniłbym tylko dwie oferty startowe dla nowych w Idea Banku:

dla prowadzących działalność gospodarczą - dwumiesięczna Lokata Przedsiębiorcza na 8% (od wszystkich lokat trzeba odjąć sobie podatek i oprocentowanie jest rzecz jasna w skali roku)

dla indywidualnych - dwumiesięczna Lokata z Kuponem IV na 8%.

W obydwu przypadkach min. 1000, maksimum 10 000 zł.

Lepszą ofertę dla nowych klientów ma Meritum Bank: Pierwsza Lokata płaci 8,5% do 5000 zł, oraz 7% od 5000,01 do 10 000 zł. Dodatkowo otrzymujemy kartę przynosząca 4% zwrotu wydatków za paliwo (maksymalnie 30 zł/m, minimalny wpływ na konto 1500 zł).

Jeszcze więcej, bo 9% na dwumiesięcznej lokacie "Wysoki Procent" płaci neoBANK (do 10 tys. zł). Jednak trzeba przy okazji co miesiąc przelewać tam co najmniej 800 zł.

Dość interesującą promocję prowadzi też Toyota Bank, ale jest ona nieco udziwniona: 7% na depozycie 13-dniowym, kwota lokaty 13 tys.zł, maksymalnie 10 sztuk i obowiązkowe założenie konta.

Dla większych środków (min. 50 tys. zł) mamy pięciomiesięczną Lokatę Wyjątkową w Polbanku na 7,2%.

Dla mniejszych i bez promocji ciężko znaleźć coś sensownego w bankach (może FM Bank?).

W tym przypadku proponuję przyjrzeć się ofercie SKOKów (uwaga na dodatkowe opłaty początkowe), która teraz stała się znowu atrakcyjna dla ciułaczy (przykładowo SKOK Wesoła czy SKOK Wołomin)

Jeżeli ktoś znalazł coś interesującego, zapraszam do komentarzy.