niedziela, 13 listopada 2011

Lokata Nr 1 da nawet 6,27% netto, a prawnik nadzieję, że lokaty antybelkowe pozostaną

Dla tych, którzy nie chcą ryzykować i na przykład przetestować statystycznie pozytywnej zależności dla rynku akcji (nikt nie zagwarantuje zysku) w Idea Banku do jutra (o ile nie przedłużą promocji) istnieje możliwość składania wniosków na znaną nam dobrze lokatę. Lokata Nr 1 na 4 miesiące oficjalnie oferuje 6,1% netto i teoretycznie równie dobrze można założyć taką samą Lokatę TAX FREE w tym samym banku.

Jednak bardziej opłaca się ta pierwsza. Dlaczego?

Decyduje mechanizm naliczania odsetek. W przypadku Lokaty Tax Free odsetki są naliczane (szczegóły w tabeli) tylko do końca roku, a od 1 stycznia nie ma ich wcale tak, aby uniknąć podatku Belki w razie niekorzystnych zmian.

Wiemy już, że nastąpią one nieco później, ponieważ mówi się o trzech miesiącach od ogłoszenia zmienionej ustawy, czyli teoretycznie możemy stawiać na gdzieś okolice marca, czyli lokaty z codziennym naliczaniem odsetek na 3-4 miesiące mają sens lub takie jak TAX FREE z dowolnie wybranym przez nas okresem (do wyboru: 4, 6, 9 i 12 miesięcy).

Jednak pamiętając o optymalizacji (kalkulator online) przy kwocie 1047,14 PLN otrzymamy 6,27% netto w skali roku, co wydaje się przyzwoitą wartością. Dla lokaty TAX FREE taka optymalizacja wymagałaby sporej gimnastyki (w zależności od dnia założenia lokaty odsetki się różnią) i zdaje się nie przyniosłaby ona zamierzonego efektu.

Tymczasem sama kwestia zmian zaokrągleń podatku nie jest wcale taka oczywista, przynajmniej zdaniem Marka Kolibskiego, który pojawił się w ostatni poniedziałek w studiu telewizji TVN CNBC. Prawnik uważa, że taka zmiana nie może powstać w trakcie roku podatkowego (na przykład 1 marca 2012 roku). Dlatego przepis ma szansę zostać uchylony przez Trybunał Konstytucyjny jako niekonstytucyjny i wszedłby w życie dopiero od 1 stycznia 2013 roku. No to mamy prawdziwy galimatias na miarę niemieckiego powiedzenia o "polnische Wirtschaft".