sobota, 6 listopada 2010

Jak tanio kupić srebro?

Ostatnio pisałem o srebrze równo miesiąc temu, a srebro dalej bije rekordy ceny wyrażonej w złotych. Gdyby nie szalona spekulacja braci Hunt 30 lat temu, tak samo byłoby w dolarach.

Prawie zawsze tak się dziwnie składa, że w takich momentach wiele osób nagle pała miłością do aktywa, które gwałtownie drożeje. Jak zauważyłem w komentarzach choćby pod poprzednim wpisem, srebro teraz stało się metalem pożądanym bardziej niż złoto, więc zastanówmy się jak tanio kupić srebro?Jeszcze dodam, że za wzrostem stoi też formalne oskarżenie banków J.P. Morgan Chase oraz HSBC o zaniżanie cen srebra w 2008 roku. Teraz banki nie ośmielą się otwierać olbrzymich pozycji na spadki, przynajmniej dopóki nie opadnie dym.

Kto chce, może sobie poczytać oficjalne dokumenty złożone w nowojorskim sądzie w ubiegłym tygodniu:
JPM

Najpierw trzeba rozstrzygnąć dylemat czy chcesz posiadać argentum fizyczne czy też wolisz elektroniczne?

W tym drugim przypadku opcji jest naprawdę sporo:
bezpośrednio kontrakty na srebro u brokerów foreksowych, na GPW certyfikaty Raiffeisena RCSILAOPEN, akcje KGHMu (czołowy producent w skali świata) …

Możemy łatwo wejść i wyjść z rynku, ale nie ma mowy o tanich zakupach, tylko o spekulacji, że sprzedamy wyżej niż kupiliśmy. Zero arbitrażu.

Z kolei zakup sztabek lokacyjnych jest obarczony podatkiem VAT 22%, więc przypomnę wspominaną tu kilka razy możliwość naprawdę taniego kupna srebra w postaci fizycznej.

Na Allegro sprzedawane są srebrne monety „kolekcjonerskie”, które NBP bił w kosmicznych nakładach. Olbrzymia podaż sprawiła, że ich ceny spadły znacznie poniżej emisyjnych, a zrezygnowani drobni inwestorzy nie potrafią sobie nawet dokładnie policzyć ile srebra jest w monetach, które sprzedają za bezcen.

Od ponad roku posiadam pięć takich krążków, kupionych po około 50 PLN za sztukę.

Ich cena emisyjna wynosiła 95 PLN.

No to teraz policzmy wartość srebra w tej monecie:

- uncja = 31,103 g
- cena uncji srebra z wczorajszego zamknięcia rynków 74,375 PLN
- moneta waży 28,28 g
- próba srebra 925

Teraz prosta arytmetyka:

Zawartość srebra w monecie 0,925 x 28,28 g = 26,159 g

Wartość srebra w monecie 26,159 g/31,103 g x 74,375 PLN = 62,55 PLN

Zauważmy też, że moneta jednak może posiadać jakąś tam wartość kolekcjonerską, ale nawet ją pomijając i uznając, że mamy do czynienia wyłącznie z kawałkiem srebra możemy bez większego kłopotu kupić taką monetę na Allegro za zdecydowanie niższą cenę (doliczając koszty przesyłki) – przykład:Gdzie w takim razie szukać takich monet?

Przede wszystkim wśród wysokonakładowych dwudziestek, które mają dużą zawartość srebra. Uważałbym z monetami z PRLu, bo wtedy srebro miało często niską jakość.

Oczywiście inną sprawą jest ich późniejsza sprzedaż i tu nie będzie tak łatwo pozbyć się krążków jak akcji KGHMu czy kontraktów, ale w końcu chodziło o rozwiązanie zagadki „jak tanio kupić srebro?”