czwartek, 7 sierpnia 2008

Teoria cykli Kondratiewa. Czy nadeszła zima?

Świat przyrody opiera się na zasadzie cykliczności. Ciąg wiosna, lato, jesień, zima niezmiennie powtarza się co roku. Czy podobne zjawiska zachodzą też w gospodarce?

Nad tym właśnie zastanawiał się rosyjski ekonomista Nikołaj Kondratiew. Stworzył on teorię, że gospodarka również rozwija się w cyklach. Postawił śmiałą tezę, że dzieje się to w uporządkowanej strukturze o długości 50-54 lat. Szukanie porządku i rozrysowanie fal znają doskonale zwolennicy teorii fal Elliotta, ale tam struktura jest nieco inna (5 fal wzrostowych 1-2-3-4-5 i 3 duże spadkowe A-B-C, tak w dużym skrócie).


Badania Kondratiewa wychodzą naprzeciw oczekiwaniom człowieka, który chce znaleźć jakiś porządek we wszechświecie. Najważniejsze fazy w cyklu to – wzrost, recesja, depresja i odradzanie się (moje dość dowolne tłumaczenie).


Aktualnie znajdujemy się w erze informatycznej i kierując się tymi falami, wydaje się, że okres prosperity zakończył się w 2001 wraz z pęknięciem bańki internetowej. Dobrym wyznacznikiem dla sektora IT jest indeks Nasdaq, który znalazł się na szczycie hossy w marcu 2000 roku dotarł do 5000 punktów. W chwili, gdy piszę ten tekst, znalazł się na poziomie ledwie 2370.

Gdyby miała się dopełnić cykliczność, wkrótce czekają nas ciężkie czasy.

Bardziej zainteresowanym polecam stronę kwaves.com i takie teksty jak ten. Temat jest z pewnością szeroki i dla niektórych wręcz pasjonujący. Sam jestem lekkim sceptykiem ze względu na dość dużą dowolność interpretacji, ale na pewno cykl Kondratiewa może być wykorzystywany przynajmniej pomocniczo.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...