czwartek, 24 maja 2018

Kup obligacje skarbowe i zagraj na loterii - dobry pomysł?

1 czerwca Ministerstwo Finansów rozpocznie pilotażową sprzedaż loteryjnych obligacji skarbowych.

Dziesięciomiesięczna Premiowa Obligacja Skarbowa (POS) oferuje tylko 1,5% w skali roku, ale dodatkowo umożliwia też wzięcie udział w losowaniu nagród pieniężnych w wysokości: 10 zł, 100 zł, 1 000 zł lub 10 tys. zł.


Obligacje będą sprzedawane po 100 zł i każda z nich będzie równocześnie losem na loterii.

Zgodnie z komunikatem na stronie Ministerstwa Finansów podział puli nagród wygląda następująco:


Losowanie premii nastąpi 20 marca 2019 r. i przeprowadzi je agent emisji, czyli bank PKO BP. Wyniki pojawią się na stronie internetowej obligacji skarbowych, a zwycięzcy zostaną powiadomieni mailowo lub sms-em.

Nagroda wraz z kuponem (po potrąceniu podatku) zostanie wypłacona po zapadnięciu obligacji.

Jak oceniacie ten pomysł? Zagracie w tej loterii?


Tego typu obligacje są sprzedawane w wielu krajach - na przykład w Wlk. Brytanii, Belgii, Francji czy Szwecji. Dlatego zapewne znajdą one jakichś amatorów i u nas. Zobaczymy ilu.

Tak to wygląda w Wlk. Brytanii.

Sam może dla zabawy kupię z jeden papier za stówkę, ale tak naprawdę odstrasza mnie realnie ujemne oprocentowanie (poniżej inflacji CPI).

Wolę pewniejszy, wyższy procent na lokatach i kontach oszczędnościowych. A jeżeli szukam nagrody, to biorę udział w jakiejś nieskomplikowanej promocji bankowej, w której zawsze wygrywam po spełnieniu jej warunków.

Aktualizacja 25 maja

Oto najnowszy przykład takiej pewnej wygranej w promocji bankowej, czyli 150 zł za założenie konta w Banku Millennium:


Co do obligacji - na razie skupiłem się na dziesięciolatkach indeksowanych inflacją i systematycznie je zbieram za nieduże kwoty.

Aktualny stan licznika:


Na pewno jeszcze pociągnę po tysiącu co miesiąc do końca roku, a potem zastanowię się, czy warto jeszcze dokładać i za ile.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...