poniedziałek, 4 września 2017

Najlepsze lokaty i konta bankowe wrzesień 2017

Przyszła najwyższa pora na comiesięczne zestawienie, w którym znajdziecie najlepsze lokaty i konta bankowe na wrzesień 2017 r.

Od czego dziś zaczniemy?

Od przypomnienia, że dla większych kwot ciekawą propozycję znajdziemy w Deutsche Banku - w sumie da się tu ulokować blisko 200 tys. zł na przyzwoity procent:

3% na rocznej lokacie + 2,55% na koncie oszczędnościowym + oprocentowane konto Premium


Po szczegóły, w tym wyjaśnienie kondycji finansowej banku, zapraszam do oddzielnego artykułu.

A co w sytuacji, jeśli szukamy tylko darmowego konta z bezpłatną kartą debetową, najlepiej z premią na zachętę?


MONEY MANIA 11: DO 750 ZŁ ZA KONTO W MBANKU [PROMOCJA ZAKOŃCZONA]

Trwa Money Mania 11, w której za założenie eKonta w mBanku dostaniemy 100 zł do wydania w Empik-u oraz otrzymamy do 650 zł zwrotu za transakcje kartą.

Promocję przeznaczono dla nowych klientów mBanku, czyli takich, którzy nie posiadali żadnego produktu banku po 1 stycznia 2016 r.

Jakie są warunki?

1. Do 17 września br. zarejestruj się w promocji.

Następnie potwierdź rejestrację klikając w link przysłany mailem. Po przekierowaniu na stronę złóż wniosek o otwarcie konta w mBanku. Wyraź zgodę na zwolnienie banku z tajemnicy bankowej związanej z promocją.

2. Do końca września br. zawrzyj umowę z bankiem.

3. Do końca października br. wykonaj 5 transakcji na dowolne kwoty. Mogą być to na przykład przelewy do innego banku czy transakcje kartą debetową.

4. Do 30 listopada br. organizator prześle maila z informacją o przyznaniu nagrody i udostępni bon na 100 zł do Empiku w formie kodu do wykorzystania przez kolejne 180 dni - przyda się na przykład do zakupu prezentu pod choinkę.

Co ważne, uczestnicy promocji są zwolnieni z opłat za kartę i prowadzenie konta przez 24 miesiące. Darmowe będą też wypłaty z bankomatów BZ WBK, Euronet i Planet Cash.

Jedyny haczyk to wypłaty z bankomatu o wartości poniżej 100 zł. W takim przypadku bank naliczy 1,30 zł.

Biorąc udział w Money Manii możemy równocześnie skorzystać z innej promocji - "Lepiej z eKontem".

Tu mBank zwraca 4% transakcji wykonanych kartą (w tym Android Pay) lub BLIK-iem przez pierwszych pięć miesięcy prowadzenia konta. Górne ograniczenie wynosi 130 zł zwrotu miesięcznie, czyli w efekcie mamy wszystkie zakupy do 3250 zł w danym miesiącu tańsze o 4 procent.

Bank wymaga, aby w miesiącu wydać kartą lub BLIK-iem co najmniej 250 zł oraz zapewnić wpływ na konto minimum 1000 zł. Dodatkowo co najmniej raz na miesiąc należy zalogować się do aplikacji mobilnej.

Regulamin "Money Mania 11".

Regulamin "Lepiej z eKontem - II edycja"

Taryfa opłat i prowizji w mBanku.

Moim zdaniem to całkiem niezła propozycja: bonus i solidny zwrot za zakupy z wysokim górnym limitem (4% zwrotu za wydatki aż do 3250 zł miesięcznie).

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Tutaj mam dobrą wiadomość. T-Mobile Usługi Bankowe przedłuża promocyjną stawkę 3% na koncie oszczędnościowym do 31 października br. Obowiązuje ono przez 92 dni od otwarcia konta oszczędnościowego dla kwoty do 50 tys. zł.

Do wyboru mamy dwa ROR-y, z którymi otworzymy konto oszczędnościowe:

1. Konto Freemium.

2. Konto Premium.

W obydwu przypadkach bank na zachętę dorzuca zwrot 5% wydatków kartą przez 6 miesięcy. Jednak pojawiają się tu ograniczenia - dla Freemium maksymalny zwrot wynosi 15 zł miesięcznie, a dla Premium 25 zł.

Inaczej mówiąc, 5% zwrotu otrzymamy w przypadku konta Freemium dla sumy wydatków maksymalnie 300 zł miesięcznie, a dla Premium 500 zł.

Dodatkowo bank wymaga, aby wydać tymi kartami co najmniej 200 zł miesięcznie (Freemium) lub 500 zł miesięcznie (500 zł). Jeśli tego nie zrobimy, naliczy opłaty 6 zł (Freemium) lub aż 18,9 zł (Premium).

Drugą ciekawą opcją jest otwarcie Konta Oszczędnościowego Profit na 2,5% w Banku Millennium połączone z promocją.

150 zł za otwarcie Konta 360º lub Konta 360º Student 

Promocję skierowano do nowych klientów Banku Millennium, którzy nie posiadali tam rachunku po 1 kwietnia 2015 r.

W zamian za spełnienie prostych warunków zgarniecie 100 zł od Bankiera oraz 50 zł do wykorzystania na przejazdy w Polskim Busie.


Jakie są warunki?

Nieskomplikowane.

1. Zarejestruj się na stronie promocji najpóźniej do końca września br.

Wyraź zgody marketingowe oraz na zwolnienie banku z tajemnicy bankowej w ramach promocji.

2. W październiku i listopadzie zapewnij wpływ na założone konto min. 1000 zł i w obydwu miesiącach wykonaj przynajmniej po 1 transakcji kartą debetową lub BLIK-iem.

W przypadku Konta 360º Student nie trzeba nawet zapewniać wpływu 1000 zł.

3. Do końca 2017 r. organizator powiadomi o przyznaniu premii mailowo. Następnie należy zalogować się na stronie promocji i podać numer konta do wypłaty premii, co nastąpi w ciągu 14 dni roboczych od zawiadomienia. Dodatkowo mailem zostaną przesłane dwa vouchery o wartości 25 zł każdy na przejazdy Polskim Busem.

Regulamin promocji.

Regulamin korzystania z vouchera Polski Bus.

Tabela opłat i prowizji Banku Millennium.

Aby powiększyć i wyostrzyć tabele, należy w nie kliknąć.


LOKATY PROMOCYJNE Z KONTEM

Najwyższy procent znajdziemy w Nest Banku: 4% na Lokacie Witaj (od 1 tys. do 10 tys. zł) otwieranej z bezpłatnym kontem.

Formalnie najpierw zakładamy konto, a potem w ciągu 30 dni mamy prawo do założenia tej lokaty - najprościej po zalogowaniu się do banku.

Dla większej sumy (od 20 tys. zł) najwięcej dostaniemy na rocznej Lokacie Powitalnej w Deutsche Banku (3%, do 100 tys. zł).


POZOSTAŁE LOKATY

Na przełomie sierpnia i września nie zawodzi Idea Bank. W chwili publikacji tego artykułu wciąż jest dostępna Lokata Tylko Teraz na 2,6% na 2, 3 lub 4 miesiące (od 500 zł do 1 mln zł).

Aktualizacja 20 września

Bank już nie przyjmuje wniosków o założenie tej lokaty. Dlatego zastępczo proponuję ewentualnie skorzystać z czteromiesięcznej e-lokaty na nowe środki w Getin Banku na 2,3%  (od 500 zł do 200 tys. zł, stan środków w Getinie wyliczany na 31 lipca 2017 r.). Jeżeli kiedykolwiek wcześniej mieliście jakąś lokatę w Getinie, należy zalogować się do bankowości elektronicznej tego banku.

Nowy klient Idea Banku powinien zacząć od otwarcia nieco wyżej oprocentowanego depozytu, wybierając jeden z dwóch:

Lokata Happy (od 500 zł do 10 tys. zł) na 4% na 2 miesiące, 3,5% na 3 miesiące lub 3% na miesiąc.

Lokata Happy Pro  (od 500 zł do 25 tys. zł) na 3% na 3 miesiące.


PODSUMOWANIE 

Najświeższy odczyt inflacji wskazuje, że wyniosła ona w sierpniu 1,8% w skali rok do roku, czyli po uwzględnieniu podatku aby realnie nie tracić, powinniśmy korzystać z lokat i kont oszczędnościowych, które oferują przynajmniej 2,2%. Oczywiście przy założeniu, że inflacja CPI utrzyma się w okolicach 1,8%.

Na szczęście da się takie oferty znaleźć na rynku, a ja dodatkowo szukam pomysłów, w których przy ograniczonym ryzyku staram się wycisnąć nieco więcej niż z lokat.

Akurat w tym roku dało się spokojnie wykręcić dwucyfrowy zysk z giełdy, ale to już inna klasa aktywów i nie każdy akceptuje takie wahania całego kapitału, więc rozsądne jest przynajmniej jego podzielenie na część bezpieczną i bardziej ryzykowną.

W sierpniu wziąłem pod lupę zestaw: Lokata na 5% z funduszem. Na razie idzie planowo.  Z ostateczną oceną wstrzymam się jeszcze ponad dwa miesiące.

Stan na 20 września 2017 r. Artykuł będzie aktualizowany.

3% na rocznej lokacie + 2,55% na koncie oszczędnościowym + oprocentowane konto Premium