wtorek, 3 stycznia 2017

Najlepsze lokaty i konta bankowe styczeń 2017

Styczeń zaczął się już na dobre, więc przejrzyjmy najlepsze lokaty i konta bankowe.

Na co tym razem zwracam uwagę?

Na powrót inflacji.


Tuż przed końcem roku GUS opublikował szybki szacunek inflacji CPI za grudzień i nieoczekiwanie skoczyła ona z zera do 0,8% w skali rok do roku.

Musimy znowu przyzwyczaić się do sytuacji, w której część oszczędności będzie nam zjadać wspomniana inflacja i tym samym automatycznie spada atrakcyjność lokat i kont oszczędnościowych.


KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Aktualnie czekamy na niedzielę 8 stycznia i nową stawkę oprocentowania konta oszczędnościowego w Banku Millennium. W tej chwili posiadacze Konta 360° otrzymują 2,7% aż do 100 tys. zł.

Profilaktycznie, w środę lub czwartek można przerzucić środki na konto w BGŻOptima (nie ma tu limitu darmowych wypłat w miesiącu) i czekać na ruch Millennium.

[Aktualizacja 8 stycznia

Od dziś stawka w Millennium spadła do 2,5%.]

Uwaga! Aby powiększyć tabele w artykule, należy w nie kliknąć.


LOKATY PROMOCYJNE Z KONTEM

W tej kategorii liderem pozostaje Nest Bank i trzymiesięczna Lokata Witaj na 4% (od 1 tys. do 10 tys. zł). Otwieramy ją razem z darmowym kontem osobistym i bezpłatną kartą debetową. Do tego możemy ewentualnie dorzucić konto oszczędnościowe na 2,25% (do 50 tys. zł).

Dla posiadaczy nieco większej sumy, którzy nie chcą płacić za konto, alternatywą pozostaje BGŻOptima. Są tam trzymiesięczne depozyty z możliwością wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek, uruchamiane z bezpłatnym kontem oszczędnościowym (na 2,3% do 150 tys. zł):

1. Lokata Bezkarna na 3% (od 1 tys. do 20 tys. zł).

2. Lokata Bezkompromisowa na 2,5% (od 1 tys. do 100 tys. zł).

Dodam, że ostatnio pojawiają się i błyskawicznie znikają oferty lokat w neoBanku, więc ciężko za tym bankiem nadążyć. Aktualnie podstawowa stawka na trzymiesięcznej lokacie dla nowych wynosi 2,6%.


LOKATY BEZ KONTA

Jak zwykle przypominam, aby skorzystać z oferty lokat bez konta dla nowych klientów w Idea Banku i wybrać jedną z propozycji poniżej.

1. Lokata Happy (od 500 zł do 10 tys. zł) na różne okresy do wyboru:

a) 3,5% na miesiąc;

b) 4% na 2 miesiące;

c) 3,5% na 3 miesiące.

2. Trzymiesięczna Lokata Happy Plus na 3% (od 10 000,01 zł do 100 tys. zł).

Potem możemy zakładać kolejne lokaty w Idei w częstych promocjach - akurat w okresie świąteczno-noworocznym nic ciekawego nie zaproponowali.


A MOŻE OBLIGACJE?

Pojawienie się inflacji przy braku nowych, atrakcyjnych ofert bankowych skłania oszczędzających do szukania alternatyw.

Jedną z nich mogły być obligacje GPW (prospekt emisyjny). Moim zdaniem parametry tych pięcioletnich papierów nie są zbyt atrakcyjne, ponieważ oprocentowanie wynosi WIBOR 6M + 0,95%, czyli obecnie daje to 2,76% w skali roku.

Tymczasem popyt inwestorów indywidualnych okazał się tak wielki, że już dziś zakończono przyjmowanie zapisów planowanych maksymalnie do 12 stycznia.

Mogą pojawić się też teorie, że na przykład kupowały fundusze inwestycyjne na tak zwane słupy.

Poza tym w ostatnich dniach neoBank dwukrotnie oferował lokaty na 3%, które znikały jeszcze tego samego dnia z powodu ogromnego zainteresowania klientów.

W takim razie banki nie muszą wysilać się i oferować wyższego oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Niestety.

Z czasem zapewne presja inflacyjna zmusi RPP do podniesienia stóp procentowych i powoli też wzrośnie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Oby realnie wychodziło nam na plus.

Artykuł będzie aktualizowany.