poniedziałek, 2 czerwca 2014

Najlepsze lokaty i konta bankowe czerwiec 2014

Open Finance wskazuje na paradoks, który pojawił się na rynku lokat bankowych. Pomimo znaczącej obniżki oprocentowania gospodarstwa domowe znowu zgromadziły najwięcej depozytów w historii: 272,1 mld zł + 281,5 mld zł na rachunkach oszczędnościowych i ROR-ach (dane na koniec kwietnia).

źródło: Open Finance na podstawie danych NBP
Po części można tłumaczyć to niewiedzą (zapraszam do śledzenia "Elementarza Inwestora") czy niechęcią do podejmowania ryzyka. Poza tym należy wziąć pod uwagę minimalną inflację CPI oraz niskie oczekiwania inflacyjne konsumentów, z których wynika, że lokaty wciąż przynoszą nieduże realne zyski.

Jednak warto dołożyć do tego jeszcze inne zjawisko, czyli coraz więcej promocji bankowych. Miesiąc temu ciekawą propozycję wśród lokat trzymiesięcznych miał FM Bank, teraz można założyć nieźle oprocentowaną lokatę (4%) i  zgarnąć premię w BGŻOptima.

Kliknij, aby poznać szczegóły

Teoretycznie wyższe oprocentowanie daje Idea Bank czy Bank Millennnium, ale w obydwu tych przypadkach górny limit wynosi 10 000 zł, czyli po kwartale otrzymamy tam odpowiednio 101,25 zł oraz 91,13 zł odsetek, podczas gdy w Optimie 161 zł (81 zł + 80 zł bonus). No i trzeba dodać, że w BGŻOptima można założyć lokatę na dwa razy większą kwotę: 20 tys. zł.

Uwaga! Na Grouponie też trwa promocja konta BGŻOptima z bonusem 100 zł-5 zł= 95 zł, która zapewne skończy się lada chwila (limit 1000 osób).

Dużo więcej pieniędzy wpłacisz w Meritum Banku na Bilokatę Start: nawet 500 tys. zł. Bilokata składa się z dwóch lokat: połowa środków wędruje na 5% na lokatę trzymiesięczną, a druga połowa na lokatę roczną na 3%.

Jeszcze wyższy górny limit oferuje neoBANK na Lokacie Wakacyjnej (promocja do 8 czerwca): 1 mln zł, 4%.

Największym problemem powyższych propozycji pozostaje fakt, że są one skierowane głównie do nowych klientów, co częściowo da się rozwiązać zakładając lokaty na pozostałych członków rodziny.

Oprócz tego Idea Bank oferuje klientom, którzy od dawna nie korzystali z banku lokatę Wielki Powrót widoczną po zalogowaniu się na konto (4% na 3 miesiące, maksymalnie 10 tys. zł). Pozostałe znajdziesz tutaj.

Dla wybranych zawodów Lion's Bank przygotował lokatę 3-miesięczna Premiere na 4% (od 100 tys. zł do 1 mln zł, dostępne warianty 6 i 12 miesięcy) oraz 4-miesięczną Prestige.

SK bank daje 3,7% na Lokacie Wiosennej.

Wreszcie tajny SKOK Wołomin (brak informacji na stronie internetowej) wprowadził niedawno Lokatę 10-latkę na... 4 miesiące (4% stałe, 4,5% zmienne).

SKOK Kujawiak stale kusi nowych w ten sam sposób 4,5% na 3 miesiące, maksymalnie 20 tys. zł.

LOKATY TRZYMIESIĘCZNE

Jeśli chodzi o najpopularniejsze lokaty trzymiesięczne pojawiło się sporo nowości, w tym podwyżka oprocentowania Lokaty Happy oraz lokaty mobilne w Banku Millennium.

Kliknij, aby powiększyć

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE I LOKATY JEDNODNIOWE

Kliknij, aby powiększyć
Poza tym należy uwzględnić Elokację SK banku z oprocentowaniem progresywnym (wyjaśnienie jego mechanizmu opisałem tutaj).

W przypadku lokat miesięcznych należy dostrzec jedynie Lokatę Bonjour w Lion's Banku: 5% (od 200 do 300 tys. zł).

Wśród dwumiesięcznych królują promocje:


Jeśli chodzi o półroczne, oprocentowanie liderów nie powala na kolana:


Dlatego alternatywą może być na przykład SKOK Wołomin z lepszą ofertą dla "starych" klientów (członkostwo przed 31. 10. 2013 r.) - Lokata Stabilna z ROR 4,2% lub polisolokata Happy Life (4%) w Idea Banku - widoczna po zalogowaniu.

Wśród lokat rocznych sytuacja wygląda nieco lepiej:


Dorzućmy do tego ofertę SK banku (minusy - zmienne oprocentowanie większości lokat, brak placówek w wielu częściach Polski) oraz propozycje SKOK-u Wołomin - lokaty rentierskie i systematycznego oszczędzania.

Jeśli znasz jakąś inną ciekawą ofertę lokaty czy konta, zapraszam do komentarzy.