niedziela, 8 grudnia 2013

Elementarz Inwestora, czyli inwestowanie krok po kroku

W listopadzie wraz z Michałem Szafrańskim zaprezentowaliśmy ogólny zarys naszego wspólnego projektu skierowanego do początkujących inwestorów.

O ile sam plan działania udało nam się opracować bez większego trudu, to największy problem mieliśmy z nazwą, o czym pisze też dziś Michał. Dlatego ogłosiliśmy wtedy konkurs wśród Czytelników obu blogów i otrzymaliśmy... ponad 180 propozycji. Za wszystkie bardzo dziękujemy, także za te nie do końca poważne, typu „Komu bije dzwon”.

Ostatecznie (po długim namyśle) wybór padł na Elementarz Inwestora”, ponieważ nazwa nie jest skomplikowana i dobrze opisuje, czym będziemy się głównie zajmować.


Tak naprawdę nikt nie podał dokładnie takiego typu. Jednak najbliżej był Koxzco, Czytelnik bloga Jak oszczędzać pieniądze, który wymyślił „Elementarz Inwestycyjny”.

Zgodnie z zapowiedzią, spośród Autorów propozycji hasła naszej akcji wybrałem piątkę Czytelników mojego bloga, których razem z Michałem zapraszamy na spotkanie w Warszawie.

Są nimi:

* JarekP
* Konrad 
* Bart33z 
* Michał Greń 
* rafk 

Wszystkich proszę o potwierdzenie adresów mailowych – piszcie na adres zbychal at o2.pl. W przyszłym tygodniu otrzymacie ankietę i będziecie sami mogli określić preferowaną datę spotkania (prawdopodobny termin - druga połowa stycznia 2014 r.).

Teraz pora na przedstawienie kolejnych szczegółów dotyczących Elementarza Inwestora.

Aktualnie zasięg obydwu blogów wynosi ponad 110 tys. Unikalnych Użytkowników (dane za listopad 2013 r.), czyli niemało jak na blogi finansowe. Ze względu na ich koncentrację na dwóch zasadniczych motywach: oszczędzaniu i inwestowaniu, łatwo zauważyć, że tematyka zazębia się w miejscu, gdzie ktoś zebrał już jakieś oszczędności i chciałby zacząć inwestować, ale brakuje mu wiedzy, często podstawowej.

Nie jest o nią łatwo, zwłaszcza o taką przedstawioną z punktu widzenia tej drugiej strony, czyli klienta instytucji finansowych czy indywidualnego inwestora, a co równie ważne - zaprezentowaną w zrozumiały sposób.

Aby nasz projekt nie był wyłącznie czysto teoretyczny, w styczniu równolegle ruszą dwa portfele:

a) Bezpieczny - prowadzony przez Michała
b) Agresywny - prowadzony przeze mnie

Ich celem nie jest osiągnięcie określonej stopy zwrotu, tylko zademonstrowanie różnorodnych sposobów, gdzie i jak można inwestować nadwyżki finansowe. Nie będziemy też kreować się na wszystkowiedzących guru, tylko dzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem. które w moim przypadku jest spore i możliwe, ze pozwoli ono uniknąć innym moich błędów z przeszłości.

Dlatego wybraliśmy na start zupełne zero i planujemy co miesiąc dokładać do portfela po 200 zł. 

Skąd wziął się taki pomysł?

Nie kierujemy się bezpośrednio do tej w sumie niedużej w skali kraju grupy kilkudziesięciu, maksymalnie kilkuset tysięcy inwestorów już obecnych na rynku, często od lat. Dla Was są przeznaczone inne artykuły pojawiające się na tym blogu. Jednak zachęcam do zaglądania także do Elementarza, choćby po to, żeby parę rzeczy sobie przypomnieć lub uporządkować, czy też dodać coś od siebie.

Chcemy uaktywnić tych, którzy zgromadzili na lokatach w sumie ponad 500 mld złotych, a spadające oprocentowanie depozytów w bankach przestało ich zadowalać. Zauważmy, że oszczędza kilkanaście milionów Polaków i z reguły są to kwoty niewielkie, do pięciuset złotych miesięcznie.

Z tego powodu wybór padł na 200 zł miesięcznie - pieniądze w zasięgu zdecydowanej większości z Was. Dwie setki stanowią  poważne wyzwanie na początku, ponieważ ograniczają krąg potencjalnych inwestycji. Natomiast posiadają one zasadniczą zaletę - w przypadku niepowodzenia obsunięcie o 10 czy 15 procent z 200 złotych realnie przekłada się na 20-30 zł straty, czyli kwotę absolutnie do przełknięcia dla każdego. 

Z każdym miesiącem kapitał będzie rósł i w ten sposób po cichu będziemy też promowali systematyczne oszczędzanie, które uważamy za jeden z filarów zdrowych finansów osobistych.

No i 200 zł miesięcznie wyklucza poszukiwaczy łatwych i szybkich zysków. Pierwszy rok inwestowania powinien być poligonem doświadczalnym, na którym nie zginiesz od przypadkowej kuli. Natomiast w razie dużego zainteresowania Elementarzem całkiem możliwe, że w 2015 roku portfel wystartuje ze zdecydowanie wyższego pułapu.

Poza tym w komentarzach  zauważyliśmy u wielu osób poważny błąd, czyli kojarzenie inwestowania wyłącznie z giełdą. Dlaczego poważny błąd?

Podam prosty przykład - gdybym zainwestował choćby tysiąc złotych w bitcoiny w zeszłym roku i nie oparł się pokusie sprzedaży do momentu, kiedy zrównał się z ceną uncji złota powyżej 1200 USD (o co wcale niełatwo), mógłbym skasować wielokrotnie więcej zysku, niż na najlepszych akcjach. Tak, żałuję, że nie podłączyłem się do ruchu, tak jak udało mi się na przykład na początku bloga ze srebrnymi monetami i dlatego nie warto się ograniczać do giełdy. Szukajmy swojej własnej drogi.

Co prawda oficjalny start Elementarza Inwestora wyznaczyliśmy na 1. stycznia 2014 roku, ale już w grudniu pojawią się pierwsze artykuły w następującej kolejności:

Jak Oszczędzać Pieniądze: Poduszka finansowa - czyli jak zabezpieczyć swój byt, zanim jeszcze wygospodarujecie pieniądze na inwestycje

 • APP Funds: Edukacja/książki/szkolenia - czyli skąd możecie czerpać dodatkową wiedzę jeszcze przed rozpoczęciem inwestowania.

 • APP Funds: Podatki związane z inwestowaniem oraz tarcza podatkowa w postaci IKE/IKZE - plusy i minusy.

Jak Oszczędzać Pieniądze: Kryteria wyboru rachunku maklerskiego oraz platformy do zarządzania funduszami inwestycyjnymi

Do inwestowania trzeba się wcześniej przygotować i grudzień ma właśnie dokładnie temu służyć. Przy okazji będzie łatwiej podjąć jakieś postanowienie noworoczne związane z finansami i inwestowaniem.

Oprócz podanych wcześniej będziemy poruszali jeszcze między innymi takie tematy (niekoniecznie w takiej kolejności):
    

 • Spłata długów – bardzo wysoka stopa zwrotu równa oprocentowaniu kredytu pożyczki, czyli zamiast “bujać w obłokach” i marzyć o milionach na giełdzie/FX, najpierw spłata kredytów konsumpcyjnych.
 • Utworzenie funduszu awaryjnego i trzymanie go na koncie oszczędnościowym, ewentualnie krótkoterminowych lokatach.
 • Generowanie regularnych nadwyżek finansowych (przychody > wydatki) jako “podstawa podstaw”. Dodatkowe sposoby zarobku.
 • Inwestowanie w samego siebie / edukację / biznes / zdrowie.
 • Analizy dotyczące inwestowania małych kwot: jednostki funduszy inwestycyjnych, ETF-y.
 • Psychologia inwestowania – popularne błędy, poznanie siebie, ustalenie celów itd.
 • Budowa i zarządzanie portfelem
 • Inwestycje giełdowe (akcje, derywaty, produkty strukturyzowane)
 • Rynek walutowy Forex – najpierw demo, potem mikroloty, miniloty i loty, o ile zarabiamy. Przestrzeganie przed negatywnymi efektami lewarowania.
 • Obligacje (w tym korporacyjne) – razem z funduszami obligacji.
 • Inwestycje alternatywne – temat co najmniej na kilka artykułów: złoto i inne kruszce, kolekcjonerstwo (znaczki pocztowe, podstawki do piwa i tysiąc innych), sztuka/antyki, wino, bitcoin
 • Inwestowanie w pasje: gitary, stare auta itp.
 • Narzędzia do śledzenia rentowności inwestycji.
 • Nieruchomości
 • Rozmowy i wywiady z osobami, które uważane są za osoby sukcesu.
 • Zabezpieczanie rodziny na wypadek śmierci inwestora, czyli w jaki sposób przygotować rodzinę do tego, że może nas zabraknąć.
 • Postawy inwestorów
 • Strategie inwestycyjne
 • Oszczędzanie i inwestowanie dla dziecka
 • Regularne analizy wyników naszego bezpiecznego i agresywnego portfela

Jak obserwować akcję?

Będziemy na bieżąco informowali o nowych artykułach oraz konkretnych transakcjach w naszych portfelach w czasie rzeczywistym poprzez trzy kanały:

*  Nowy e-mailowy newsletter, który najczęściej będzie prowadził Michał. ZAPISY TUTAJ.
Twitter hashtag #ElementarzInwestora
* Grupa na Facebooku. Zostanie ona uruchomiana jeszcze w tym miesiącu i informacja znajdzie się w newsletterze.

Stanowczo odradzamy bezmyślne kopiowanie naszych transakcji. Naszym celem jest przekonanie Was do inwestowania i wzięcia pełnej odpowiedzialności za własne decyzje finansowe.To niezbędny warunek do osiągnięcia sukcesu. I tego wszystkim życzymy.