poniedziałek, 17 czerwca 2013

Prowadzę działalność gospodarczą. Gdzie założyć tanie konto dla firmy?

W Polsce bardzo dużo osób prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i nic dziwnego, że co pewien czas padają pytania o to, gdzie założyć tanie konto dla firmy (ładnie brzmi, a bywa, że po prostu pracodawca tnie koszty i zmusza pracowników do zakładania działalności).

Od razu trzeba zaznaczyć, że w tym przypadku nie ma idealnego konta pasującego do każdego profilu przedsiębiorcy. Dlatego należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i dopiero potem zdecydować się na konkretny bank.

No i istnieje jeszcze coś, czego nie znajdziesz w tabelkach, czyli jakość usług oferowanych przez bank. Z tego powodu zapraszam do podzielenia się wrażeniami z współpracy z bankami w komentarzach poniżej.

Natomiast co do konkretnych, tanich kont proponuję przyjrzeć się następującym bankom:


Deutsche Bank - "dbNET biznes"

Prowadzenie rachunku, przelewy (w tym do ZUS i US) za darmo, podobnie wpłaty i wypłaty gotówkowe w oddziale. Karta płatna 3,5 zł miesięcznie; z opłaty zwalnia jedna transakcja na miesiąc.

Idea Bank - "Firma to ja"

To samo jak wyżej poza kartą - jeśli nie wykonasz nią pięciu transakcji na miesiąc, zapłacisz 4,99 zł.

Bardzo podobne warunki oferuje

Bank Pocztowy - "Pocztowe konto firmowe"

Tu opłata za kartę stała - 5 zł/miesiąc.

Bank Millennium - "Konto Biznes Trade"

Wszystko za darmo pod warunkiem odebrania karty klienta Makro Cash and Carry (darmowa przez pierwszy rok, potem 15 zł rocznie).

Interesujące, że niby banki konkurują ze sobą, a istnieją takie kwiatki, jak na przykład 40 zł miesięcznie za zaszczyt bycia klientem Invest Banku czy 0,5% za wpłatę i wypłatę gotówki z własnego konta w Pekao SA.

Tak, jak wspominałem wcześniej, ważne są jeszcze przeróżne niuanse - na przykład dbNET charakteryzuje (oględnie mówiąc)  niezbyt dobry system transakcyjny.  Natomiast ktoś z dużymi nadwyżkami gotówki może docenić niewymieniony wcześniej FM Bank z oprocentowanym rachunkiem.

Poza tym działalność gospodarcza raczej wiąże się z brakiem niż nadwyżką gotówki i czasem trzeba sięgnąć po kredyt. W takim przypadku rankingi mogą się zupełnie przewrócić i dla firm poszukujących pożyczki z poręczeniem BGK (dostępne od połowy marca) odpowiednie koszty wyliczył Bankier (kredyt 50 tys. zł na dwa lata):

źródło: Bankier.pl

Widzimy, że klasyfikacja przewróciła się i pozornie darmowy Idea Bank nagle okazuje się dużo droższy od PKO BP.

Prowadzisz działalność gospodarczą? Podziel się swoimi doświadczeniami związanymi z bankami.