sobota, 25 grudnia 2010

Po Świętach czas na finansowe porządki

Do końca roku zostało kilka dni, ale warto je wykorzystać także jako dobrą okazję do zrobienia finansowych porządków. Zacznijmy od przejrzenia rachunków bankowych i zastanówmy się, z których kont naprawdę korzystamy. Martwe lepiej zamknąć i o nich zapomnieć, aby potem nie dać się zaskoczyć przy zmianie taryfy opłat i prowizji.

Pozostając przy bankach, osoby posiadające nadwyżki w portfelu, które szukają sensownej lokaty mogą przetestować półroczną Lokatę Świąteczną dostępną zarówno w Getin Online jak tez Open Finance. Warunki lokaty niczym się nie różnią, więc dla posiadaczy Konta Skarbonkowego w Getinie wybór jest oczywisty. Dodatkowa złotówka sprawi, ze dla kwoty optymalnej 1002,37 zł oprocentowanie wzrośnie do 5,66% netto. Dla reszty osób pozostanie 5,46% netto. Jak widać, mamy identyczne parametry (nawet taki sam obrazek w Getin Online) jak w przypadku Lokaty Mikołajkowej.

Wnioski można składać do końca roku i ważne są 14 dni, czyli mamy czas na przelanie pieniędzy do 14 stycznia.

Od 1 stycznia rosną stawki VAT, opłata paliwowa, cena energii w PGE i Tauronie PE oraz dziesiątki innych składających się na inflację. Z tego powodu proponuję w przyszłym tygodniu zastanowić się czy wydatek planowany na pierwszy kwartał przyszłego roku nie powinien zostać poniesiony jeszcze w grudniu. Później zakupy będą zapewne droższe – szczególnie pokrzywdzone zostaną „auta z kratką”.

Dla inwestujących na giełdzie istotne info – od 3 stycznia sesja giełdowa będzie trwała godzinę dłużej, czyli końcowy fixing na ciągłych o godz. 17:20, nie 16:20.

Poza tym GPW nie lubi długoterminowców i tradycyjnie na koniec roku skasuje wszystkie aktualne zlecenia widniejące w systemie Warset - pewnie jako prezent na Sylwestra.

Warto też przyjrzeć się podatkom i obniżyć podstawę opodatkowania przez sprzedaż akcji, na których tracimy najpóźniej na koniec sesji 28 grudnia. Kolejnego dnia można je odkupić. Więcej na temat podatków związanych z giełdą znajdziesz w Equity Magazine.

PS

Ostatnio byłem bardziej zajęty w związku ze startem serwisu BizTok.pl. Tym samym kończę przygodę z pisaniem codziennych komentarzy giełdowych i artykułów na Notowany.pl. Było to na pewno interesujące doświadczenie, z wielu powodów.
Pozdrawiam wszystkich Czytelników.