niedziela, 5 czerwca 2016

Lokata Pod Słońcem na 3,3% w Open Finance. Opłaca się założyć?

Na rynku lokat zapanowała taka posucha, że musiałem przyspieszyć publikację czerwcowego zestawienia, aby zainteresowani mogli wybrać sobie coś sensownego, zanim znikną najatrakcyjniejsze krótkoterminowe oferty.

Nic dziwnego, że reklama, na której widnieje Lokata Pod Słońcem na 3,3% przyciąga uwagę oszczędzających.


Podejrzenia wzbudza dużo mniejszy napis "w pierwszych 2 miesiącach" oraz przycisk "umów spotkanie".

Tak, aby założyć lokatę, trzeba umówić się na spotkanie i wybrać do oddziału Open Finance.

Na tym nie koniec niespodzianek.


W rzeczywistości mamy do czynienia z czteromiesięczną lokatą, której oprocentowanie w pierwszych dwóch miesiącach wynosi 3,3%, a w kolejnych dwóch już tylko 2%. W takim razie w przybliżeniu jej oprocentowanie ostatecznie wyniesie ok. 2,65%.

Kwota lokaty zawiera się w widełkach od 500 zł do 40 tys. zł.

Lokatę można zerwać przed czasem bez utraty odsetek pod warunkiem kolejnej wizyty w oddziale i złożenia tam odpowiedniej dyspozycji.

CZY TO SIĘ OPŁACA?

W przypadku mniejszych kwot nie za bardzo. Znajdziemy sporo propozycji z lepszym oprocentowaniem - na przykład Konto Godne Polecenia w BZ WBK na 4% (maksymalnie 3  z saldem do 4000 zł, gwarancja oprocentowania do końca czerwca 2017 r.), do którego dostaniemy bonus 100 zł. 

Jeżeli mowa jest o kwocie 20, 30 czy 40 tysięcy, to na 4 miesiące prościej założyć choćby czteromiesięczną e-Lokatę na Nowe Środki na 2,6% w Getin Banku (od 500 zł, nowe środki wg stanu na koniec marca br.).

W BGŻOptima mamy dostępną trzymiesięczną Lokatę Deklasującą II na 2,6% (nowe środki wg stanu na koniec maja br.). Rzecz jasna nowy klient Optimy powinien zacząć od trzymiesięcznej Lokaty Bezkarnej na 3,2% z możliwością zerwania bez utraty odsetek, otwieranej z bezpłatnym kontem oszczędnościowym na 2,6% (do 14 lipca br.).

2,65% na trzymiesięcznej lub sześciomiesięcznej lokacie na nowe środki (stan z 16 maja br.) wycisną też obecni klienci Banku Smart  - lokatę da się założyć po zalogowaniu.


Z kolei Idea Bank oferuje trzymiesięczną Lokatę Mobilną na 2,65% (od 1 tys. do 1 mln zł).

Jak widać, propozycji ze zbliżonym oprocentowaniem nie brakuje i nie trzeba chodzić na żadne spotkania, tylko wszystko da się założyć on-line, na dodatek bez górnego limitu 40 tys. zł.

Co ciekawe, Lokata Pod  Słońcem jest otwierana w Getin Banku, tym samym, który równolegle płaci 2,6% na lokacie na nowe środki, czyli naprawdę minimalnie mniej.

W sumie do Open Finance może się wybrać ktoś, komu nie przeszkadzają dwie wycieczki i wtedy ma dobry depozyt na dwa miesiące, po których zerwie lokatę.

Czy ta gra jest warta świeczki?

Niech każdy sobie sam odpowie. Zauważmy, że kolejna wizyta w celu zerwania lokaty wypadnie na początku sierpnia, czyli w środku sezonu urlopowego.

Dla mnie to za dużo fatygi i nie bardzo miałbym ochotę przy okazji słuchać opowieści o innych rewelacyjnych produktach z oferty pośrednika. Wolałem założyć dwumiesięczną lokatę na 3% w Idei bez dodatkowych "atrakcji".


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...