poniedziałek, 27 lipca 2015

Wypłacamy i czekamy na ruch banku

Wakacje nie sprzyjają utrzymywaniu dyscypliny w finansach osobistych. Dlatego osobom, które trzymają środki na rachunkach oszczędnościowych w BGŻOptima, przypominam, żeby najpóźniej jutro rano (czyli 28 lipca) przelać je na konto w innym banku.

Dlaczego?

Do 28 lipca obowiązuje stawka promocyjna 3% dla salda rachunku do 100 tys. zł (dla nowych środków wg stanu konta na koniec dnia 27 maja br.) i kto zapomni o wypłacie pieniędzy, może już w najbliższą środę 29 lipca zobaczyć na swoim koncie oprocentowanie rzędu zaledwie 1,5-1,7%. A byłoby szkoda, ponieważ z tego rachunku można za darmo wypłacać bez ograniczeń - w większości banków tylko jeden taki przelew miesięcznie jest bezpłatny. Nie przegapcie tego terminu!


A jeśli nie jesteście klientami banku i nie byliście nimi w ciągu ostatnich 12 miesięcy, rozważcie złożenie wniosku o otwarcie trzymiesięcznej Lokaty Bezkarnej na 3,2% (od 1 tys. do 100 tys. zł). Przypominam, że oprócz konkurencyjnego oprocentowania jej dużą zaletą jest możliwość wcześniejszego zerwania przed czasem bez utraty naliczonych odsetek.


Kiedy próbowałem wysłać przelew do banku zewnętrznego, BGŻOptima starała się mnie zatrzymać taką lokatą:
Oczywiście bezskutecznie, ponieważ w przypadku typowych lokat łatwo znaleźć ciekawsze propozycje - na przykład opisywaną w ubiegłym tygodniu dwumiesięczną Lokatę na Wakacje w Idea Banku (w poniedziałek wieczorem już zniknęła z oferty) czy półroczną Lokatę Słoneczną w Getin Banku na 3,1%..

A co zrobić z płynnymi oszczędnościami, jeśli 29 lipca nie zobaczymy 3% w Optimie?

Sam rozwiązałem ten problem w ten sposób, że jeszcze w maju otworzyłem sobie konto oszczędnościowe w ING z gwarantowanymi 3% do początku września (do 100 tys. zł). Teraz oprocentowanie spadło tam do 2,5%, więc wskażę dwie inne opcje:

1. Konto 360° w Banku Millennium z kontem oszczędnościowym na 3% przez 3 miesiące (do 100 tys. zł, 2,6% powyżej 100 tys. zł) + bonusy do 360 zł + trzymiesięczna lokata mobilna na 3,25% (do 10 tys. zł).

Aby zachować bezpłatność konta 360°, należy pamiętać o comiesięcznych wpływach minimum 1000 zł na rachunek oraz wykonaniu kartą debetową miesięcznie przynajmniej jednej transakcji bezgotówkowej.

Szerzej na ten temat przeczytacie w oddzielnym artykule. Konto jest też promowane na Grouponie

Uwaga! Część linków w tym artykule to linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za niektóre otwarte przez Was konta lub lokaty. Nie jest to artykuł sponsorowany przez żaden bank czy instytucję finansową.

2. Konto Oszczędnościowe w Banku Smart 3% dla nowych klientów (do 50 tys. zł, do 17 sierpnia).

W przypadku Smarta zwróciłbym uwagę także na zwykłe konto osobiste. Niestety coraz mniej banków otwiera nam bezwarunkowo bezpłatny rachunek z darmową kartą.

Pamiętajmy jednak, że jest to dyskont bankowy i nie spodziewajmy się zbyt wysokiej jakości obsługi - przykładowo: centrum obsługi klienta pracuje w dni robocze tylko w godzinach od 8 do 20, a w niedzielę i święta w ogóle nie działa.

Dla mniejszych kwot rzędu 10 tys. zł i niżej znajdziemy wyższe oprocentowanie, często obwarowane dodatkowymi warunkami - więcej w lipcowym zestawieniu kont i lokat (kolejne pojawi się już na początku sierpnia).

Szczerze mówiąc najlepszym rozwiązaniem dla mnie byłoby przedłużenie przez Francuzów promocji na 3% w BGŻOptimie na kolejne dwa miesiące, ale o tym przekonamy się za dwa dni.

Na koniec jeszcze raz przypomnę, żeby oszczędzający w Optimie wypłacili swoje środki najpóźniej jutro w pierwszej części dnia, a pozostałym Czytelnikom proponuję rozważyć otwarcie trzymiesięcznej Lokaty Bezkarnej na 3,2%

Więcej płaci choćby Idea Bank, ale tutaj możemy w każdej chwili zlikwidować lokatę i odebrać środki z odsetkami.

A jeśli Optima rozczaruje nas w środę rano niskim oprocentowaniem, zachęcam do przeanalizowania dwóch propozycji podanych w artykule.

Aktualizacja 29 lipca

Niestety BGŻOptima w nowej promocji obniżyła oprocentowanie do 2,8% dla nowych środków według stanu na koniec dnia 28 lipca br (do 100 tys. zł).

Bank pozostawił 3,2% na trzymiesięcznej Lokacie Bezkarnej dla nowych klientów, z możliwością wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek.

Kogo nie zadowala 2,8%, powinien przestudiować oferty Banku Smart i Millennium. Tam nowi otrzymują 3%.

A komu nie chce się przeskakiwać z banku do banku, niech rozważy sześciomiesięczną Lokatę Słoneczną w Getinie na 3,1% (promocja trwa do piątku 31 lipca).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...