sobota, 2 lipca 2011

Lokata Tax Free, czyli roczna lokata bez podatku Belki

We wczorajszym zestawieniu najlepszych kont i lokat zabrakło Lokaty z Doradcą w Open Finance oraz moim zdaniem ciekawszej Lokaty Tax Free oferowanej przez Idea Bank.

W tym pierwszym przypadku kłopotliwa jest konieczność umówienia się na spotkanie z doradcą OF, dopiero po którym zyskamy wyższe oprocentowanie depozytu i w reklamie wyraźnie piszą "Jeśli nie skorzystałeś jeszcze z oferty Open Online", co zdaje się wyklucza osoby wcześniej zakładające tam lokaty. Jeżeli komuś się uda podnieść oprocentowanie bez problemów, zapraszam do podzielenia się tym faktem w komentarzach.

Natomiast Idea Bank zmierzył się z wielką niewiadomą, czyli wprowadzeniem od nowego roku podatku od zysków kapitałowych. Lokata Tax Free do końca roku jest oprocentowana na 13,54%, a od 1 stycznia 2012 roku na 0,1%. Dzięki temu nominalne 5,9% netto staje się realne.

Wnioski na lokatę można składać do 4 lipca włącznie (może przedłużą promocję do 8 lipca?) w przedziale od 1000. do 6000. zł. Nie ma ograniczeń co do ich liczby, więc śmiało można optymalizować kwoty i paczka 1020,77 zł podnosiłaby oprocentowanie do 6,08% netto, gdyby było to 5,9% netto.

Jednak konstrukcja lokaty jest nieco inna i skoro mamy 13,54% do końca roku, więc szukamy najbliższej granicznej kwoty, dla której oprocentowanie przeskoczy z 13,54 na wyższy pułap i jest nią 1010,9 zł (38 groszy dziennie, zamiast 37 gr) i wydaje się, że w ten sposób podbijemy oprocentowanie powyżej 6% (właściwie blisko 7%).

Z tego powodu kończące się za kilka dni lokaty z blogowego portfela przeniosę z Getin Banku do Idei Banku, a teraz zajmę się wklepywaniem ośmiu wniosków po 1010,9 zł.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...