wtorek, 29 marca 2011

Skarb Państwa sprzeda górę akcji banku PKO BP

Przed chwilą minister Aleksander Grad oznajmił, że Skarb Państwa chętnie sprzeda olbrzymi pakiet akcji banku PKO BP (aktualna wartość rynkowa 14 mld zł) w nowej, wtórnej ofercie publicznej w drugiej połowie września. Plan minimum: 10% akcji posiadanych teraz przez BGK.

Grad powiedział: "Możemy sobie teoretycznie wyobrazić, że to będzie tak duże zainteresowanie ze strony inwestorów krajowych i zagranicznych, że w interesie Skarbu Państwa będzie sprzedać jak najwięcej akcji PKO BP."

W ten sposób SP zachowałby tylko 25% akcji banku, ale utrzymał kontrolę nad bankiem przez sprytne zmiany w statucie spółki.

Ktoś się zapisuje?


Moim zdaniem, jest za wcześnie na decyzję, ale taki ruch to fatalne info dla posiadaczy akcji PKO BP, ponieważ teraz kurs prawdopodobnie utknie w miejscu, albo będzie spadał aż do jesieni.

Tego typu niespodzianki są możliwe w przypadku akcji innych spółek, gdzie SP posiada swoje udziały. Dlatego taki nieodpowiedzialny akcjonariusz, który znienacka może wywalić ogromny pakiet PKCem wydaje się sporym dodatkowym ryzykiem choćby w PZU czy PGE, które tez ma ochotę opchnąć jakimkolwiek chętnym.

Co ciekawe, PKO BP zachowuje się teraz dość spokojnie i traci tylko nieco ponad 1%. W końcu do września daleko.

Sam cały czas bardziej liczę na ofertę publiczną banku BGŻ, która może pójść z dyskontem. Co do JSW - trudno mi się określić (zapraszam do ankiety).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...