piątek, 29 stycznia 2010

Lokata na 6,15% netto

Większość banków tnie oprocentowanie lokat i depozytów , więc coraz trudniej znaleźć korzystną ofertę. W tej chwili najlepsze oprocentowanie czyli 5,98% netto po zoptymalizowaniu lokaty na porcje po 549,12 zł oferuje nam lokata optymalna w Open Finance.

Tymczasem można sobie samodzielnie zrobić lokatę na 6,15% netto (odpowiednik lokaty o oprocentowaniu bliskim 7,6% brutto w skali roku), choć wymaga to pewnego rodzaju wysiłku.


Właśnie zaczęła się promocja w Open Finance karty kredytowej „Keep it Simple” (info z shoutboxa potwierdzone przez OF).

Przy okazji mała dygresja: karta kredytowa nie jest przeznaczona dla każdego konsumenta, a wręcz upieram się, że dla większości stanowi tak wielką nieodpartą pokusę wpędzającą później w niepotrzebne długi, że naprawdę dobrze zastanów się przed podjęciem decyzji. W końcu banki żyją z tych co spłacają tylko zadłużenie minimalne.

No to wróćmy do promocji – osoby, które zdecydują się na aktywowanie tej karty i wykonają przez najbliższy miesiąc 5 transakcji bezgotówkowych będą mogły wnioskować o podwyższenie oprocentowania dowolnej lokaty o 0,5 punktu procentowego.

Niestety tylko jednej – więc najlepszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o lokatę optymalną na przykład na 12 lub 6 miesięcy w wysokości 15 000 zł – maksymalna dopuszczalna kwota z równoczesnym wnioskiem o kartę kredytową.

Po dokonaniu pięciu zakupów w okolicznych sklepach zyskamy prawo do podwyższenia oprocentowania lokaty z 5,65% do wspomnianych 6,15%. Aby sytuacja była jeszcze bardziej zagmatwana lokata optymalna gwarantuje oprocentowanie 5,65% tylko do 2 lutego – akurat ten problem łatwo rozwiązać przez złożenie wniosku w internecie na przykład w weekend, ponieważ jest on ważny przez kolejne dwa tygodnie.

Jeśli po 2 lutego oprocentowanie nie zmieni się, pozostanie czekanie na aktywowanie karty kredytowej Keep it Simple i dopiero wtedy otwierałbym lokatę optymalną.

Jak dowiedziałem się na infolinii, wspomniane 15 000 zł mogą nam potem podzielić na przykład na dwie lokaty, żeby ominąć podatek Belki, w który wpadlibyśmy przy podniesieniu oprocentowania z 5,65 do 6,15% netto.

Sam nie skorzystam z tego, ponieważ wcześniej zdecydowałem się na tą kartę kredytową i przyznaję, że jestem na razie marnym użytkownikiem- tylko jedna transakcja- ale w końcu jest darmowa i daje 59 dni grace period, a dodatkowo można wykorzystać ją do triku z darmowymi wypłatami z wszystkich bankomatów w Polsce.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...