piątek, 19 sierpnia 2016

500 zł premii rocznie na każde dziecko za... założenie lokaty. Nietypowa promocja

Deutsche Bank zaproponował nietypową promocję - nawet 500 zł premii rocznie na każde dziecko za... założenie lokaty (właściwie ma ona formę konta oszczędnościowego).


Na czym polega Lokata db Plan 500+Premia?

W największym skrócie: w zamian za wpłacanie przez minimum 5 lat co najmniej 1200 zł rocznie otrzymujemy co roku bonus od 100 zł do maksymalnie 500 zł (dla wpłaty 6000 zł). W ten sposób gwarantujemy sobie oprocentowanie środków znacznie powyżej średniej rynkowej.

A teraz pora na szczegóły.


Zgodnie z regulaminem promocja skierowana jest do rodziców lub opiekunów osoby niepełnoletniej, którzy będą mogli otworzyć lokatę po przedstawieniu odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka, dowodu osobistego lub paszportu dziecka, bądź dokumentu potwierdzającego ustanowienie Posiadacza opiekunem prawnym dla małoletnich pozostających z Posiadaczem we wspólnym gospodarstwie domowym.

Obowiązuje zasada: 1 dziecko - 1 lokata.

Maksymalnie można założyć 5 lokat, czyli dla pięciorga dzieci.

Kolejnym warunkiem jest posiadanie konta osobistego - sam takie otworzyłem dwa i pół roku temu jako pomocnicze do bezpłatnego rachunku maklerskiego db Makler (prowizja tylko 0,19% dla akcji). Nazywa się ono dbNET i nic mnie nie kosztuje, ponieważ nie zamawiałem karty.

Karta debetowa kosztuje 10 zł miesięcznie, jeśli nie wykonamy nią w miesiącu transakcji za 700 zł.

Testowo przeszedłem przez wniosek do lokaty i da się odhaczyć kartę bez problemu.


>>>  Tu złożysz wniosek o konto dbNET + db Plan 500+Premia

Co istotne, w ciągu 30 dni od otwarcia musimy wpłacić na rachunek lokaty minimum 100 zł.

Z jednej strony sama lokata jest skomplikowana i jej szczegóły poznacie po kliknięciu w poniższą tabelę i jej powiększeniu.

Kliknij, aby powiększyć
A z drugiej strony da się z niej wycisnąć całkiem sporo i dlatego jej się przyglądamy.

Przede wszystkim lokata trwa aż 10 lat i na dodatek jej podstawowe oprocentowanie wylicza się codziennie - wynosi ono tyle, ile stawka WIBID ON (aktualnie 1,37%).

Trudno przewidzieć, jak stopa referencyjna będzie się zmieniać w kolejnych latach. W ostatnich pięciu wyglądała ona tak:

źródło: Bankier.pl
Na pewno będzie niższa od przeciętnego oprocentowania lokat czy kont oszczędnościowych.

A dlaczego interesuje nas okres pięciu lat?

Na koniec każdego roku bank wypłaca nam premię w wysokości 1/12 (czyli dodatkowe 8,5%) sumy wpłat z danego roku (od 100 zł do 500 zł).  I tak przez 5 10 lat.

Uwaga! Obowiązkowo co roku musimy dopłacać do lokaty jedynie 100 zł. Jednak premię bank nam naliczy dopiero po wpłaceniu w jednym roku co najmniej 1200 zł.

Po pięciu latach możemy zerwać lokatę i zachować zebrane dotychczas bonusy. Jeśli zrobimy to wcześniej, bank potrąci sobie wypłacone wcześniej premie z naszego kapitału.

W sumie za jedną z ciekawszych strategii możemy uznać wpłatę stu złotych w pierwszym miesiącu, a potem od 1100 do 5900 zł pod koniec pierwszego roku. W międzyczasie pieniądze mogą pracować na innych lokatach/kontach oszczędnościowych.

Pamiętajmy, że blokujemy środki na długi okres, więc trzeba dobrze się zastanowić, ile dokładnie wpłacimy (aby dostawać coroczny bonus, nie mniej niż 1200 zł rocznie). Możemy na przykład w pierwszych dwóch/trzech latach wpłacać mniej, a w ostatnich latach więcej (najefektywniej dopłacając pod koniec kolejnego roku).

Na LiveSmarter znajdziecie próbę symulacji i wyliczenia, które należy przyjąć z pewną rezerwą ponieważ stawka WIBID ON nie będzie stała, co doskonale widzicie na wcześniejszym wykresie w tym wpisie.

Na pewno najważniejsza jest premia, która znacznie podnosi oprocentowanie lokaty, nawet zdecydowanie powyżej 5% rocznie (w zależności od przyjętych założeń).

Regulamin promocji
Wyciąg z tabeli prowizji i opłat
Tabela oprocentowania

Co jest słabym punktem?

Wbrew pozorom nie chodzi wcale o kondycję finansową Deutsche Banku.

Powinniśmy odróżniać bank-matkę od banku-córki, czyli działającego niezależnie Deutsche Bank Polska. Ten ostatni zarabia - w 2015 r. zysk wyniósł blisko 158 mln zł.Poza tym BFG gwarantuje depozyty do równowartości 100 tys. euro także w tym banku.

Podejrzewam, że w razie dalszych kłopotów Deutsche Bank ewentualnie sprzeda swój polski oddział komuś innemu razem z dobrodziejstwem inwentarza, czyli trwającymi lokatami czy kredytami.

Natomiast w tak długich umowach wiązanych zawsze słabym punktem jest dodatkowe konto, a nawet dwa (premia wpłynie na nowo otwarte konto oszczędnościowe). Nigdzie nie ma gwarancji, że Deutsche Bank nie wprowadzi na przykład za rok dodatkowych opłat. I tu postawiłbym jakiś znak zapytania.

Generalnie oferta jest dość zagmatwana. Jednak ze względu na mizerię na rynku depozytowym uznałem, że warto jej się bliżej przyjrzeć i zastanowić nad otwarciem lokaty, aby podkręcić oprocentowanie przynajmniej części Waszych oszczędności.

Poza tym rozważyłbym wykorzystanie tych oszczędności z premią na potrzeby dziecka - na przykład zebranie części funduszy na studia czy wkład na mieszkanie.

>>>  Tu złożysz wniosek o konto dbNET + db Plan 500+Premia