czwartek, 27 października 2016

Jaka jest rola giełdy? "Nie wiem. Giełda jest rajem dla spekulantów i ludzie tracą tam tylko pieniądze."

Jak co roku, Fundacja Kronenberga opublikowała raport na temat postaw Polaków wobec finansów.  Moją uwagę przykuło pytanie "jaka jest rola giełdy".

Ankietowani mogli wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi. Oto wyniki:

Żródło: Raport Fundacji Kronenberga
Blisko połowa pytanych z ponad tysiąca osób stwierdziła, że nie wie. Poza tym dwie inne najpopularniejsze opcje to: "giełda jest rajem dla spekulantów" oraz "ludzie tracą tam tylko pieniądze."

Czy Wasz wybór byłby podobny?


Przy okazji chciałem zauważyć, że giełda to nie tylko GPW i nie powinno się tych pojęć dowolnie używać zamiennie. Z globalnego punktu widzenia nasza GPW to mały stragan. Nawet w kategorii rynków wschodzących nie należymy do potentatów - w koszyku ETF MSCI Emerging Markets na Polskę przypada zaledwie nieco ponad 1 procent portfela.

Podejrzewam, że tak pozostanie i mocno boleję nad tym, że w Polsce ETF-y kuleją i pasywne inwestowanie jest bardzo trudne oraz mało popularne. Poza tym wyniki stosowania takiej strategii nie są jak na razie zachęcające - ETF na WIG20 od początku swojego działania znajduje się grubo pod kreską.

Zupełnie inaczej zachowują się inne notowane na GPW  ETF-y: na S&P 500 i niemieckiego DAX-a.

W przypadku aktywnego inwestowania, owszem, da się zarobić na poszczególnych spółkach z warszawskiej giełdy. Jednak to wymaga dużego zaangażowania pracy i poświęcanego czasu, na co nie każdy może sobie pozwolić. No i wiadomo, że gwarancji zysku nikt nie da.

Przy okazji zachęcam do zapoznania się z "Elementarzem Inwestora."

Moim zdaniem dość niefortunnie w badaniu miesza się w niektórych miejscach oszczędzanie i inwestowanie. Wcale nie dziwię się, że tylko 1 procent zadeklarował oszczędzanie na giełdzie. Giełda jest przecież od inwestowania, a nie oszczędzania - najpierw oszczędzamy, a dopiero nadwyżki inwestujemy

Generalnie większość ludzi uważa, że warto oszczędzać (70 procent), ale robi to znacznie mniej: (54 procent, a tylko 13 procent regularnie).

Co jeszcze mnie zainteresowało?

Jako Polacy oszczędzamy zaskakująco mało - aż 70 procent odkłada co miesiąc maksymalnie 250 zł.

źródło: Fundacja Kronenberga

Sądzę, że tu na blogu ta suma wygląda znacznie bardziej okazale - wystarczy choćby zerknąć na tegoroczną listę płac.

No ale nie jest to dziwne, bo zdecydowana większość tu obecna jest świadoma finansowo i operuje wyższymi kwotami.

Cały raport można pobrać tutaj.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...