wtorek, 5 maja 2009

Skarbiec Gotówkowy stracił 4% w jeden dzień

Skarbiec Gotówkowy na stronie internetowej pisze o sobie tak:

„Subfundusz rekomendowany jest inwestorom:
• poszukującym inwestycji pozwalającej na osiągnięcie zysków znacznie przewyższających dochód z tradycyjnych lokat bankowych;
• ceniącym płynność i bezpieczeństwo inwestycji przy ograniczonym ryzyku inwestycyjnym.”


Poza tym podoba mi się zdanie powitalne zarządzającego Olafa Pietrzaka (w innych źródłach występuje Marta Miranowicz, ale nie szukałem dalej kto w końcu kieruje tym fundem teraz, bo to raczej dla mnie nieistotne): „Znaczna nadpłynność na rynku krótkoterminowego pieniądza w zestawianiu z wysoką rentownością aktywów o zapadalności w okresie 1 roku powoduje, że mimo obniżek stóp procentowych dochodowość funduszu nadal pozostaje atrakcyjna” (pisownia jak w oryginale).

Horyzont inwestycyjny to rzekomo 3 miesiące. Benchmarkiem funduszu jest według samego Subfunduszu Skarbiec Gotówkowy WIBOR 6M (hmm, ciekawe czemu nie 3M i dlaczego nazywają ten pierwszy „benchamarkiem”?) pomniejszony o koszty wynagrodzenia funduszu, czyli 1% w skali roku opłaty za zarządzanie.

Dziś Skarbiec podał najnowszą wycenę … - 4,01% w stosunku do poprzedniej z 30 kwietnia i tym samym subfundusz przez rok przyniósł … +0,44% zysku. Już wcześniej wynik raczej nie powalał na kolana, ale teraz posiadacze jednostek chyba naprawdę mocno się zdenerwowali.

Zwracam uwagę na pozycję „papiery komercyjne denominowane w USD” – o tu pewnie leży pies pogrzebany.

Nie wiem czy jest tu wiele do komentowania, ale rzeczywiście nasze fundusze starają się jak mogą, żeby mnie do siebie zniechęcić i na razie im się to udaje znakomicie.
Fundusz klasyfikowany razem z pieniężnymi, który traci 4% w jeden dzień to ponad moje siły i ciekawe co sobie myślą teraz klienci, którzy powierzyli swoje środki Skarbcowi? Lepiej ich pewnie nie cytować.

Niedawno mieliśmy jeszcze gorszy kwiatek z DWS, ale ten klops jest kolejnym samobójem ze strony TFI. Ja na pewno wolę jednak bank i lokatę czy konto oszczędnościowe od bezpiecznych funduszy przynoszących straty.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...