W tym tygodniu największe emocje wzbudziła skala podwyżki, jaką chcieli sobie przyznać politycy. Po burzy medialnej pomysł został wycofany i ma być przedstawiony ponownie w łagodniejszej wersji.
Równocześnie rząd przyjął projekt wprowadzający tak zwany podstawowy rachunek płatniczy.
Fot. freeimages |
W projekcie określono, że bezpłatne będzie jedynie otwarcie i prowadzenie rachunku, wpłaty i wypłaty gotówki oraz 15 przelewów/poleceń zapłaty miesięcznie.
Za wszystkie inne usługi (w tym kartę) będą pobierane opłaty.
Czy taki okrojony darmowy rachunek będzie mógł założyć każdy?
Niestety, nie. Chodzi wyłącznie o osoby, które nie korzystają z tego typu usług.
W uzasadnieniu czytamy:
"Wprowadzone rozwiązania powinny spowodować wzrost ubankowienia w Polsce, a w efekcie rozwój obrotu bezgotówkowego, który jest tańszy i bezpieczniejszy niż obrót gotówkowy. Z raportu Banku Światowego z 2014 r. wynika, że aż 22 proc. dorosłych Polaków nie ma rachunku osobistego. "
Krótko mówiąc - nowy rachunek do niczego nam się nie przyda, bo trzeba byłoby zamknąć wszystkie inne konta bankowe.
Poza tym nie sądzę, żeby ta ustawa w jakikolwiek znaczący sposób pomagała wykluczonym z usług bankowych. Dlaczego?
W państwowym Banku Pocztowym od dawna jest dostępne bezpłatne Konto Zawsze Darmowe o zdecydowanie lepszej funkcjonalności (na przykład z bezpłatną bankowością internetową i dowolną liczbą darmowych przelewów) niż "podstawowy rachunek płatniczy" wymyślany przez urzędników.
W Pocztowym płatna jest karta, więc jeśli ktoś szuka darmowej karty z bezpłatnym, bezwarunkowym ROR-em, przypominam o Banku Smart .
Każdy wykluczony może sobie takie darmowe konto założyć już teraz bez kolejnych ustaw i nie musi ograniczać się do jednego banku.
Natomiast niewątpliwie forsowanie tego rozwiązania i stopniowe przymuszenie wszystkich dorosłych do korzystania z usług bankowych otworzy furtkę do szybszej likwidacji gotówki.
Zastanawia również wprowadzenie przez NBP obowiązku identyfikacji kupujących złoto inwestycyjne. Na szczęście u dilerów prywatnych na razie nic się nie zmienia.
Oprócz podstawowego rachunku płatniczego pojawi się kilka innych nowych rozwiązań - w tym możliwość szybkiego przenoszenia rachunku do innego banku/SKOK-u czy obowiązek bezpłatnego przedstawianie klientowi precyzyjnej i zwięzłej informacji na temat opłat pobieranych przez dany bank. Dodatkowo KNF będzie prowadził rejestr stron internetowych porównujących oferty rachunków.
Podsumowując - nowy darmowy podstawowy rachunek płatniczy będzie zupełnie bezużyteczny dla Czytelników bloga i zdecydowanej większości Polaków.
PS
Trwa wysyłka maili z informacją o przyznaniu premii osobom biorącym udział w wiosennej promocji 120 zł z KGP w BZ WBK. Macie czas do końca miesiąca na uzupełnienie danych. Nie przegapcie tej wiadomości w skrzynce pocztowej.