poniedziałek, 29 kwietnia 2013

"Mam 30 lat. Jestem rentierem"

Pete pochodzi z Kanady. Obecnie mieszka z żoną i synem w Longmont w stanie Kolorado. W wieku 30 lat został rentierem. Nie wygrał w loterii, nie sprzedał biznesu, nie odziedziczył majątku w spadku,  ani nie dorobił się pieniędzy na spekulacjach na rynkach finansowych.

Udało mu się spełnić marzenie milionów ludzi z całego świata i na dodatek wierzy, że praktycznie każdy może pójść jego drogą, o czym opowiada w wywiadzie udzielonym dziennikowi "the Washington Post."

Bardzo interesująco wygląda jego postawa w zestawieniu z jego rówieśnikami z Polski.

Na czym polega tajemnica sukcesu Pete'a?

niedziela, 28 kwietnia 2013

Bogaci mają po prostu farta...

W różnych poradnikach na temat tego, jak się wzbogacić, często pomija się istotny element: szczęście i rolę przypadku w życiu (a tu możesz sprawdzić swoje miejsce na liście najbogatszych).

Niektórzy nazwą je przeznaczeniem i będą odwoływać się do Boga, inni po prostu uznają, że są po prostu genialni, jak niedawno tutaj opisywany James Altucher.

Tymczasem Charles Kenny dowodzi, że wspomniane szczęście jest niepotrzebnie marginalizowane. Niestety, aż 80 proc. naszych przyszłych dochodów determinują dwa czynniki: gdzie się urodziłeś oraz kim są twoi rodzice

czwartek, 25 kwietnia 2013

Mam 10 złotych. Jak je najlepiej zainwestować i pomnożyć?

Tina Seelig z Uniwersytetu Stanforda dała kiedyś swoim studentom  do wykonania następujące zadanie:

Co byście zrobili, aby pomnożyć pieniądze, gdybyście dysponowali kapitałem w wysokości zaledwie pięciu dolarów i dwiema godzinami wolnego czasu?

14 zespołów otrzymało w kopertach po wspomniane 5 dolarów kapitału początkowego i każdy z nich mógł dowolnie długo debatować nad sposobami, którymi mogą pomnożyć pieniądze. Natomiast po otwarciu koperty studenci dostali tylko dwie godziny na realizację projektu, a efekt swojej pracy mieli przedstawić później na prezentacji na uczelni.

W polskich realiach przyjąłem, że te 5 dolarów możemy przyrównać do naszej dyszki.

Co prawda bezpośredni przelicznik daje nam trochę ponad 15 zł, lecz ważniejsza jest siła nabywcza danej waluty i na przykład korzystając z porównania ceny Big Maca wychodzi nam właśnie wartość bliska dychy.

wtorek, 23 kwietnia 2013

Dow Jones 16 000! Uciekać?

Najnowsza okładka magazynu Barron's wygląda tak:


Co więcej, w towarzyszącemu temu byczemu tytułowi artykule stwierdza się, że amerykańscy zarządzający funduszami wykazują rekordowy poziom optymizmu. Aż 74 proc. z nich (najwięcej w historii) liczy na dalsze wzrosty na amerykańskiej giełdzie, pomimo dość słabej koniunktury gospodarczej.

Podręcznikowo jest to ewidentny sygnał... sprzedaży (skrajny optymizm często oznacza przesilenie i zmianę kierunku - szerzej ten temat omawiał artykuł "Jak zarobić na newsach i innych informacjach") i dla polujących na odwrócenie trendu na giełdzie w USA wydaje się interesującą wskazówką.

poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Kolejne konta oszczędnościowe gubią procenty. Polacy ruszą do SKOK-ów?

Od dziś konto oszczędnościowe w Meritum Banku płaci tylko 4,2 proc. i dość marną pociechą jest gwarancja ze strony banku, że do końca roku oprocentowanie nie spadnie poniżej 4.

Na dodatek w ostatni czwartek Deutsche Bank ogłosił, że jego 6 proc. od 20 czerwca schudnie do 4 proc.

W sytuacji, kiedy z gospodarki napływają słabe informacje, a inflacji CPI nie widać na horyzoncie, mało prawdopodobne są podwyżki stóp procentowych przez RPP. Na dodatek polskie obligacje skarbowe notują rekordowo niskie rentowności i Kowalski też nie ma co tu liczyć na kokosy.

Dorzućmy do tego fakt, że, banki liczą na wyższe wpływy z tytułu prowizji i opłat, więc proponuję zamknąć niepotrzebne i ewentualnie skorzystać z wciąż trwających promocji.

niedziela, 21 kwietnia 2013

Kto się skusi na promocję IKO w PKO? Które banki wciąż nam zapłacą za konto?

Od 10 kwietnia aż do końca czerwca przyszłego roku trwa promocja "Superkonta" z IKO w banku PKO BP:

IKO wydaje mi się ciekawym pomysłem i jakoś mało docenianym w Polsce.

U nas media skupiły się na reklamie z Majewskim posługującej się stereotypami na temat mieszkańców Afryki.

A tymczasem aplikacja oferuje przydatne funkcje, które pozwalają nam nie tylko wypłacać pieniądze z bankomatu bez karty, ale także możemy wesprzeć "czekiem" na odległość dzieci na wakacjach czy znajomego w potrzebie. Albo wysłać pieniądze na telefon innej osoby bez podawania numeru konta. Więcej na ten temat zobaczysz na  filmach instruktażowych PKO BP oraz przeczytasz we wpisie Kamila Pieczonki.

Jakie są wady tego rozwiązania?

sobota, 20 kwietnia 2013

Banki szykują kolejne podwyżki opłat. Zlikwiduj niepotrzebne konta

Już jesienią ubiegłego roku przewidywaliśmy, że banki podniosą prowizje i opłaty.

Dlaczego?

Akcja kredytowa jest słaba (konsument zachowuje ostrożność, także z powodu niepewnego rynku pracy),  mieszkania sprzedają się powoli,  a przedsiębiorstwa bardziej dbają o zachowanie płynności finansowej niż agresywną ekspansję.

Do jednego z najprostszych sposobów poprawienia rentowności banków należą podwyżki taryf (wbrew pozorom wielu ludzi nie zwraca na nie uwagi, o ile żabę gotuje się powoli i opłaty rosną stopniowo) i dlatego we wrześniu 2012 roku pojawił się tu apel: Zamykamy konta!

Oczywiście chodzi o te rachunki, które otworzyliśmy tylko z powodu jakieś promocji i nie są nam już do niczego potrzebne (a tak à propos promocji - aktualnie Alior Sync rozdaje po 50 zł nowym klientom na Gruperze, a mBank po stówie na Grouponie).

Tymczasem z informacji opublikowanej przez KNF jasno wynika, że trend podwyżek opłat w bankach ulegnie dalszemu umocnieniu. 

czwartek, 18 kwietnia 2013

Wessa nas deflacyjna bessa? Jak ratować oszczędności?

Złoto uważa się za świetne lekarstwo chroniące nas przed upadkiem papierowego pieniądza, jak też galopującą inflacją. Tymczasem ostatnie dni przyspieszyły obserwowane przez nas od dłuższego czasu dość zaskakujące zjawisko słabości złota:

Jak widać, złoto przeliczane na dolary wyrysowało szczyt późnym latem w 2011 roku i od tamtej pory dryfowało w bok, aby ostatnio dynamicznie wybić się w dół (poszukujących bezpośrednich przyczyn odsyłam do odpowiedniego wpisu).

No to może w takim razie rynki nie boją się inflacji, a złoto zapowiada nam deflację?

środa, 17 kwietnia 2013

Akcje pikują ciągnięte przez KGHM. Na szczęście my jesteśmy jak zwykle na plusie

Na warszawskiej giełdzie trwa rzeź niewiniątek/spekulantów.  Indeks WIG20 dokładnie od początku tego roku ruszył w dół i konsekwentnie notuje kolejne dołki. Aktualnie strata sięga blisko 11 proc.:

A bardzo ciężkim kamieniem u szyi stały się od piątkowego ranka akcje KGHM-u:

Tymczasem na blogach i w mediach trwa sielanka. Po prostu wszyscy jesteśmy na plusie, jak zwykle.

wtorek, 16 kwietnia 2013

Zalecali obstawianie spadku cen złota, teraz polecają... gaz

Wśród sześciu teorii na temat przyczyn krachu złota przedstawionych przez "New Yorker" jedna może się spodobać wielu osobom, czyli tradycyjny udział w zamieszaniu dużych banki inwestycyjnych, a konkretnie Goldman Sachs.

Goldman Sachs nie tylko od kilku miesięcy niedźwiedzio ocenia perspektywy cen złota, lecz posunął się jeszcze dalej i w ubiegłym tygodniu zalecił klientom obstawianie spadków kruszcu.

Rekomendacja okazała się niezwykle skuteczna i lukratywna, jakże inna od niesławnego projektu ABACUS.

niedziela, 14 kwietnia 2013

SKOK Wołomin proponuje nową lokatę. Kto się skusi? A może jednak bank?

Ostatnie zamieszanie wokół SKOK-ów na pewno nieco nadszarpnęło ich bazę depozytową. I nic dziwnego, że pojawiają się nowe oferty, znacznie ciekawsze niż w tradycyjnych bankach.

SKOK Wołomin zaproponował teraz trzymiesięczny depozyt, który nazywa się Lokata Promocyjna.

Jakie są jej warunki?

sobota, 13 kwietnia 2013

"Waluty" alternatywne zmasakrowane. Złoto, srebro, Bitcoin... Co robić?

Ostatni tydzień należał do niezwykle emocjonujących. Amerykańskie indeksy giełdowe biją rekordy wszech czasów:


I co znamienne, dzieje się tak przy bardzo niedźwiedzim nastawieniu inwestorów (źródło: AAII):


Skoro większość się myli, więc nie powinno to specjalnie dziwić. No i jeszcze jedna kwestia do przemyślenia: czy przypadkiem prawdziwy szczyt nie powinna wyznaczać euforia tłumu?

Tymczasem większość zastanawia się nad zupełnie czymś innym, czyli masakrą "walut" alternatywnych. Złoto, srebro, Bitcoin - wszystko poleciało w przepaść. Co robić?

piątek, 12 kwietnia 2013

Ceny mieszkań rosną jak na drożdżach

W ostatni poniedziałek pośrednik Open Finance obwieścił, że ceny transakcyjne mieszkań "rosną jak na drożdżach."

 Aktualnie w poszczególnych miastach wyglądają tak:


Czy faktycznie minęliśmy już dołek i "taniej już nie będzie"?

czwartek, 11 kwietnia 2013

Jak to jest szybko stracić duże pieniądze?

Na łamach "Quory" zadaje się różne pytania, na które odpowiadają użytkownicy. Czasem naprawdę interesująco. Niedawno ktoś zadał takie:

Jak to jest szybko stracić duże pieniądze?

Najciekawszej odpowiedzi udzielił James Altucher (pewnie również ze względu na jego niewątpliwy talent pisarski) i znających angielski zapraszam do samodzielnego przeczytania jego wpisu .

Altucher jest naprawdę wielkim oryginałem - uważa na przykład, że dzieci nie powinno się posyłać na studia, a posiadanie domu nie ma sensu.

Można byłoby go uznać za jeszcze jednego szukającego za wszelką cenę sensacji dziennikarza/blogera - teoretyka od finansów, biznesu czy inwestycji. Jednak on naprawdę miał te miliony dolarów, tracił je i i odzyskiwał.

środa, 10 kwietnia 2013

Uwaga! Giełda szykuje zmiany, przygotuj się

Jak informuje "Parkiet", GPW ponownie potwierdza, że start nowego systemu transakcyjnego UTP, zastępującego wysłużony Warset, nastąpi w najbliższy poniedziałek 15 kwietnia.

Po rozmowach z brokerami ustalono, że ze względu na obawy o ewentualne kłopoty z rozliczeniem sesji,czy jakieś inne na razie niezidentyfikowane problemy, 16 kwietnia sesji giełdowej nie będzie.

Dodatkowo w piątek 12 kwietnia zostaną anulowane wszystkie długoterminowe zlecenia.

Poza tym trzeba dodać, że zmieni się harmonogram sesji giełdowej.

wtorek, 9 kwietnia 2013

Oto wielki zwycięzca kryzysu: Bitcoin

Kryzys papierowego pieniądza oraz obawa o stabilność całych państw zwykle przekładały się na zwyżkę złota i innych metali szlachetnych, ale ostatnio po wielu latach hossy złoto wyraźnie dostało zadyszki (więcej tutaj) i dość nieoczekiwanie wielkim zwycięzcą okazał się pieniądz elektroniczny Bitcoin.

Wzrosty są naprawdę spektakularne:


Czy wycofać się z IKE?

W marcu zdecydowałem się na wycofanie większości środków zgromadzonych w IKE (można dokonać takiej częściowej wypłaty), nie zamykając całości.

Sporo informacji o oszczędzaniu/inwestowaniu na emeryturę, które należy odfiltrować pozbywając się marketingowego spamu i reklam znajduje się w serwisie "Rzeczpospolitej".

Dlaczego tak postąpiłem?

Obserwując systemowy demontaż OFE pomyślałem, że nasze państwo jest mało wiarygodne i w razie braku kasy, sięgnie po tę zgromadzoną na rachunkach IKE w prosty sposób: zwyczajnie ją opodatkuje i to nawet dość grubo, skoro takie rachunki posiada niewielka część Polaków. Większość może nawet przyklaśnie i powie, że niech bogaci zapłacą za lata wyzysku biednych (copyright dla mnie, SZP Komuniści).

A na razie kusi takich naiwnych jak ja, którzy grzecznie wpłacają i jak się uzbiera jakaś sensowna suma, zrobi się kolejną "reformę".

poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Alior Bank proponuje 5 proc. zwrotu za zakupy spożywcze. Konto Rozsądne dla nierozsądnych?

Od kilku dni trwa kampania reklamowa, w której Alior Bank promuje Konto Rozsądne oferujące 5 proc. zwrotu za zakupy spożywcze.


Czy to faktycznie rozsądna propozycja? Sprawdźmy.

niedziela, 7 kwietnia 2013

Trzymasz w banku dużo pieniędzy? Zastanów się nad tym, co mówi prezes UniCredit

Co prawda nieco ucichła wrzawa wokół cypryjskich banków, ale pojawiają się kolejne "kwiatki".

Tym razem zabłysnął prezes włoskiego banku UniCredit (tego samego, który kontroluje Pekao S.A.).

Co powiedział Federico Ghizzoni w ostatni czwartek?

Japonia rozdaje pieniądze. Bierzemy?

W listopadzie ubiegłego roku na blogu straszył nas wojną Kyle Bass. Przy okazji znaleźliśmy tam też bardzo ciekawy motyw inwestycyjny, czyli osłabienie jena.

Od tamtej pory działa on znakomicie


Wcale nie chodzi mi tu teraz o pisaninę w stylu: "A nie mówiłem? Zobaczcie, jaki jestem genialny."

Chodzi mi o coś zupełnie innego.

sobota, 6 kwietnia 2013

Obligacje skarbowe biją rekordy. Polska hitem dla zagranicy

Wczoraj polskie obligacje skarbowe pobiły rekord i rentowność 10-latek spadła do najniższego poziomu w historii, czyli 3,61 proc.:


Laikowi powyższy wykres może wydać się dziwny i raczej świadczyć o wielkich spadkach, a nie wzrostach, ale trzeba go dobrze rozumieć: kiedy spada rentowność tych obligacji, ich cena rośnie, a my obserwujemy na wykresie nie cenę obligacji, ale właśnie ich rentowność. Mam nadzieję, że to jest jasne.

Co oznacza ten rekord?

piątek, 5 kwietnia 2013

BGŻOptima znowu tnie oprocentowanie. Gdzie dobre konto oszczędnościowe?

Dziś spadło oprocentowanie konta oszczędnościowego w banku BGŻOptima:

 
Co więcej, będzie ono ważne tylko do końca kwietnia, a od przyszłego miesiąca skurczy się do 3,6 proc.(to 3,6 ogłaszano wcześniej, że będzie obowiązywać już teraz).

Pamiętamy, jak bank wystartował z wielką pompą w 2011 roku, ogłaszając się idealnym miejscem dla ciułaczy. Patrząc na obecną, niezbyt rewelacyjną ofertę możemy uznać, że to koniec banku dla oszczędzających, co potwierdza moje wyświetlone powyżej zerowe saldo rachunku.

Sytuacja zrobiła się o tyle paradoksalna, że internetowy oddział BGŻ stał się mało przydatny, a ten marmurkowy okazuje się zdecydowanie lepszy.

czwartek, 4 kwietnia 2013

SKOK Wołomin kontratakuje i pokazuje zaudytowany raport

Wczorajsze doniesienia o domniemanych nieprawidłowościach w SKOK-u Wołomin wywołały spore zamieszanie i między innymi sam się dałem w to wkręcić, dmuchając na zimne (w końcu wiceminister finansów donosi, czyli może być niedobrze).

Tymczasem dziś zarząd przystąpił do kontrataku i najpierw opublikował mało konkretne oświadczenie, a potem coś znacznie ciekawszego, czyli zaudytowany przez biegłego rewidenta raport dotyczący stanu kasy na koniec trzeciego kwartału 2012 roku.

Co w nim znajdziemy?

Przyciągnie nas blask korony szwedzkiej? Bezpieczna przystań potrzebna na gwałt

Równo z początkiem 2013 roku nasza giełda zaczęła zjazd i tak naprawdę największe zyski przyniosło obstawianie przeceny (na przykład na futures na WIG20 spadek sięgnął ponad 300 pkt., czyli dwukrotnie więcej niż depozyt wymagany przez biura maklerskie) i osoby, które to robią same dobrze wiedzą, co robić (albo ich systemy).

Natomiast także oni zapewne intensywnie myślą nie tylko nad tym, jak pomnażać kapitał, ale także i chronić swoje aktywa/oszczędności.

Wątpliwości wokół SKOK-ów, kryzys w strefie euro, słabość złota i zamieszanie związane z Cyprem dało wszystkim dużo do myślenia, więc szukamy alternatyw i jednym z naturalnych tropów jest waluta (istotna zaleta: płynność, wada: brak lub znikome odsetki).

A tu ostatnio zauważamy siłę korony szwedzkiej. Czy ta nordycka waluta okaże się tą upragnioną, bezpieczną przystanią?

środa, 3 kwietnia 2013

Wiceminister finansów oskarża zarząd SKOK-u Wołomin. Będzie afera?

Jak informuje RMF, wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz złożył do prokuratury doniesienie o przestępstwie, którego miał dopuścić się zarząd SKOK-u Wołomin.

Na czym polegało działanie na szkodę Kasy i jej klientów?

Zdaniem redakcji, w piśmie skierowanym do prokuratury wiceminister wymienia szereg zarzutów dotyczących udzielania wysokich kredytów zabezpieczonych zbyt małymi aktywami. Jako przykład wymienia się niespłacony kilkumilionowy kredyt, pod którego zastawem miała być działka warta ledwie 30 tys. zł.

Co na to sam SKOK Wołomin?

"Złoty balon pęka"

Wczoraj ponownie testowano cierpliwość u  posiadaczy złota. Przecena znosi cenę kruszcu coraz niżej i znowu zbliżamy się do najniższych poziomów od kilku lat (na wykresie kontrakt terminowy na złoto w dolarach):

Jak widać, po osiągnięciu szczytu we wrześniu 2011 roku złoto wyrażone w dolarach wyraźnie słabnie i nie może odzyskać sił, mimo zapowiedzi końca papierowego pieniądza.

A co stało bezpośrednio za wczorajszą wyprzedażą?

wtorek, 2 kwietnia 2013

Najlepsze lokaty i konta bankowe kwiecień 2013

Niewątpliwie marzec tego roku przejdzie do historii. Okazało się, że ministrowie finansów krajów strefy euro w ramach planu ratunkowego dla Cypru zaproponowali nie tylko "opodatkowanie"/grabież dużych depozytów bankowych, ale także tych do tej pory rzekomo gwarantowanych - do 100. tys. euro.

W ich pierwotnym planie miano skonfiskować 6,75 proc. oszczędności zgromadzonych w bankach przez drobnych ciułaczy oraz 9,9 proc. tych bogatszych. W końcu wycofano się z tego rozwiązania (a dla zamożniejszych może to być nawet 60 proc. "redukcji"). Jednak niepokój pozostał, co wpłynęło między innymi na poszukiwanie na gwałt alternatyw  - stąd wziął się między innymi skok wartości Bitcoina.

Co do tego ostatniego nie mam zdania i dyskusja toczyła się i pewnie będzie toczyć także tutaj, na łamach bloga - na razie pozostaję tradycjonalistą i wybrałem złoto.

Natomiast co do lokat i kont bankowych sytuacja zmieniła się dość istotnie, ponieważ wzrosło ryzyko, a na dodatek spada oprocentowanie, co razem tworzy nieciekawą mieszankę. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że środki zgromadzone przez BFG są tylko ułamkiem kilkuset mld zł zgromadzonych w bankach przez Polaków (więcej w czarnym scenariuszu K. Rybińskiego), łatwo zrozumiemy, że przy wyborze lokat i kont bankowych w kwietniu proponuję nieco zmienić optykę.