wtorek, 28 lutego 2012

Nowy iPad, nowy szczyt

Wszystko wskazuje na to, że w następną środę Apple pokaże nowego iPada. Trzecia wersja tabletu już pozwoliła akcjom Apple wyznaczyć kolejny historyczny szczyt na giełdzie ciągnąc Nasdaq jeszcze wyżej i doprowadzając do sytuacji, kiedy spółka z Cupertino bardzo zbliżyła się do wartości rynkowej 500 mld dolarów.

Dobry nastój udzielił się i innym, co pozwoliło DJIA zakończyć powyżej 13 tys. pkt (po raz pierwszy od maja 2008 roku).

Super, ale jeśli jest tak dobrze, czemu jest tak źle?

O co chodzi?

poniedziałek, 27 lutego 2012

Gordon Gekko pracuje dla FBI

Zarówno dla mnie, jak też milionów innych ludzi Michael Douglas na zawsze pozostanie Gordonem Gekko, bezwzględnym rekinem z Wall Street.

Sam Douglas do dziś jest zaszokowany nie tyle faktem, że ludzie go identyfikują z bezwzględnym inwestorem (zawsze to lepsze niż Rysiu z "Klanu" czy mistrz dowcipu z "Familiady"), ale tym, że Gekko nie jest wcale dla nich czarnym charakterem, tylko podziwianym bohaterem.

Co w takim razie zrobił Douglas?

niedziela, 26 lutego 2012

W co inwestuje Warren Buffett?

Jak co roku, na przełomie lutego i marca ukazał się list Warrena Buffetta do akcjonariuszy Berkshire Hathaway. Przy okazji możemy jak zwykle poznać filozofię miliardera i jego zamiłowanie do inwestowania w wartość.

Buffett pisze, że aż 98 procent wartości netto jego majątku (Net Asset Value) stanowią walory Berkshire Hathaway, więc portfel tego wehikułu inwestycyjnego praktycznie pokrywa się z jego prywatnym.

W co inwestuje Warren Buffett?

piątek, 24 lutego 2012

Sprzedawajcie wszystko i kupujcie złoto?

Czytając książkę Zenona Komara przypomniałem sobie o najdłużej publikującym biuletyny inwestycyjne analityku Richardzie Russellu. Jego „Dow Theory Letters” ukazują się od.... 54 lat.

W tym okresie Russellowi udało się odnieść kilka spektakularnych zwycięstw w postaci obwieszczenia startu długoterminowej hossy w 1974 roku czy bessy 8 lat wcześniej. Również niedługo przed krachem w 1987 roku Russell zalecał sprzedaż akcji.

Wszystko to mi się podoba, ale mam małe zastrzeżenie- trzeba byłoby przeczytać wszystkie te listy, zbadać zalecenia i policzyć faktyczną zyskowność inwestowania z Russellem (co i tak nie daje pewności na temat przyszłych stóp zwrotu), a tak pozostaje nam w dużej mierze zabawa we wróżenie z fusów.

Częściowe wyniki Russella znajdziemy tutaj.

czwartek, 23 lutego 2012

6,75 i 7% na lokacie trzymiesięcznej w neoBANKu

W obecnie mocno przetrzebionej ofercie bankowej należy wyróżnić neoBANK i trzymiesięczną lokatę oprocentowaną odpowiednio na 6,75 (kwota minimalna 10 tys. zł) oraz 7 procent (kwota min. 50 000 zł).


środa, 22 lutego 2012

Mam dla Pana lokatę na 8,5% rocznie

Wczoraj zadzwonił do mnie konsultant z Idea Banku i lekko podekscytowany wypalił -Widzę, że Pan u nas oszczędza i dlatego mam dla Pana lokatę na 8,5% rocznie.

Od razu zwietrzyłem jakiś podstęp i zapytałem o konkrety.  Konsultant migał się, zapraszał do oddziału banku po szczegóły, ale w końcu przyznał, że chodzi o IKE.

wtorek, 21 lutego 2012

Jeśli Grecja bankrutuje, czemu giełda idzie w górę?

Dziś zacząłem od rymu częstochowskiego, który od paru tygodni sprawia, że w ogóle nie interesowałem się greckim gadaniem. Powód?

Wzrosty na giełdzie w Atenach o ponad 30% w kilka tygodni:


Co dyskontowała ta zwyżka?

sobota, 18 lutego 2012

Paliwo do wzrostów

Zapewne wiele osób zastanawia się skąd wziąć paliwo do dalszych wzrostów na giełdzie, skoro zagranica nieco się ociąga przy większych spółkach, a "ulica" nie kwapi z nabyciami jednostek TFI:


Pytanie jest tym bardziej zasadne akurat teraz, kiedy WIG znalazł się na oporze.

piątek, 17 lutego 2012

Gdzie teraz ulokować oszczędności?

Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu odpowiada podejmowanie ryzyka na rynkach kapitałowych (poza tym przy korzystaniu z dźwigni finansowej nie ma sensu trzymać wszystkiego u brokera), więc poszukującym miejsc do ulokowania oszczędności przy względnie niskim ryzyku i cieszącym się z oficjalnych danych o inflacji, dziś zaproponuję kilka aktualnie najlepszych lokat.

Niestety, działania KNF okazały się wyjątkowo skuteczne. Lider rynku - grupa Leszka Czarneckiego wycofała dobre oferty i coraz trudniej znaleźć coś ciekawego dla oszczędzających.

Jednak spróbujmy.

czwartek, 16 lutego 2012

Trzymaj się liderów

Kilka dni temu zaprezentowałem pracę, z której wynika, że strategia wyboru do portfela spółek zachowujących się lepiej od średniej rynkowej przynosi ponadnormatywną stopę zwrotu. Jednak chodziło tu przede wszystkim o rynek amerykański.

Tym razem znalazłem coś dla polskiego.

środa, 15 lutego 2012

Racjonalne decyzje ekonomiczne

Z pewnym trudem do świadomości inwestorów przebiła się idea, że rynki nie są racjonalne i niezwykle często podlegają szaleństwom tłumów (a w przyszłości zapewne szaleństwu komputerów).

Jednak wciąż wielu ekonomistów tkwi w przeświadczeniu, że zdecydowana większość ludzi podejmuje racjonalne decyzje ekonomiczne, czyli wybiera najkorzystniejszy wariant.

W takim razie mam do rozwiązania prostą zagadkę:

Posiadasz 200 złotych na koncie bankowym i oprocentowanie w skali roku wynosi 10 procent (dla uproszczenia nie ma podatku Belki, kapitalizacja co roku)  -ile pieniędzy będziesz mieć na koncie po dwóch latach?

wtorek, 14 lutego 2012

Skup złota

Gorączka złota objęła już nawet słupy ogłoszeniowe:

Co prawda cena mocno odbiega od tych oferowanych przez NBP, ale wiedz, że coś się dzieje.

poniedziałek, 13 lutego 2012

Analiza techniczna sprawdza się w średnim terminie

Jakiś czas temu sporą burzę wywołał pewien wpis na temat iluzji analizy technicznej namiętnie wyznawanej przez większość inwestorów indywidualnych (z racji pozornej prostoty).

Myślę, że cechą dobrego inwestora jest spory sceptycyzm wobec różnych opinii i poglądów, w tym własnych, dopóki nie uzyskamy twardych dowodów.

W takim razie dziś wystąpię częściowo w obronie AT, wskazując na jej przydatność w określonych okolicznościach rynkowych.

Kiedy trzeba powiedzieć "Stop"

Prowadzę bloga od września 2007 roku. Miał on gorsze i lepsze chwile, ale jestem przekonany, że wiele artykułów jest wartościowych i przydatnych.

Jednym z najważniejszych dla mnie elementów pozostawał portfel. Jednak publikowanie go i szczegółowe opisywanie wszystkiego nie okazało się dla mnie zbyt pomocne, a z czasem i dla wiernych czytelników, którzy w sumie mogli zbudować przez ten czas swoją własną, indywidualną strategię. Częściej musiałem się tłumaczyć niż dyskutować czy odpowiadać na sensowne pytania i uwagi.

Niemal rok temu (pod koniec maja 2011 roku) postanowiłem zmienić jego formułę i zacząć od nowa od 50. tys. złotych bez dodawania nowych środków do portfela bloga, żeby obraz był bardziej klarowny. Wyniki są zadowalające, ale nie widzę tu żadnej sensownej symetrii i druga strona praktycznie nic nie wnosi..

niedziela, 12 lutego 2012

Zielone światło zaczyna migać

Jeżeli spojrzymy na rynek amerykański, dostrzeżemy wieloletni trend boczny o dużej amplitudzie wahań. Teraz dotarliśmy do istotnych oporów (wykresy powiększają się po kliknięciu w nie):


A co robi na wykresie ta 12-miesięczna średnia? Czy chcę teraz zacząć bajanie o cyklach? Niekoniecznie.

piątek, 10 lutego 2012

Najwyższa wygrana w historii Lotto: 33 787 496,10 PLN

Wczoraj padła najwyższa wygrana w historii Lotto: 33 787 496,10 PLN. Szczęśliwy kupon został wysłany w Gdyni.

Czy ktoś z Was brał udział w losowaniu?

Ja tak i uważałem przez chwilę, że miało to sens i było zgodne z zasadą, żeby grać tylko wtedy, kiedy mamy przewagę.

czwartek, 9 lutego 2012

Oto tajemnica wzrostów giełdowych

Dziś w tv zobaczyłem intrygujący filmik, który pokazuje motor napędowy obecnych wzrostów na giełdach. Więcej o węgierskiej hiperinflacji znajduje się tutaj
.

środa, 8 lutego 2012

Na co czekamy?

Rynek giełdowy wyraźnie zastygł w ostatnich dniach i na coś czeka. Byki widzą wzrosty, misie spadki, osły boją się wszystkiego, czyli bez zmian.

Jednak można na cały ten pozorny chaos spojrzeć dość syntetycznie przy pomocy wykresu indeksu WIG.

niedziela, 5 lutego 2012

Co pokaże Wskaźnik Super Bowl?

Dzisiejszej nocy mamy najważniejsze wydarzenie dla fanów amerykańskiego futbolu: 46. Finał Super Bowl w Indianapolis. Zmierzą się w nim drużyny New York Giants oraz New England Patriots.



Szczerze mówiąc, chociaż interesuję się sportem i to nie tylko wyłącznie jako kibic (dzięki Nole za trzy ostatnie  Wielkie Szlemy), zupełnie nie przemawia do mnie ani amerykański futbol, ani baseball.

Z całego tego meczu najciekawsze mogą być... reklamy, tak jak ta sprzed roku:



Jednak dla inwestora giełdowego mecz niesie za sobą pewien dość zabawny ciężar gatunkowy. Chodzi o Wskaźnik Super Bowl

piątek, 3 lutego 2012

Strategia akcyjna na 2012

Oto strategia akcyjna na 2012 rok zaprezentowana przez DI BRE. Analitycy rekomendują kupno akcji, ponieważ pierwsza połowa roku ma być dla nich udana.

Zalecają przeważanie następujących sektorów: górnictwo (KGHM, JSW), budownictwo (Mostostal Warszawa, ZUE, Rafako) oraz przemysł (Famur, Kopex, Impexmetal).

Z kolei są negatywnie nastawieni do telekomunikacji (TPSA, Netia), deweloperów (JWC, Dom Development), chemii (Puławy, Police) oraz PGNiG.

Oprócz tego DI BRE zaleca przeważanie pary PZU/PKO BP kosztem Pekao/PKN oraz PGE. Szczegóły w raporcie

czwartek, 2 lutego 2012

Koniec lokat jednodniowych jeszcze szybszy

Na blogu na-plus znajduje się informacja, że wszystkie banki z grupy Leszka Czarneckiego zaprzestaną za kilka dni oferować lokaty jednodniowe, tzn z codzienną kapitalizacją odsetek.

Jak powiedział "DGP", Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku:  -W środę podjęliśmy decyzję o wycofaniu z oferty lokat z kapitalizacją jednodniową.

Tak szybki krok wynika z presji KNF, która wymusiła podobne decyzje także na innych bankach: Kredyt Banku i FM Banku.

Sell Facebook in May and go away?

Wczoraj przed godziną 23 naszego czasu Facebook złożył papiery w SEC i napór na serwer był (i wciąż jest) tak duży, że chętnym do przejrzenia dokumentu proponuję alternatywne źródło.












Planowany debiut nieuchronnie skłania wiele osób do zadania sobie pytania: Sell Facebook in May and go away?

środa, 1 lutego 2012

Kto teraz zarabia na GPW?

Od poniedziałku 9 stycznia (to się nazywa dość fartowny strzał) trwa zmasowany atak zagranicy na Polskę. "Big Boys" zbierają garściami złotego i polskie akcje, a wielu naszych medialnych analityków po krótkiej chwili zakłopotania zmieniło swoją mantrę "w pierwszej połowie roku będzie słabo, a w drugiej lepiej" na odwrotną.

Teraz doradzają nawet realizację zysków, udając, że nie pamiętają wcześniejszych wskazówek. OK, taki biznes, tylko, do diabła, co tu realizować, jak miały być spadki i ludzie czekali na gotówce?

Tymczasem rynek robi swoje i pokazuje im...

Najlepsze lokaty i konta bankowe luty 2012

Szybkimi krokami zbliżają się niekorzystne zmiany w podatku Belki, co oznacza koniec sztuczki z codziennym naliczaniem odsetek i zapewne niższe oprocentowanie kont i lokat.

Można się ratować zakładając dłuższe lokaty typu Tax Free w Idea Banku na 6% netto, czy szukając alternatywnych rozwiązań, takich jak SKOKi (przykład) czy rynek obligacji korporacyjnych. Ten ostatni trzeba umieć odpowiednio ocenić i dlatego przy dzisiejszych stawkach i dość słabej płynności tamtego rynku, dla mnie odpowiednie oprocentowanie sięga minimum 9-10% brutto rocznie (tu ocena zależy od emitenta, jego ryzyka i profilu samego inwestora/oszczędzającego).