W takim razie postanowiłem przyjrzeć się ofercie nieco bliżej.
Lokaty Facto >>
Do 18 października Facto proponuje następujące promocyjne stawki na lokatach (minimalna kwota 5 tys. zł):
Jednak kiedy zajrzałem do szczegółowej tabeli oprocentowania na stronie banku, miałem pewne wątpliwości związane z podawanymi dwoma różnymi stopami oprocentowania.
Dlatego postanowiłem skontaktować się z Facto i w tym momencie zostałem zaskoczony. Bank nie tylko nie posiada żadnego oddziału, do którego możemy się udać, ale nawet infolinii. Jedyne, co możemy zrobić, to zostawić swoje dane i czekać na kontakt.
W takim razie napisałem wiadomość z pytaniem, czy faktycznie lokata na rok będzie oprocentowana 2,85% przez 12 miesięcy i po kilku godzinach otrzymałem mailem odpowiedź:
"Zgodnie z zapisami w Tabeli Oprocentowania i Opłat, lokata założona do 30 dni od momentu przesłania przez Bank informacji o zawarciu umowy będzie oprocentowana na poziomie 2,85% przez cały okres jej trwania. Zatem jeśli zdecyduje się Pan na założenie lokaty do 30 dni na dowolnie wybrany przez Pana okres trwania, lokaty będą oprocentowane zgodnie z pierwszą częścią TOiO – kolumna: „do 30 dni (włącznie) od daty przesłania przez Bank informacji o zawarciu Umowy”.
Lokaty zakłada się w ten sposób, że najpierw podajemy swoje dane na stronie Facto (w tym prawdopodobnie przesyłamy skan/zdjęcie dowodu osobistego), a następnie wykonujemy przelew weryfikacyjny z innego banku. Login i tymczasowe hasło przysyłają SMS-em, a umowę na adres mailowy.
CZY FACTO JEST BEZPIECZNE?
Depozyty w BFF Banking Group podlegają włoskiemu odpowiednikowi BFG (również do równowartości 100 tys. euro), a bank funkcjonuje jako oddział w Polsce na podobnej zasadzie jak estoński Inbank, również oferujący lokaty online.
BFF Banking Group wywodzi się z branży farmaceutycznej (faktoring i inne usługi finansowe), a od kilku lat działa w bankowości. Oferuje lokaty online we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Holandii i teraz w Polsce, a planuje w kolejnych.
Bank jest zyskowny - zarobił 92 mln euro w ubiegłym roku i chwali się wysokim współczynnikami wypłacalności: 16,1%.
Raport roczny BFF Banking Group za 2018 r.
Teoretycznie wszystko wygląda w porządku, choć osobiście wolałbym nie sprawdzać, jak odzyskać pieniądze z włoskiego BFG.
CZY WARTO ZAŁOŻYĆ LOKATĘ FACTO?
Lokaty na 2 czy 2,2% nie mają dla mnie za bardzo sensu, skoro mogę zdeponować środki na przykład na Koncie Oszczędnościowym Profit na 2,7% przez 100 dni w stale powracającej promocji Banku Millennium (dokładnie tak robię), a nowy klient Millennium może dodatkowo zgarnąć premię 200 zł:
Zgarnij łatwe 200 zł w Banku Millennium >>
Z kolei 3,6 czy 4% wygląda fajnie na pierwszy rzut oka, ale wiążemy się długoterminową umową z bankiem, który działa w Polsce zaledwie od kilku dni. Zerwanie lokaty przed terminem oznacza utratę wszystkich odsetek.
Na dodatek przy rosnącej inflacji CPI być może lepszym rozwiązaniem będą obligacje skarbowe indeksowane inflacją - przykładowo czterolatki z coroczną wypłatą odsetek czy sześciolatki dla beneficjentów programu "Rodzina 500+".
Osobiście staram się nie zakładać lokat trwających dłużej niż rok. Dlatego ewentualnie rozważyłbym tę dwunastomiesięczną na 2,85%. Tylko zniechęca mnie zasada działania banku, czyli tak zwany paszport europejski (ograniczona rola KNF), brak historii w Polsce, słabo rozwinięty support i włoski BFG.
A jakie jest Wasze zdanie? Macie zamiar skorzystać z lokat Facto czy jednak nie?