Oczywiście w tym celu co miesiąc publikuję tradycyjne zestawienie najlepszych lokat i kont, ale skoro liczba zapytań w realu istotnie wzrosła, pomyślałem, że zrobię taki aktualny wpis i zamiast mówić to samo co parę dni, po prostu będę odsyłał do niego.
No to zacznijmy od kont.
Jeżeli pracujesz na etacie i chcesz wycisnąć maksimum ze swojego konta, załóż "Konto z Podwyżką” w banku BGŻ. Bank co miesiąc dopisuje 1% premii do wynagrodzenia, ale trzeba spełnić wymóg trzech operacji bezgotówkowych miesięcznie wykonanych kartą MasterCard i zapłacić za kartę 5 PLN miesięcznie. Inaczej mówiąc zamiast premii 25 PLN od wynagrodzenia 2500 PLN netto, które wpłynie na konto, w rzeczywistości dostaniesz 20 PLN, ale to i tak jest bardzo przyjemny bonus, którego nie daje żaden inny bank w tym momencie.
Następnie wypadałoby zostawić część środków na koncie w BGŻ, aby móc płacić wspomnianą kartą, a resztę kasy przelać do BNP Paribas Fortis i niech pracuje na najlepiej oprocentowanym w tym momencie koncie oszczędnościowym o nazwie „konto WIĘCEJ oszczędnościowe”.
Trzeba przyznać, że ma ono dziwacznie naliczane oprocentowanie i niestety jest tak jak podejrzewałem, czyli za dni robocze naliczają normalnie odsetki bez podatku Belki, natomiast z dni wolnych sumują i przez to wpada się w Belkę. Z tego powodu faktycznie gdzieś do 5,2 tys. PLN jest to netto mniej więcej 5,8%, a potem nagle spada nieco poniżej 5% i rośnie do mniej więcej 5,3% przy maksymalnej kwocie 13 tys. PLN.
Inaczej mówiąc, należy na tym koncie trzymać środki do mniej więcej 5,2 tys. PLN, a potem albo przerzucić gdzie indziej nadwyżkę, albo po prostu dopłacić przynajmniej do 10k i znowu wskoczyć wyraźnie powyżej 5%.
Jeżeli ktoś ma w pobliżu SKOK Wesoła i nie boi się medialnej ofensywy przeciw SKOKom może sobie tam otworzyć lokatę jednodniową na 5,35% - trzeba pamiętać o kilku składkach, więc dla kwot rzędu tysiąca – dwóch tysięcy złotych nie opłaca się w to bawić. Dość podobny efekt uzyskamy przez lokaty miesięczne w SKOK Wołomin na 6,9% brutto.
Niżej jest Polbank i 5% (uwaga na opłatę 6 PLN za ROR od lutego), a potem kilka kont z 4,5% netto.
Jeżeli z kolei chodzi o lokaty, w tej chwili wciąż najlepiej wygląda „Lokata na Start” w Getinie (5,64% netto). Zakłada się bardzo prosto i przyjemnie siedząc przed monitorem, więc każdemu z wolnymi środkami i brakiem pomysłów mogę ją śmiało polecić.
Dostaniesz niecałą stówkę po dwóch miesiącach od wpłaconych 10 tysięcy, a jeśli masz więcej wolnych środków rozejrzyj się wokół na kogo jeszcze można założyć.
Przy okazji warto też założyć sobie "Konto Skarbonkowe" w Getin Online i zbierać złotówki oraz wrzucać na trzymiesięczne Lokaty Codzienne w paczkach po 1015,98
Jak widać nie za bardzo promuję lokaty nieco dłuższe, ponieważ rosnąca inflacja zmusi prędzej czy później (bardziej prędzej) RPP do podnoszenia stóp procentowych i banki na pewno nie będą obniżały oprocentowania, a więc wystarczy spokojnie czekać na kolejne promocje, takie jak te, które pojawiły się w ostatnich tygodniach.