poniedziałek, 9 stycznia 2023

Odbierz darmową akcję za założenie bezpłatnego konta w XTB

XTB ruszyło z promocją, w której w zamian za otwarcie konta inwestycyjnego broker oferuje darmową akcję o wartości ponad 100 złotych.


Kto może wziąć udział w promocji?

Osoby, który nie są, ani nie były wcześniej klientami XTB przed startem promocji, czyli 9 stycznia 2023 r. godz. 9:00 polskiego czasu.

Jak zyskać darmową akcję w XTB?

1. Załóż bezpłatne konto w XTB.

2. Zasil konto dowolną kwotą - nie ma progu wpłaty minimalnej.

3. Ciesz się darmową akcją.

Zostanie ona przyznana w ciągu trzech dni roboczych od zaksięgowania środków na koncie.

Można tę akcję od razu sprzedać i wypłacić środki lub trzymać ją na koncie w XTB. Nie ma tu żadnych ograniczeń.Po przestudiowaniu regulaminu znalazłem w nim punkt określający, jaka to jest dokładnie akcja przyznawana przez XTB - to francuska spółka ubezpieczeniowa AXA.


Zadzwoniłem do XTB i potwierdziłem tę informację. 

Jednak należy tu podkreślić, że spółki mogą się zmieniać i teraz jest AXA, a potem może być inna. Ważne, że będzie to akcja o wartości ponad 100 PLN.

Akcje AXA są notowane w Paryżu, a ich kurs w trakcie poniedziałkowej sesji wynosił 27,60 euro - w przeliczeniu na złote ok. 130 PLN.


Oczywiście w momencie przyznania akcji przez XTB kurs pewnie będzie nieco inny i podaję tę wartość jedynie orientacyjnie.

Aktualizacja 23 stycznia

Uwaga! Ze względu na wyczerpanie się puli akcji w pierwszej edycji obecnie XTB oferuje akcje spółki Shell.


A co z prowizją w przypadku sprzedaży akcji?

XTB jej nie pobierze, o ile w danym miesiącu kalendarzowym nie przekroczymy obrotu 100 tys. euro.

I to jest spory plus w przypadku inwestowania w XTB.


Dlatego sam tu korzystam z oferty akcji i ETF-ów bez prowizji.

Tutaj znajdziesz przykład inwestowania w nieruchomości za pośrednictwem REIT-a dostępnego bez prowizji w XTB . Co miesiąc wypłaca on regularnie rosnącą dywidendę.

A tu jest przykładowy globalny ETF akcyjny dostępny w XTB bez prowizji (symbol VWCE), za pomocą którego masz od razu zbudowany tani, międzynarodowy portfel akcyjny.A jak uniknąć opłaty za przewalutowanie 0,5 proc.?

Dla celów promocji warto rozważyć otwarcie konta w XTB w euro i ewentualnie dodatkowo w złotych i dolarach, jeśli chcemy na przykład inwestować w amerykańskie akcje.

XTB pozwala na prowadzenie kont w tych trzech walutach.

Czy wypłata środków z konta jest bezpłatna?

Tak, pod warunkiem, że przelew wynosi co najmniej 500 zł. Dla niższych kwot XTB pobiera prowizję 50 zł. Dlatego niższe wypłaty są zupełnie nieopłacalne.

A co z podatkiem giełdowym?

Jeśli sprzedamy tę akcję, środki będą doliczone do naszych przychodów giełdowych uwzględnianych w PIT-38, czyli w większości przypadków będzie to 19 proc. podatku do zapłaty do końca kwietnia kolejnego roku.

Tutaj są różne scenariusze - ktoś na przykład będzie miał bilans inwestycyjny roku na minusie i tak naprawdę nie zapłaci podatku, tylko zmniejszy się jego strata.

Moim zdaniem ta darmowa akcja od XTB to dobra zachęta do przetestowania brokera i warto tematowi przyjrzeć się dokładniej.

Osobiście zwykle wpłacam do nowego brokera na początku kilka tysięcy złotych, a w przypadki walut obcych 500-1000 euro czy dolarów i dopiero, jak się okaże, że mi pasuje, dokładam więcej.