środa, 28 listopada 2018

Getin i Idea Bank kuszą oprocentowaniem. Trwa walka o depozyty klientów

Wczoraj Getin Bank po raz kolejny zaoferował czteromiesięczną lokatę na nowe środki (od 500 zł do 1 mln zł). Najpierw bank zaproponował 3,5%, a po południu już 3,9%.

Aktualizacja godz. 11:30.

Dodatkowo bank od teraz pozwala zerwać lokatę w dowolnej chwili bez utraty odsetek.

Aktualizacja 10 grudnia.

Obecnie nowe środki dla lokaty wylicza się według stanu depozytów w banku na koniec dnia 2 grudnia br.

E-lokata na 4 miesiące na 3,9% w Getin Bank >>


Kilka dni temu Getin także podwyższył stawkę na koncie oszczędnościowym do 3,5% (do 400 tys. zł, nowe środki, saldo z 19 listopada br.).

W zaprezentowanym dziś raporcie finansowym za III kwartał bank przyznaje (str.16), że zanotował duże odpływy środków klientów i równocześnie zaznacza, że w tym momencie nie jest w stanie oszacować skutków "szumu medialnego", w tym jego wpływu na przyszłe wyniki finansowe:Z kolei dziś rano prezes Getinu zapewniał, że obecnie odpływy wróciły do standardowych poziomów.

Również dziś raport kwartalny przedstawił Idea Bank. Bank potwierdził, że wciąż analizowane jest połączenie z Getinem. No i podobnie jak Getin (-14 mln zł) pokazał stratę netto: 32,6 mln zł.

Pamiętajmy jednak, że w obydwu przypadkach widzimy sytuację w bankach na dzień 30 września br., a bomba wybuchła w listopadzie.

Dlatego więcej w wynikach zobaczymy dopiero w kolejnych raportach okresowych. Przykładowo Idea negocjuje z KNF wprowadzenie Planu Ochrony Kapitału (dzięki niemu nie trzeba płacić podatku bankowego).

Natomiast widać, że w Idei zachodzą podobne procesy, co w Getinie i z tego powodu pojawiły się wyżej oprocentowane depozyty, takie jak trzymiesięczna Lokata Beztroska na 3,9% (od 500 zł do 1 mln zł, z możliwością wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek).

Nowy klient Idea Bank może zacząć od trzymiesięcznej Lokaty Happy na 4% (od 500 zł do 20 tys. zł).

Przypominam, że zarówno Getin Noble Bank, jak też Idea Bank podlegają ochronie BFG do równowartości 100 tys. euro, czyli możemy w obydwu bankach ulokować pod parasolem BFG maksymalnie nieco ponad 425 tys. zł.

Jednak sam zachęcam do dywersyfikacji oszczędności i korzystania z różnych banków. Przykładowo z Konta Mocno Oszczędnościowego w Alior Banku na 2,7% (przez 4 miesiące, do 100 tys. zł, nowe środki, nie trzeba otwierać konta osobistego).

Uwaga! To nie jest wpis sponsorowany przez żaden bank. Znajdują się w nim linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za założone przez Was konta i lokaty. Z góry dziękuję za zaufanie!

Nadal nie do końca umiem ocenić całą sytuację - wczoraj CBA zatrzymało byłego przewodniczącego KNF itd. Czekam na dalszy rozwój wypadków. Od niedawna mam puste konto w Getinie, więc rozważam założenie niedużej lokaty na nowe środki.

Generalnie dla wszystkich oszczędzających najlepiej by było, gdyby banki Leszka Czarneckiego przetrwały zawieruchę i nadal oferowały konkurencyjnie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Jest to jednak myślenie trochę życzeniowe i zapewne dojdzie do jakichś zmian.