poniedziałek, 1 maja 2017

Najlepsze lokaty i konta bankowe maj 2017

Tradycyjnie nowy miesiąc otwieramy zestawieniem, w którym znajdziecie najlepsze lokaty i konta bankowe na maj 2017 r.

Ostatnio nieco niepokoiła nas rosnąca inflacja CPI. Według szybkiego szacunku GUS w kwietniu ustabilizowała się ona na poziomie 2% w skali roku. Z tego wynika, że aktualnie realny zysk przynoszą nam lokaty i konta oszczędnościowe na co najmniej 2,5% (musimy uwzględnić podatek Belki).

Tymczasem banki niespecjalnie tym się przejmują i nadal tną procenty.

Dlaczego?

Akcja kredytowa nie rozwija się w oszałamiającym tempie, a banki są wręcz zalane pieniądzem.

Spójrzmy choćby na wykres depozytów zgromadzonych w bankach przez gospodarstwa domowe. Aktualnie ich wartość wynosi 712,8 mld zł.

źródło danych: NBPOczywiście możemy nieco podkręcić oprocentowanie naszych oszczędności przez udział w prostych promocjach.

100 ZŁ ZA ZAŁOŻENIE EKONTA W MBANKU

Aktualnie trwa limitowana do tysiąca osób akcja, w której za założenie eKonta w mBanku i wykonanie pięciu operacji otrzymamy 100 zł do wydania w drogeriach Rossman lub dwa podwójne bilety do kin Helios.

W promocji mogą wziąć udział nowi klienci, którzy nie posiadają konta osobistego w mBanku od 1 stycznia 2016 r.

Najpierw należy zarejestrować się - link.

Podajemy imię, nazwisko, adres mailowy i zaznaczamy akceptację regulaminu promocji oraz zgodę na przetwarzanie danych przez organizatora.

Następnie przygotuj nr dowodu osobistego oraz telefonu komórkowego (jeśli nie pamiętasz) i kliknij "przejdź do strony banku".


Później na stronie promocji składamy wniosek o otwarcie eKonta strandard razem z kartą debetową.

Przy wypełnianiu wniosku znajduje się miejsce na wpisanie kodu polecającego. Prawdopodobnie da się wycisnąć jeszcze kolejne 50 zł w ramach programu poleceń mBanku. Możesz wpisać mój identyfikator polecenia, czyli appfunds. Aby otrzymać dodatkowe 50 zł, w ciągu 60 dni od aktywacji konta wykonaj pięć transakcji bezgotówkowych kartą debetową.

I teraz najlepsze - aby otrzymać nagrodę, trzeba do końca czerwca wykonać co najmniej 5 transakcji na dowolne kwoty. Mogą to być nie tylko płatności kartą, ale również przelewy do innego banku lub płatności internetowe.

Nie ma żadnego ograniczenia kwot, czyli da się sprawę załatwić w kilka minut, na przykład wysyłając przelewy na drobne kwoty na swoje konto w innym banku.

Do 15 czerwca br. organizator umożliwi na swojej stronie wybór nagrody, czyli karty podarunkowej o wartości 100 zł do Rossmana lub dwóch podwójnych biletów do kin Helios.

Do 20 lipca br. organizator powiadomi uczestników o spełnieniu warunków promocji. Następnie do 27 lipca br. uczestnik powinien zalogować się na stronie promocji i podać swój adres korespondencyjny, jeśli wybierze Rossmana. Karta zostanie wysłana listem najpóźniej 4 sierpnia br. Będzie ona ważna przez kolejny rok (do wielokrotnego użytku). Bilety do Heliosa będą przesłane mailem.

>>> Zarejestruj się w promocji i odbierz nagrodę

W mBanku eKonto jest bezpłatne, podobnie jak przelewy, bez żadnych dodatkowych warunków.

Główny haczyk to karta debetowa - jeśli nie wykonamy nią pięciu transakcji w danym miesiącu, zapłacimy za nią 4 zł. Dodatkowo bank pobiera opłatę 1,30 zł za wypłaty z bankomatu poniżej 100 zł.

Na szczęście w regulaminie promocji nie ma ani słowa o obowiązku posiadania karty do określonego momentu, czyli jeśli uznamy, że jest nam niepotrzebna, możemy z niej po prostu zrezygnować.

Bank dodatkowo kusi zwrotem 2% transakcji wykonanych kartą lub BLIK-iem (do 50 zł miesięcznie, przez pół roku).

Jednak, moim zdaniem, w tym przypadku lepiej skorzystać z Banku Millennium - więcej przeczytacie tutaj.

Uważam, że  promocja w mBanku jest prosta, a karta podarunkowa o wartości 100 zł do Rossmana będzie mile widziana przez większość pań, czyli świetnie nadaje się również na miły prezent.

Poza tym można sobie zostawić darmowe eKonto i uruchomić SFI - bezpłatną platformę do kupowania bez dodatkowych opłat jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

Bardziej zaawansowanym przypominam zestawienie z najtańszymi rachunkami maklerskimi.

Natomiast poszukiwaczom bezpłatnego konta i darmowej karty debetowej podsuwam ten wpis.

A co z oszczędnościami?

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

W ubiegłym tygodniu nieładny numer wywinęli nam w BGŻOptima. Już nie chodzi nawet o spadek stawki do 2,2%, ale raczej o zabawę w kotka i myszkę z klientami. Tym razem datę badania salda dla nowych środków wyznaczono na... 7 kwietnia br.

W ten sposób automatycznie wzrosła atrakcyjność Konta Oszczędnościowego Profit na 2,5% w Banku Millennium - otwieramy je razem z Kontem 360º lub 360º Student. Dodatkowo możemy zyskać co najmniej 100 zł w Money Manii.

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Aby powiększyć i wyostrzyć tabele poniżej, należy w nie kliknąć.


LOKATY PROMOCYJNE Z KONTEM

10 kwietnia na chwilę pokazała się dwumiesięczna lokata na nowe środki na 2,6% w Nest Banku. Sam z niej skorzystałem.


Między innymi dlatego uważam, że warto posiadać konto w tym banku przynajmniej jako rezerwowe, tym bardziej, że ani za nie, ani za kartę nic nie płacimy.

Dodatkowo nowy klient w ciągu 30 dni od otwarcia konta ma prawo założyć Lokatę Witaj na 4% (od 1 tys. do 10 tys. zł). No i otrzymuje dostęp do konta oszczędnościowego na 2,25% (do 50 tys. zł, 2% powyżej, do trzech miesięcy).


POZOSTAŁE LOKATY

Pod koniec kwietnia pojawiła się na krótko Lokata Bezkonkurencyjna w Idea Banku (2,5% na miesiąc, 2,4% na 2 miesiące i 2,3% na 3 miesiące). Z kolei tuż przed długim weekendem zniknęła tam z oferty Lokata od Zająca na 2,25% i teraz zapewne trzeba poczekać na coś sensownego w Idei przynajmniej do połowy maja.

Ciężko o coś lepszego w innych bankach, więc przypominam o tym, aby w Idei najpierw skorzystać z promocyjnych lokat dla nowych, a potem czekać na kolejne, które z reguły pojawiają się pod koniec miesiąca.

1. Lokata Happy na 3,5-4% (od 1 do 3 miesięcy, od 500 zł do 10 tys. zł).

2. Lokata Happy Plus na 2,5% na 3 miesiące (od 10 tys. zł 1 gr do 100 tys. zł).

3. Lokata Happy Pro na 3% na 3 miesiące (od 500 zł do 25 tys. zł).

Generalnie pozostałe stawki są tak słabe, że można zastanowić się nad dwuletnią Lokatą Nr 1 w Idei na 2,7%.

Aktualizacja 17 maja

Idea Bank ponownie oferuje trzymiesięczną Lokatę Bezkonkurencyjną na 2,2% (2,1% na 2 miesiące, 2% na miesiąc, od 500 zł).


INBANK

Pomimo braku ochrony BFG i posiadania jedynie estońskich gwarancji Inbank również został zalany gotówką. Z tego powodu obniżył stawki w drugiej połowie kwietnia.


Minimalna kwota lokaty to 5 tys. zł, maksymalna 20 tys. zł.  Jeden klient może założyć lokaty łącznie za najwyżej 50 tys. zł.

PODSUMOWANIE

Na rynku lokat nadal jest słabo i ze względu na wysoką nadpłynność banków nie zanosi się na poprawę. Znalezienie alternatywy o podobnym niskim poziomie ryzyka i zysku powyżej 2,5% rocznie stanowi poważne wyzwanie.

Dlatego dodatkowo możemy lekko podkręcać procenty korzystając z łatwych promocji w rodzaju tej opisanej wcześniej za pięć transakcji w mBanku - link do rejestracji.

Tak jak zapowiadałem, ostatnio testowo kupiłem kilka obligacji skarbowych indeksowanych inflacją (10-latki na 2,7% w pierwszym roku, 1,5% + inflacja CPI w kolejnych).


Szczerze mówiąc, nadal nie jestem do nich za bardzo przekonany i będę pewnie dobierał za symboliczne kwoty.

Oczywiście będę sprawdzał inne pomysły i je na bieżąco opisywał na blogu.

Stan na 17 maja 2017 r. Artykuł będzie aktualizowany.