niedziela, 7 lipca 2013

Tanie wakacje. Dokąd warto pojechać? A może zostać w domu?

Oficjalnie wakacje trwają już od tygodnia i patrząc na wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Mondial Assistance liczy się przede wszystkim, żeby to były tanie wakacje.

źródło: Mondial Assistance
Średnio chcemy wydać na wyjazd zagraniczny 2315 zł (2613 zł rok temu), a na wyjazd w Polsce 1191 zł (1188 zł w 2012 r.) na osobę.

Ulubionym kierunkiem zagranicznym w tym roku stała się Chorwacja, która wyprzedziła Hiszpanię:

źródło: Mondial Assistance


W pigułce plany wakacyjne Polaków wyglądają następująco:

źródło: Mondial Assistance

Zauważmy, że prawie połowa Polaków nigdzie się nie wybiera, a aż 77 procent z wyjeżdżających na wakacje organizuje je samodzielnie i w większości stawia na Polskę:

źródło: Mondial Assistance

Z tego powodu poradniki wakacyjne powinny bardziej koncentrować się na Polsce. Zresztą ma to też taki plus, że pieniądze zostają w kraju i napędzają naszą gospodarkę.

Moim zdaniem najciekawszy mieszanka wygląda tak: część urlopu w Polsce i część za granicą (o ile stać nas na taki wyjazd - na pewno odradzałbym komukolwiek branie na wakacje drogiego kredytu gotówkowego).

Istnieje wiele stron internetowych pozwalających zoptymalizować koszty - na przykład Fly4free.pl.

W Polsce można "odkryć" naprawdę fajne miejsca - w moim przypadku było to parę lat temu Roztocze. Z kolei.po wielu pobytach nad Bałtykiem nie należę do wielkich entuzjastów wyjazdu nad nasze morze, przynajmniej w lecie.

Garść pomysłów znajdziesz tutaj.
 
Jestem ciekaw, gdzie i czy w ogóle wybieracie się w tym roku na wakacje oraz dokąd warto pojechać, nie rujnując przy okazji budżetu domowego?

A jeśli zostajesz w domu, proponuję przejrzeć pomysły (ang.) na darmową lub tanią letnią rozrywkę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...