wtorek, 11 czerwca 2013

KNF grozi palcem, a oni dalej oferują polisolokaty. Po cichu

Kilka miesięcy temu Komisja Nadzoru Finansowego wydała wojnę polisolokatom, które dzięki opakowaniu lokat w polisy ubezpieczeniowe pozwalały unikać płacenia podatku Belki (tak jak świętej pamięci lokaty jednodniowe).

Tymczasem dziś rano przyszedł do mnie mail, którego fragment zacytuję. Autor prosi mnie o opinię w sprawie propozycji złożonej mu przez Idea Bank:

Kończą mi się właśnie roczne lokaty u nich i próbują mi wcisnąć ten wynalazek (którego nie uświadczysz na ich stronie - WHY?). Niby to nadal lokata z gwarancją BFG, z tym, że premię (odsetki) płaci TU Warta (która chyba łyknęła TU Czarneckiego). Różnica w oprocentowaniu: + 1%

Czy spotkaliście się z czymś takim?

Z pewnym trudem udało mi się ustalić, że jest to roczna lokata o marketingowej nazwie Lokata Idealna Plus oferowana wyłącznie klientom banku, którym kończą się depozyty.  Jej oprocentowanie wynosi 4,2 proc., a minimalna kwota depozytu wynosi 15 tys. zł.

Ma ona jakąś bardziej skomplikowaną budowę, ponieważ odsetki z polisy są naliczane do końca roku i w sumie wychodzi jakaś strukturka.

Dziś Open (swoją drogą oni też coś nieoficjalnie proponują na długie okresy) opublikował swój ranking lokat, z którego wynika, że najwjęcej za rok płaci Getin: 4,15 proc. :

Widać, że koledzy z Idea Banku trzymają rękę na pulsie i proponują minimalnie więcej.

Natomiast wyższe oprocentowanie można wciąż uzyskać z krótszych depozytów (uwaga na oferty jednorazowe dla nowych klientów).
Wracając do pytania autora maila, rozważyłbym jeszcze następujące opcje (z tego co pamiętam autora nie interesuje tu inwestowanie w akcje, bo zajmuje się rynkami derywatów).:

1. Lokata rentierska w SK Banku na 12 miesięcy na 5 proc. (min. 8 tys. zł, uwaga! oprocentowanie zmienne), ewentualnie 13-miesięczna eLokata24 w tym samym banku na 5 proc., także ze zmiennym oprocentowaniem od 3 tys. zł.

2. Konto oszczędnościowe w Meritum Banku z gwarantowanym 4 proc. do końca roku (aktualnie jest 4,1 proc.).  Tu plusem jest płynność - można wypłacić środki w dowolnej chwili i zachować odsetki.

3. SKOK Wołomin - dla 100 tys. jest lokata na 7 i 7,1 proc.. a od tysiąca na 6,7 proc. Tu pewnie trzeba się zastanowić co jeszcze wyjdzie po kolejnych informacjach z audytu wykonanego przez KNF i osobiście zapewne poczekałbym do wejścia SKOK-ów do KNF późną jesienią tego roku.

Jeśli masz jakiś inny pomysł jak ulokować pieniądze na rok, zapraszam do komentarzy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...