czwartek, 22 marca 2012

Obywatelu, spełnij patriotyczny obowiązek i oddaj nam złoto

"The Wall Street Journal" pisze o planach tureckich władz, które martwiąc się wysokim deficytem rachunków bieżących próbują załatać dziurę na wszelkie możliwe sposoby, nie chcąc podążyć śladem sąsiedniej Grecji.

W uproszczeniu wysoki deficyt rachunków bieżących grozi kryzysem walutowym, a tylko w ubiegłym roku turecka lira straciła 20 procent. Do pewnego poziomu słabsza waluta pobudza eksport i wzmacnia gospodarkę, ale w którymś momencie staje się ona zagrożeniem jako czynnik sprzyjający wysokiej inflacji.

Jest to o tyle istotne w tym przypadku, ponieważ - tak jak Polska, Turcja jest na przykład bardzo wrażliwa na zmiany cen ropy naftowej. Poza tym - tak jak w Polsce, co jakiś czas przez kraj przetacza się fala kryzysu, która sprawia, że zaufanie do banku centralnego wydaje się nieco ograniczone, przynajmniej u tych bardziej doświadczonych (czytaj: minimum raz okradzionych).

Argumentów można podawać wiele, więc nic dziwnego, że jak zwykle władza wie lepiej co dobre dla ludu i według "WSJ" szykuje bardzo sprytny plan, złoty plan.

Turcy tradycyjnie lubią złoto, a w zeszłym roku cały świat ogarnęła prawdziwa gorączka i nic dziwnego, że i nad Bosforem wszyscy kupowali sztabki i monety, wierząc w nie bardziej niż w papierowy pieniądz.

Teraz techniczna sytuacja aurum mocno się skomplikowała i gracze/spekulanci powinni dokładnie przyjrzeć się swojemu portfelowi:


A co chcą zrobić tureckie władze?

Uruchomią specjalne rachunki w bankach, na które będzie można wpłacać fizyczny kruszec. W zamian zaoferują oprocentowanie konta (kto powiedział, że złoto jest bezużyteczne, bo nie płaci dywidend, ani nie jest oprocentowane?) i ustawią specjalne bankomaty, z których będzie można wypłacać zdeponowane złoto.

Na razie jest to ciekawostka i zobaczymy czy plan wypali.

Sam nie wpłaciłbym nigdy do czegoś takiego złota, ponieważ traktuję je jako część zabezpieczenia przed ewentualnym krachem papierowego pieniądza (taki mój własny fundusz Eurogeddon).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...