sobota, 19 listopada 2011

Masz firmę? W Idea Banku wciąż lokata na 18%, a PARP rozdaje dotacje

Idea Bank celuje w małe i średnie firmy. Dlatego do końca listopada wciąż wabi prowadzących działalność gospodarczą promocją Konto Firma to ja + Lokata na 18%.

18% wygląda znakomicie, ale od razu zapala się lampka ostrzegawcza. Czy słusznie?

Samo konto faktycznie jest bezpłatne, a jak działa w praktyce powinni wypowiedzieć się użytkownicy.

Natomiast zauważmy, że 18% to jest po pierwsze kwota brutto, a faktyczne oprocentowanie "Lokaty na 18%" wynosi 14,32% netto. Poza tym zakładamy ją tylko na 3 miesiące i na dodatek można założyć maksymalnie dwie lokaty po 5000 PLN każda. Zatem maksymalnie do zyskania jest nieco ponad 350 złotych "na czysto".

Dodatkowo trzeba zauważyć wymóg używania karty debetowej wydanej do rachunku. Jeśli nie wykonasz nią minimum 5. transakcji bezgotówkowych na miesiąc, zapłacisz 9,99 PLN. Umowa zawierana jest na dwa lata, więc łatwo policzyć, że w skrajnym przypadku zarobisz na czysto nieco ponad stówę, czyli jeśli nie masz zamiaru korzystać z tej karty, szkoda sobie zawracać głowę.

Moim zdaniem młody przedsiębiorca powinien raczej zainteresować się takimi projektami jak ten organizowany przez PARP, gdzie można otrzymać zwrot 70-80% środków wydanych na projekt związany z e-usługami. Tu są prawdziwe pieniądze do zdobycia.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...