poniedziałek, 3 października 2011

Lokata 101 dni w Idea Banku walczy z Alior Bankiem

W końcu grupa Leszka Czarneckiego konkretnie zareagowała na ofertę Alior Banku, który płaci na lokacie studniowej 7,5% brutto.

W odpowiedzi pojawiła się "Lokata 101 dni", czyli depozyt na ten właśnie okres z oprocentowaniem 6,1% netto (codzienne naliczanie odsetek), co odpowiada tradycyjnej lokacie na 7,6% brutto.

Co wybrać?


Przypomnę, że Alior Bank płaci mniej (6,03% netto), ale wybór kwoty 1000 zł i zakładanie lokat w takiej właśnie wielkości daje nam 6,205% netto w skali roku.

W przypadku Idea Banku możemy sobie kwotę "podrasować" do 6,27%6,19% netto przez jej odpowiednią wielkość (1047,14 1002,98 zł).

Dodatkowo Alior Bank ma bardziej uciążliwą procedurę zakładania lokaty i w tym przypadku wygrywa Idea Bank, ale za to Alior pozwala na zerwanie lokaty w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

Zajrzyj również do zestawienia "Najlepsze lokaty i konta bankowe październik 2011".

Równolegle trwa promocja "Lokaty Wspólnej" w Getin Online, ale raczej oprocentowanie nie dojdzie do tego z Idei czy Aliora.

A co będzie z podatkiem Belki od 1 stycznia 2012 roku?

Jeżeli ktoś założy lokatę dziś, skończy mu się 11 stycznia i nadal nie znamy rozwiązań na przyszły rok (choć widziałem premiera w jakieś migawce telewizyjnej, który powiedział, że wrócą do sprawy zaokrągleń podatku zaraz po wyborach). Najbardziej prawdopodobny wariant będzie taki (gwarancji nie daję):

Do końca roku odsetki naliczane są na dzisiejszych zasadach, a od 1 stycznia będziemy podatek Belki liczyli z dokładnością do każdego grosza, czyli dla okresu 1 stycznia-11 stycznia optymalizacja przestanie działać, ale przez większość czasu jej trwania odsetki będą naliczane na korzystnych zasadach.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...