niedziela, 24 lipca 2011

Lokata dla spekulanta

Tym razem tytuł wpisu brzmi tak, a nie inaczej, ponieważ założenie tej lokaty oznacza pewnego rodzaju spekulację na temat wysokości inflacji i stóp procentowych w dość długim okresie czasu, czyli w ciągu najbliższych dwóch lat.

"Dwupak Antybelkowy" oferowany przez Idea Bank składa się z dwóch części- jedna to lokata na rok, a druga to lokata na dwa lata, a dzięki temu, że obie dostają "speeda" w tym roku, a potem ich oprocentowanie gwałtownie spada od 1 stycznia 2012 roku, umożliwi ona ominięcie podatku Belki, jeśli zapowiadane zmiany w naliczaniu odsetek faktycznie zaczną obowiązywać od początku przyszłego roku.

Oprocentowanie lokaty wynosi 5,9% netto dla części trwającej rok i 6,09% netto dla drugiego kawałka zapadającego za dwa lata.

Minimalna kwota lokaty wynosi 2000 zł, maksymalna 5000 zł. Po roku połowa lokaty z automatu staje się Lokatą Idealną, czyli trzeba sobie ją ręcznie zerwać, a po dwóch latach druga połówka podlega identycznemu procesowi.

Czy to się opłaca?

Jeżeli uważasz, że stopy procentowe zaczną spadać i inflacja też- oferta jest dość ciekawa.

Moim zdaniem - szanse na scenariusz deflacyjny wydają się niskie, mimo zagrożenia spowolnieniem gospodarczym w Polsce i na dodatek lokata na dwa lata zamraża środki na zbyt długo jak na mój gust, jeśli chodzi o bezpieczną część portfela. Zablokowanie sobie płynności wydaje się tu zbędne.

Można rozważyć lokatę w przypadku, jeśli masz faktycznie bardzo duże nadwyżki gotówkowe i nie wierzysz w inflację. W przeciwnym razie proponuję krótsze depozyty, tym bardziej, że są takie oferty jak choćby dwumiesięczna Lokata na Start w Getin Online z oprocentowaniem 5,96% netto czy opisywana tutaj w tym tygodniu bardzo ciekawa trzymiesięczna Lokata Powitalna w Meritum Bank na 6,83% netto.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...