środa, 23 marca 2011

Ile są warte akcje GPW?

Staram się ostatnio unikać wypowiedzi o pojedynczych spółkach, ale akurat o akcje GPW jakoś tak co parę tygodni ktoś mnie zagaduje, więc na pytanie czy warto kupić akcje GPW i jakie jest moje zdanie odpowiem tak:


Przekładając to na słowa- za nieduże pieniądze można się zastanowić nad kupnem w lokalnych dołkach. Dlaczego tak sądzę i ile są warte akcje GPW?

W studiu TVN CNBC pojawił się w poniedziałek analityk Espirito Santo Kamil Stolarski i wycenił jedną akcję na 54,9 zł, ale zastrzegł, że nie widzi motywu, pod który mogłaby rosnąć GPW. Zwraca też uwagę na stosunkowo wysoką cenę Giełdy w porównaniu z innymi parkietami.

Absolutnie nie zgadzam się z nim, że nie ma pod co grać. Trzeba tylko dobrze się rozejrzeć.

Dopiero co w lutym ogłoszono, że Deutsche Boerse przejmuje NYSE Euronext, czyli giełda w Nowym Jorku stanie się bardziej germańska niż chińska, jak się wszyscy mogli prędzej spodziewać.

Procesy konsolidacyjne są nieuniknione, więc GPW jest dobrym kandydatem do przejęcia i kontroli nad rynkami kapitałowymi Europy Środkowo-Wschodniej.

Na dodatek w przyszłym roku przy Książęcej zostanie wprowadzony system transakcyjny z NYSE, na którym "Goldmany" odpalą swoje systemy do robienia drobnych w balona HFT i im podobne, więc i oni kupią te akcje (wspominałem o tym jeszcze we wrześniu 2010 roku).

Z tego powodu w razie spadków nie mam zamiaru sprzedawać tego małego pakieciku, ale prędzej go podwoję. W przypadku wzrostów, musiałyby one być zdecydowanie większe niż powiedzmy 20%, aby zrealizować zysk.

PS

Dla zainteresowanych: Equity Magazine od niedawna prowadzi kalendarz "o godnych uwagi konferencjach, spotkaniach, wykładach i szkoleniach związanych z finansami".Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...