środa, 9 marca 2011

Akcje dla długoterminowego inwestora

Bardzo wielu długoterminowych inwestorów stanowią spekulanci, którym nie wyszło. Klasycznie czekają aż cena wróci do punktu wyjścia, aby z ulgą sprzedać, albo pozbywają się akcji w samym dołku.

Z tym zastrzeżeniem poszukajmy akcji dla długoterminowego inwestora i nie będę ogrywał znanych motywów z bloga, takich jak mobilne technologie (w portfelu bloga: One-2-One, trochę Netia), windykacja (EGB, Fast Finance) czy rolnictwo (Agroliga, Agroton).

Za to wrócę do funduszu, którego filozofia mi odpowiada, czyli Legg Mason Skoncentrowany (stopa zwrotu za ostatni rok wyniosła +25,6%).

Najpierw spójrzmy na portfel, jak wyglądał na koniec roku:


No i teraz zajrzyjmy do listu z 21 lutego.

O jednej ze spółek pisze dziś "Parkiet".

O innej możemy znaleźć interesujący fragment w liście:
"Główną przewagą konkurencyjną spółki jest największa wkraju sieć aptek. Dzięki ramieniu detalicznemu PGF jest w stanie zaoferować producentom unikalną usługę w postaci pozycjonowania leku w aptece. PGF, poza dotychczasową usługą dystrybucji farmaceutyków na terenie całego kraju oraz na Litwie, jest również w stanie (za sprawą własnej sieci aptek) wpłynąć na ustawienie leków aptekarskich na półce oraz ich cenę dla klienta końcowego. Spółka jest notowana wyjątkowo tanio".

Myślę, że warto pogrzebać w tych spółkach, a do pomocy powinno się przydać narzędzie stworzone przez jednego z blogerów.

A w wersji dla leniwych, zawsze można kupić certyfikaty na GPW - oznaczenie LMASFIZ. Niestety mają fatalną płynność i ich sprzedaż jest sporą sztuką, o czym zresztą sam się już przekonałem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...