czwartek, 10 lutego 2011

Bardziej opłaca się lokata niż wynajem

Jeśli kupujemy mieszkanie z myślą o wynajmie, należy się dobrze nad tym zastanowić. Zgodnie z danymi przygotowanymi przez Bernarda Waszczyka z Open Finance nie jest to zbyt opłacalne i zamiast martwić się co nowego nam zmajstrują lokatorzy i czy zechcą łaskawie zapłacić, prościej jest wpłacić kasę do banku i mieć kłopot z głowy.


Oczywiście, jest to średnia, czyli pewne uproszczenie i znajdą się pewnie wyjątki, ale łatwo nie będzie. Moim zdaniem - wynika z tego, że głównie możemy liczyć na spekulację na wzrost wartości nieruchomości, a czy jest to realne? To inna sprawa.

Poza tym ze względu na polskie prawo zdecydowanie lepiej wynajmować firmom. No i można kombinować tez inaczej - czyli na przykład w niektórych miejscach Polski opłacalny bywa garaż. Wszystko trzeba sobie dokładnie wcześniej skalkulować ze sporym marginesem błędu oraz możliwą demolką lokalu i kosztem późniejszego remontu. Nie ma za bardzo co liczyć, że weźmiemy kredyt, który spłacą nam lokatorzy, a w międzyczasie nieruchomość podwoi swoją wartość, co było możliwe jeszcze kilka lat temu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...