czwartek, 1 lipca 2010

Najlepsze konta i lokaty lipiec 2010

Zaczynamy nowy miesiąc, więc przyszła pora na tradycyjny zestaw.

Przechodząc od razu do rzeczy muszę odnotować na początku smutny fakt, ze od dziś Open Finance ściął oprocentowanie lokaty optymalnej. Od teraz mamy 5,25% netto na lokacie dwunastomiesięcznej, 5% na sześciomiesięcznej oraz 4,85% na trzymiesięcznej.


Szczególnie bolesny cios nas dotknął nas na sześciomiesięcznej ze spadkiem z 5,65% na 5% netto. Od teraz kwota optymalna dla tej lokaty wynosi 547,51 zł (ewentualnie 547,5 w zależności od zaokrągleń stosowanych przez OF- do sprawdzenia) Dzięki temu możemy zyskać 5,33% netto, ale nawet 500 zł też zaokrągla się do góry i daje nam 5,11% netto.

Kto chce sobie poszukać dokładnych kwot właściwych dla lokat podkręcając do maksimum ich oprocentowanie, może skorzystać z optymalizatora paczek lokat.

W tej sytuacji szukający alternatywy mogą po prostu skorzystać z oferty greckiego Polbanku i Konta Mocno Oszczędzającego (5,5% netto) lub też z lokat w SKOKach- na przykład SKOK Wołomin na lokacie miesięcznej daje 6,9% brutto (niespełna 5,6% netto). Z kolei SKOK Wesoła lokatę jednodniową na 5,7% netto czy dziewięciomiesięczną na 7,3% netto.

Tradycyjnie minusem jest brak gwarancji BFG zarówno dla Polbanku jak też SKOKów.
Dodatkowo w SKOKach trzeba fatygować się do placówki i na początku opłacić różne składki.

Z kolei fani optymalizacji mogą wykręcać wysokie oprocentowanie przez zakładanie kont w Meritum Banku (9% netto). Minusem jest bardzo uciążliwa procedura otwierania dziesiątek czy setek kont, które wykorzystują mechanizm zaokrąglania niepełnych groszy do całych i w ten sposób 1000 kont z łącznym saldem 40 560 zł w Meritum Banku przyniesie Ci 300/310 zł odsetek netto miesięcznie.

Kto chce niech skorzysta, bo na przykład BPH zorientował się w dziurze i od dziś zmienił reguły gry wymyślając nowe konto pod nazwą Konto Sezam Oszczędzam Plus oprocentowane na 4,2% i zdaje się obniżając oprocentowanie na dotychczasowym. Haczyk polega na tym, że jeden klient może założyć tylko dwa takie rachunki, więc pozostaje wyłącznie Meritum Bank (dopóki bankowcy nie połapią się w czym rzecz).

Ostatni okres w ogóle był dość kiepski, bo nawet Eurobank zmniejszył oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym do 4,25% (minimalna kwota przynosząca grosz dziennie wynosi od teraz 42,95 zł).

W darmowych kontach i kartach nic się nie zmieniło, więc odsyłam do czerwcowego zestawienia.

Na dokładkę obserwujemy słabą giełdę (WIG <40 000 pkt) i zaliczyliśmy marny debiut Tauronu. Nawet taki pesymista jak ja przewidywał zdecydowanie lepszy start.

Jednak na giełdzie można grać w dwie strony (na wzrosty i spadki), a dla aktywnego tradera ważna jest prowizja, a ta w tej chwili najniższa jest w XTB. Standardowo 0,25% za akcje i 7,5 zł za kontrakt terminowy na starcie.

Warto jednak trzymać w rezerwie jakiegoś solidnego brokera i tu sam pozostaję wierny niezmiennie DM BOŚ – tym bardziej, ze pakiet żółty jest bezpłatny.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...