czwartek, 18 marca 2010

Najlepsza lokata trzymiesięczna – zmiana lidera

Dzisiejszej nocy Open Finance zmieniło oprocentowanie na Lokacie Optymalnej. Lokata trzymiesięczna daje teraz 5% netto w skali roku. Pozostałe depozyty, czyli na 6 i 12 miesięcy nadal oferują 5,65% w skali roku. Niedawno podobny ruch wykonał Meritum Bank tnąc procenty na sześciomiesięcznych. Wynika z tego, że banki zebrały potrzebne im depozyty i na razie nie ma co oczekiwać wyższego oprocentowania niż obecne.

Przy okazji podaję informację dla liczących grosze- w nowej wersji najwyższe oprocentowanie trzymiesięczna Lokata Optymalna przynosi w paczkach po 547,51 zł i wtedy zaokrągla się nam do 8 groszy dziennie. W takim wariancie zrobimy z tego ponad 5,3% netto w skali roku. Jednak nie ma to według mnie wielkiego sensu ponieważ wyższe procenty bez takiego kombinowania znajdziemy w innym banku.

Nowy FMBank proponuje nam 5,72% netto i najwięcej zyskamy prawdopodobnie przy kwocie 3032 zł (5,78% netto), ponieważ bank zdaje się nie pozwala zakładać lokat z końcówką w groszach. Lokata musi być założona w kwocie od 3000 do 10000 zł.

W tej chwili to najlepsza lokata trzymiesięczna na rynku i Open Finance ma może jakiś sens tylko i wyłącznie jeśli posiadasz naprawdę niewiele środków. Jednak moim zdaniem w takim wariancie różnica odsetek jest tak niewielka, że równie dobrze można trzymać pieniądze na koncie oszczędnościowym w BPH (5,05% netto do końca czerwca do 17 500 zł) czy Koncie Mocno Oszczędzającym w Polbanku (5,35% netto 3x 5000 zł) ryzykując ewentualną obniżkę oprocentowania w międzyczasie.

Jeszcze więcej, bo aż 8 % brutto oferuje Konto Wyjątkowe w BOŚ, ale dotyczy to tylko kwoty do 3000 zł przez pierwsze pół roku posiadania rachunku, a potem wchodzi cały wachlarz opłat.

Jako alternatywę niezmiennie proponuję fundusze rynku pieniężnego lub z lekkim elementem ryzyka fundusze obligacji.

Aktualizacja 9:45

FM Bank ściął dziś oprocentowanie lokaty trzymiesięcznej do 5,3% netto -takie oprocentowanie pokazuje się, kiedy chcemy zakładać lokatę w systemie transakcyjnym.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...