sobota, 11 lipca 2009

Niech banki zaczną zamieniać lokaty na kredyty

Kiedy banki zaczną zamieniać lokaty na kredyty ruszy rynek akcji.
Dlaczego?

Banki oferują teraz bardzo atrakcyjne lokaty i zbierają depozyty z rynku, ale zamiast dawać kredyty trzymają pieniądze w bezpiecznych instrumentach. Tym samym gospodarka jest przyduszana przez brak kapitału.

Jeśli dana spółka widzi potencjalnie atrakcyjny projekt inwestycyjny, który wymaga pewnego ryzyka i zewnętrznego finansowania – najbardziej naturalny u nas jest kredyt, porzuci pomysł i wybierze bezpieczne rozwiązanie, które wcale nie jest najbardziej efektywne z punktu widzenia właściciela, czyli akcjonariusza.

Taka sytuacja nie sprzyja giełdzie długoterminowo.


No i co z tego wynika?

Zgodnie z tym co pisałem tu 23 czerwca banki drożeją najwcześniej w nowej hossie czy też „hossie”. Z tego powodu cały czas trzymam się dość odważnej tezy, że po zejściu WIG20 do jesieni w okolice przynajmniej 1650 punktów nową falę wzrostową powinny rozpoczynać właśnie banki zgodnie z zasadą cykli koniunkturalnych. Trochę więcej o bankach napisałem też dziś tutaj.

Stąd moje zlecenia kupna na PKO BP i Noble Bank czekające na niższych poziomach.

Trzeba pamiętać jednak, że giełda to gra w prawdopodobieństwa, a nie sto procent pewności i na przykład powszechna fala pesymizmu może wywołać odwrotny skutek i na przykład Amerykanie nie spadną niżej wyciągając wszystkich znowu wyżej. Taką opcję też trzeba brać pod uwagę.

Nie bardzo mi ona pasuje, bo w końcu na rachunku maklerskim trzymam akcje za ledwie 2 tysiące, ale zawsze trzeba rozważać wszystkie możliwe warianty i co zrobimy jeśli rynek zrobi X lub Y.

No to co ja zrobię, jeśli wrócimy do konsoli? Nic, będę powoli uzupełniał stan rachunku u maklera i czekał najpierw na wyniki kwartalne spółek. Jeśli horyzont utrzyma się i w sierpniu wrzucę coś do portfela akcji.

Na razie jednak większe szanse ma wariant ze spadkami.

Portfel 37 096,48 zł (11 546,46+17426+3915+4209)


Biuro maklerskie 11 546,46 zł:

Hardex 30 akcji wartość 1033,2 zł
TPSA 70 akcji wartość 1092,7 zł

Gotówka 9420,56 zł

W tym tygodniu zamknąłem w poniedziałek futures na spadki z zyskiem 550,4 złotych i nic więcej ciekawego tu się nie działo. Strategia powiększania stanu rachunku u maklera jest realizowana prawidłowo bez większych szaleństw, czasem troszkę podkręcam wynik na kontraktach.

Lokaty i depozyty 17 426 zł:

Open Finance / Noble Bank 1842 zł
SKOK lokaty 15484 zł
eurobank 100 zł

Waluty 3915 zł:

900 Euro

Złoto 4209 zł:

46 g w monetach i sztabce

Portfel przekroczył nową barierę, czyli 37 tysięcy i patrząc na marazm z lekką tendencją spadkową panujący na giełdzie nie można narzekać.

Co do wpływów z kliknięć w reklamy Google AdSense czerwiec był bardzo dobry, ale dolar słabnie do złotego i radość może być przedwczesna. Dotacje na razie wyschły.

Na najbliższe tygodnie możliwe, że najlepszą inwestycją będzie taka w siebie, czyli odpoczynek na wczasach i doładowanie akumulatorów, a potem odświeżenie wiedzy przy jakieś solidnej książce i analizach.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...